Водний дисбаланс. Де в Україні найгірша питна вода і як вирішити цю проблему — дослідження НВ

11 грудня 2021, 10:45
НВ Преміум
ЛИШЕ ОЧИЩЕНА: У родині мешканця столиці Іллі Бердникова вживають для пиття спеціально очищену воду (Фото:Наталія Кравчук / НВ)

ЛИШЕ ОЧИЩЕНА: У родині мешканця столиці Іллі Бердникова вживають для пиття спеціально очищену воду (Фото:Наталія Кравчук / НВ)

Вода, яку отримують у свої домівки українці, майже у 90 % випадків має шкідливі домішки. Якщо так піде й далі, то вже через 30 років країна, в якій багато річок та озер, може почати імпортувати питну воду.

Аудіоверсія колонки:

Перше, що здивувало письменника Іллю Бердникова, який переїхав у столицю із Запоріжжя, — погана якість київської води із крана. Він навіть і не збирався її пити, йому достатньо було почати митися. «Зі шкірою голови якийсь кошмар за місяць-півтора почався. Свербить, лущиться. Перепробував купу всього — справа у воді», — каже Бердников.

Відео дня

Ці враження суб'єктивні: за даними досліджень, якість води у Запоріжжі за деякими показниками значно гірша, ніж у столиці.

Але в будь-якому разі ні сам письменник, ні багато його знайомих киян не вживають воду із крана задля того, аби вгамувати спрагу, — для пиття та приготування страв вони купують спеціально очищену воду: у бутлях чи на розлив.

Схожа практика характерна не лише для столиці. Що й не дивує: більшість українців (51 %) вважають головною екологічною проблемою, з якою їм доводиться стикатися, саме дефіцит питної води. Такі дані цьогорічного опитування Інституту Горшеніна. У цьому контексті співвітчизників менше турбує навіть зростання кількості побутових і промислових відходів (45,9 % респондентів) та забруднення атмосферного повітря (38,1 %).

Прогноз Інституту водних проб­лем та меліорації доводить, що цей «глас народу» не позбавлений обґрунтованості: адже, імовірно, Україна до 2050 року почне імпортувати питну воду через брак власної.

Те, що тече в українців із крана, насичене солями, залізом, марганцем, хлором та його похідними і ще багато чим. Загалом кількість нестандартних проб — показників, які не відповідають вимогам норм, — сягає в цій воді 80−90 %. Такі шокуючі цифри наводить Юлія Бережна, виконавчий директор Українського водного товариства (Waternet).

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X