Євробачення 2019. Відомі українці розповіли, що думають про MARUV та провал нацвідбору
НВ розпитав співвітчизників, що вони думають про скандал навколо перемоги співачки MARUV у національному відборі Євробачення, який вилився у відмову України брати участь у конкурсі.
Влад Троїцький, театральний режисер, засновник фестивалю Гогольfest
Це парадоксальна історія. Моя думка: якщо вже вони [MARUV] перемогли на цьому конкурсі, ну нехай і їдуть собі. Якщо вже народ відібрав, народ хоче такого легкого порно - welcome. Але зараз навколо цього робиться якийсь хайп, така народна гра: з нічого зробити купу лайна.
Що стосується гастролей MARUV у Росії. Це питання етичного вибору артиста і публіки, яка про це все знала, але голосувала. Значить, це сигнал, що людей, для яких це не має значення, - велика кількість. Коли навколо цього робиться скандал, ці люди відчувають себе скривдженими. Відповідно, накопичуються якісь протестні настрої.
Наприклад, для себе ми зробили однозначний вибір: ми в Росії не граємо. Це наша позиція. Але звинувачувати людей, для яких це єдиний спосіб заробітку, у мене язик не повертається.
У мене в таких випадках завжди в голові закриття Липецької кондитерської фабрики у 2017 році. Не у 2014-му, не у 2015-му. Не після Іловайська і Дебальцевого, а набагато пізніше. І це стосується всіх.
Максим Лазебник, директор Всеукраїнської рекламної коаліції
Я про суть скандалу навколо участі MARUV у Євробаченні знаю лише з постів у Фейсбуці. Тоді ж вперше і прочитав ім'я цієї виконавиці, з творчістю якої не знайомий.
Міняти правила після відбору, що відбувся, - дрімуче беззаконня і жлобство. Такі дії не можна виправдати політичною доцільністю. Це комісарсько-більшовицькі методи. Взагалі політизувати все і вся - це якась ущербність.
До речі, пропоную перейменувати Московську ковбасу і заборонити Російську гірчицю, залишивши лише Козацьку.
Андрій Кокотюха, письменник, кіносценарист
Я не знайомий із творчістю цього колективу. І моя думка однозначна: на ворожій території не можна не лише виступати, але навіть просто бувати в особистих справах під час війни. Якщо ви, звісно, не наш розвідник.
Алекс Ліссітса, гендиректор компанії ІМК, президент асоціації Український клуб аграрного бізнесу
Насправді це діагноз цій країні і суспільству. Цей випадок яскраво показує всі насущні українські проблеми. Непрозорість відносин між держорганами і приватним бізнесом. Непродуманість і недосконалість законів і правил. Неповага до рішень більшості і відсутність толерантності до інакомислення. І це все у 2019 році!
Ось тому і їде молодь з України, а решта буде голосувати за кандидата у президенти Зеленського.
Ірена Карпа, перший секретар з питань культури посольства України у Франції, письменниця, лідер гурту Qarpa
Я ніде в Європі не бачила такого ажіотажу, як в Україні. У нас же це прямо Оскар, помножений на Греммі. Не знаю, навіщо туди йдуть хороші музиканти, на зразок Brunettes Shoot Blonds, якщо сам конкурс - це естрадний формат минулого століття.
Сумно, що в нас усе це отримує ще й політичне забарвлення. І тепер співачка, яка не поїде до Ізраїлю, стала просто великомученицею ватного світу. А нормальний світ, замість того, щоб знизати плечима, що і шоу бюджетне, і пісня не мегахіт, і аудиторія голосування в Європі - це жінки старшого віку, яких лише дратують довгі ноги стриптизерок, починає плюватися піною в дусі екзальтованих радикалів.

Люди, та забийте. У Франції, наприклад, ні в яких новинах цей конкурс навіть не згадують.
Ірина Медушевська, блогер
Це національний відбір. Людей попросили висловитися. Кожен, хто зателефонував або відправив есемеску, заплатив 7 грн. Людям сподобався ось цей номер. І що тепер? Хто їм поверне гроші? Це якесь обдурювання. Так не можна робити. Домовлятися потрібно на березі.
Я зараз вдарюся в конспірологію, але мені вже здається, що це якась проросійська провокація. Тому що, як я дізналася, у цій дівчинки [солістки MARUV Анни Корсун] свого часу тренером на Голосі країни був російський співак Сергій Лазарєв. Зрозуміло ж, це зроблено, щоб вона там з ним під камери пообнімалися, мовляв, війни в Україні немає, це громадянський конфлікт і все таке.
Це все дуже недобре пахне. Хтось точно все це знав, і хтось на це повівся.
І що ми отримали? Тепер [в РФ] підніметься хвиля: мовляв, ось ці кляті бандерівці знову розіп'яли дівчинку в трусиках. Тому мені здається, що все це провокація. І виглядає це жахливо.
Сергій Рибік, клубний МС, гастроблогер
MARUV - затребувана співачка. І те, що за неї проголосувало море телеглядачів, тому доказ.
А що стосується гастролей у Росії, то потрібно заздалегідь оголошувати правила гри: мовляв, ті, хто гастролює в Росії, до відбору на Євробачення не допускаються. А так виходить, що Maruv вже однією ногою українська переможниця, а їй починають викручувати руки.
Іван Компан, викладач Единбурзької бізнес-школи
Дискусію про художню вартість, мабуть, краще не починати. По-перше, це завжди суб'єктивно, по-друге, Євробачення - це не про художню вартість. Те, що MARUV співає в Росії, непатріотично. Але хто наважиться кинути камінь? більшість українських артистів, на яких є попит, чинять так само. Хто в Росії співає, хто сором'язливіший - у Німеччині, але під тими ж російськими прапорами.
Ну а в іншому, як на мене, MARUV виглядає набагато привабливіша, ніж, наприклад, бородата австрійська фройляйн [Кончіта Вурст]. Більше того, на тлі сучасних звичаїв вона, можна сказати, сповнена консерватизму і демонструє традиційні цінності, навіть якусь патріархальність.
А якщо серйозно, то в українців є справи значно важливіші, ніж обговорювати принади ще однієї старлетки і безглуздо організований конкурс.
Ольга Герасим'юк, телеведуча, перший заступник голови Нацради з питань телебачення і радіомовлення
Все, що відбувається навколо цього конкурсу, - історія про війну, що триває вже п'ять років, і про людей, які дуже змінилися і не змінилися зовсім.
Культурою потрібно займатися. І не лише заборонами, чим усі захопилися. І не лише тоді, коли в черговий раз [десь] спалахне.
Представляти Україну повинні ті, хто її любить, хто мислить і хто за неї переживає. А співати можуть усі. Як і птахи.
Влад Фісун, ведучий Радіо Аристократи, діджей
Як людина, яка всерйоз захоплюється музикою, я за музичними конкурсами, хіт-парадами та іншими змаганнями не стежу. До гнітючого факту того, що багато наших поп-артистів веселять аудиторію країни-агресора, я лише можу додати рекомендацію подивитися графіки наших техно-діячів, там, мені здається, ще густіше.
Соломія Витвицька, ведуча ТСН на 1+1
Євробачення давно має політичний присмак. І зрозуміло, що українку, яка виступає у країні-агресорі, журналісти з цієї країни на прес-конференції про це будуть питати. І знову буде привід просувати версію про громадянську війну. І це все в той час, коли на фронті щодня гинуть наші солдати, а Україна використовує всі міжнародні майданчики, щоб говорити про війну, розв'язану Росією, і закликати світ до підтримки.
З іншого боку, у правилах нацвідбору немає ніяких заборон на виступи за поребриком. І незрозуміло, чи конкурсанти завжди підписували угоду з переліком суворих обмежень, чи це якась нова версія угоди? Виходить, українці проголосували і підтримали MARUV А хтось буде вибирати іншого представника. Недемократичненько якось виходить.
Володимир Тихий, кінорежисер
Я не дивився це шоу, бо не цікавлюся музикою подібного жанру.
Але потрібно розуміти, що існує величезне крило української естради, яке заробляє гроші у Росії. І водночас Росія заробляє непогані гроші на нашому ринку. Тому, коли в Україні обмежили продаж, наприклад, російського кінотелеконтенту, то прибуток російських виробників впав більше ніж на 30%.
Тому, думаю, вони не будуть здаватися і зроблять все можливе, щоб цей ринок повернути. Схожа ситуація і з естрадою.
Більше того, ще варто розібратися і з смс-голосуванням. Чому так активно голосували саме за, умовно кажучи, ватних учасників.
Більше читайте у свіжому номері журналу НВ - №7 від 28 лютого 2019 року