Голова представництва ВООЗ оцінює спроби України зупинити COVID-19 і розмірковує про перспективи людства — інтерв'ю НВ

18 липня 2020, 09:44
НВ Преміум

Ярно Хабіхт, голова представництва ВООЗ в Україні, оцінює спроби країни зупинити COVID-19, детально описує найпоширеніший сценарій зараження цією хворобою і розмірковує про перспективи людства в пандемічному світі, прогнозуючи, коли точно з’явиться рятівна вакцина.

Ярно Хабіхт, голова представництва Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні, зустрічається з НВ у внутрішньому саду бізнес-центру Астарта на Подолі — саме там працює український офіс ВООЗ. У саду сонячно і безтурботно, що погано співвідноситься із темою пандемії коронавірусу, але говорити доведеться саме про неї.

Відео дня

«Я добре підготувався!» — усміхається естонець Хабіхт, загрозливо трясучи важким стосом аркушів А4, списаних дрібними цифрами. А потім, присівши на лавку за два метри від журналістки НВ, розмірковує про готовність України боротися з епідемією, водночас не втрачаючи шансу похвалити рідну Естонію.

— ВООЗ віднесла Україну до країн із прискореним поширенням COVID-19. Що це означає?

— Україна — одна з п’яти-шести європейських країн, де від середини червня зростання захворюваності прискорилося, а репродуктивне число для вірусу більше одиниці, до того ж смертність залишається відносно низькою, 2−3%. Якщо в березні інтенсивніше зростала захворюваність у країнах Західної Європи, то зараз фокус епідемії змістився на схід. Україна — також країна, де коронавірус вже поширюється усередині суспільства, а це значить, що ми повинні підготувати медичну систему країни до дедалі більшого навантаження, інтенсивно тестувати, забезпечити відстеження контактів, передбачити ізоляцію інфікованих і їх лікування.

— Чи довіряєте ви українській статистиці захворюваності та як розраховуєте реальну кількість хворих?

— Всю звітність про COVID-19 роблять за загальною міжнародною методикою, і це відповідальність держави — учасниці ВООЗ. Від початку захворювання у країні Україна що 24 години дисципліновано повідомляє кількість виявлених випадків до ВООЗ і залишається у цих процедурах прозорою. Якщо подивитися на кількість випадків, то також важлива кількість тестів. Цифри, які ми бачимо, — це цифри, отримані внаслідок проведених тестів ПЛР, і якби ми повернулися назад у часі, у квітень або березень, ми б побачили, що кількість тестів, які Україна проводить, збільшилася нереально: якщо в перші дні вдавалося проаналізувати близько 500 тестів, то сьогодні тестують до 10 тис. людей щодня. Чи може кількість випадків COVID-19 бути більшою, ніж офіційна статистика? Звичайно, може, і точно така ж картина в інших країнах Європи. У цій ситуації важливо розширювати масштаби тестування. Це те, до чого мають докладати зусилля національні уряди.

— Ви говорите про важливість масового тестування і його розширення, але Україна на рівні заступника міністра декларує, що ми підемо іншим шляхом, і масового тестування у країні не буде. Як би ви оцінили таке рішення?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X