alt
10 карток

Само не пройде. Розповідаємо, як і навіщо потрібно обрати сімейного лікаря, якщо ви ще не встигли — 10 карток

28 жовтня 2019, 07:07

1

Що відбувається?

В Україні працює інформаційна кампанія Твій сімейний лікар. ЇЇ мета — нагадати людям про необхідність укладення договору із сімейним лікарем. Ця ініціатива запрацювала в рамках впровадження медичної реформи — за сприяння колишньої в.о. голови Міністерства охорони здоров'я Уляни Супрун, та продовжує свою роботу вже разом із новим складом уряду.

Сімейний лікар — спеціаліст, який буде супроводжувати вас протягом життя. Ви можете обрати спеціаліста, якому довіряєте, а не того, якого вам запропонує держава, як це було раніше. Також не обов'язково обирати сімейного лікаря за місцем прописки.

Зручність також і у тому, що записатися на прийом до сімейного лікаря тепер можна онлайн — достатньо лише зайти на сайт Helsi.me, знайти лікаря за прізвищем, обрати потрібний день та вільний час із доступних там. Скасувати запис можна так само онлайн. Загалом в Україні сьогодні працює більше 25 тис лікарів.

2

Сімейний лікар — один на всю родину?

Зовсім ні. Кожен з членів вашої родини може обрати для себе лікаря, який подобається найбільше. Одна людина не обов'язково має обслуговувати всю сім'ю разом.

3

І що може сімейний лікар?

По-перше, сімейний лікар проводить медичний огляд — як профілактичний, так і для того, аби визначити симптоми захворювання та поставити діагноз.

Якщо ви хочете уточнити певну інформацію, потребуєте консультацій з приводу прийому ліків або ж вас насторожує стан вашого здоров’я — ви можете звернутися до вашого сімейного лікаря через один із месенджерів. Лікар може надати необхідні консультації й у режимі онлайн зокрема. Як саме і в якому форматі зручніше це робити, узгоджуйте заздалегідь.

4

Які аналізи та тести можна здати у сімейного лікаря?

Пацієнт, який уклав договір із сімейним лікарем, має змогу пройти чотири лабораторні обстеження та чотири швидкі тести — повністю безкоштовно.

Це такі лабораторні дослідження як загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, аналіз сечі, холестерин, глюкоза крові. Під швидкими тестами маються на увазі тест на ВІЛ, тест на вірусні гепатити, тест на тропонін — маркер, що допомагає діагностувати інфаркт міокарда — та тест на вагітність.

Крім того, сімейний лікар може виписати вам направлення на безкоштовне щеплення від правцю та дифтерії — їх зроблять у вашому медзакладі.

5

З яких закладів я можу обирати?

Сімейного лікаря слід обирати у медичному закладі, який, в свою чергу, підписав відповідну угоду із Національною службою здоров'я України

Контракт із НСЗУ на сьогодні уклали вже 1397 медичних установ — як державних, так і приватних. А понад 360 тис пацієнтів обрали своїх сімейних лікарів у приватних медзакладах. Щомісяця такий контракт із НСЗУ укладають близько 14 приватних медичних закладів.

Обслуговування у сімейного лікаря — безкоштовне, за всіх пацієнтів платить Національна служба здоров'я. Це означає, пацієнти можуть обрати собі лікаря як у приватному, так і в державному закладі. Все, що потрібно — подати декларацію, і ви зможете отримувати пакет послуг первинної медичної допомоги безоплатно.

6

Як дізнатися, який саме заклад підключений до системи?

Перевірити, чи підписала найближча поліклініка угоду із НСЗУ, можна на сайті Національної служби здоров'я України, або на сайті Helsi.me — якщо ваша поліклініка є серед результатів пошуку на цьому ресурсі, значить, вона підключена до системи.

7

Які документи потрібні для укладення договору із сімейним лікарем?

Паспорт, ідентифікаційний номер та свідоцтво про народження дитини, якщо ви обираєте сімейного лікаря для своєї дитини. Бланк самої декларації можна взяти у медичному закладі в спеціальному кабінеті — де саме, вам підкажуть в реєстратурі. При собі обов'язково мати також мобільний телефон — на ваш номер надішлють смс-повідомлення із персональним кодом.

8

Скільки людей вже підписали договір із сімейним лікарем?

Станом на сьогодні такі угоди вже уклали більше 28,6 млн осіб по всій Україні, повідомляють у НСЗУ.

9

Чи можна відмовитися від сімейного лікаря?

Так, якщо він вас не влаштовує, можете обрати іншого спеціаліста. Крім того, слід пам'ятати, що і лікар може відмовитися від вас, якщо ви не з'являється на прийоми, відмовляєтеся слідувати рекомендаціям.

Лікар може відмовити вам в укладенні договору також у випадку, коли вже набрав свій ліміт по людях. Ліміт сімейного лікаря — 1,8 тис людей, терапевта — 2 тис, педіатра — 900.

10

Які ще послуги тепер доступні онлайн?

Нова послуга — Ліки онлайн. Ви можете знайти потрібні вам медикаменти через сайт, забронювати необхідну кількість у найближчій до вас аптеці та забрати замовлення без черги. Цей сервіс також дозволяє порівняти ціни на один і той самий товар у різних аптеках та обрати найдешевший варіант. У мережі вже працює близько різних 700 аптек по всій Україні.

Радіо НВ