З початком повномасштабного вторгнення Росії у лютому Україна опинилася в центрі уваги світу. Неспровокована агресія, жахливі воєнні злочини окупантів та незламність українців попри тиск військової машини Москви стали центральною темою протягом 12 місяців. Рік, сповнений страждань та надії на перемогу та відплату, — у головних фото від NV.
З початком повномасштабного вторгнення Росії у лютому Україна опинилася в центрі уваги світу. Неспровокована агресія, жахливі воєнні злочини окупантів та незламність українців попри тиск військової машини Москви стали центральною темою протягом 12 місяців. Рік, сповнений страждань та надії на перемогу та відплату, — у головних фото від NV.
Черга людей, які намагаються перетнути кордон України з Румунією на пункті Сірет в перший день повномасштабного вторгнення. Агресія Росії призвела до найбільшої міграційної кризи з часів Другої світової війни – в різні європейські країни виїхали приблизно 8 млн українців.
24 лютого 2022 рік
Фото: Casian Mitu via REUTERS
↓
Тіло російського солдата та спалена техніка на окружній дорозі біля Харкова. В перші дні повномасштабного вторгнення РФ тут точилися запеклі бої, коли окупанти намагалися швидко захопити місто.
24 лютого 2022 рік
Фото: REUTERS/Maksim Levin
↓
Кадр містить сцени насильства, його наслідків або смерті. Натисніть «ок», щоб переглянути фото
Хлопчик з України показує серце фотографу на залізничному вокзалі Ньюгаті, що в угорській столиці Будапешті, 28 лютого 2022 року. В перші тижні після початку повномасштабного вторгнення Росії до європейських країн втекли сотні тисяч українських біженців.
28 лютого 2022 рік
Фото: REUTERS/Marton Monus
↓
Жінки зі своїми новонародженими дітьми ховаються в підвалі перинатального центру у Києві під час повітряної тривоги. Від початку повномасштабного вторгнення Росія неодноразово завдавала удари по об’єктах цивільної інфраструктури, зокрема, лікарнях та пологових будинках.
2 березня 2022 рік
Фото: REUTERS/Valentyn Ogirenko
↓
Чоловіки несуть літню жінку через річку Ірпінь біля підірваного мосту, яким йшла дорога на Київ. Це місце стало своєрідною «стежкою життя» для багатьох мешканців Ірпеня, Бучі та Гостомеля, які втікали від російських військ.
8 березня 2022 рік
Фото: REUTERS/Thomas Peter
↓
Ольга обіймає свого хлопця Володимира на залізничному вокзалі у Львові. Чоловік в цей день відправлявся ближче до лінії фронту на сході країни. В перші дні повномасштабного вторгнення для захисту країни до лав територіальної оборони та ЗСУ приєдналися десятки тисяч добровольців.
9 березня 2022 рік
Фото: REUTERS/Kai Pfaffenbach
↓
Український військовий ховається в траншеї від ракетного удару російського гелікоптера біля села Демидів, що на Київщині. Цю світлину зробив український фотограф Макс Левін 10 березня. За кілька днів його захопили в полон і стратили російські військові. Найкращі фото Левіна російсько-української війни NV зібрало в окрему добірку. 10 березня 2022 рік
Фото: REUTERS/Maksim Levin
↓
Перехожий та медики допомагають літньому чоловіку, який отримав поранення після падіння уламків російської ракети на столичний район Куренівка. Попри те, що вони знищили тролейбус і пошкодили житловий будинок, загинула одна особа, ще шестеро отримали поранення.
14 березня 2022 рік
Фото: REUTERS/Gleb Garanich
↓
Літній чоловік йде повз знищені будинки та авто у Харкові через кілька хвилин після удару російської артилерії 25 березня. Місто протягом року від початку повномасштабного вторгнення постійно обстрілюють окупанти.
25 березня 2022 рік
Фото: REUTERS/Oleg Pereverzev
↓
Медсестра лікарні в місті Чугуєв, що на Харківщині, обробляє рани Олега Смоліна, які він отримав під час ракетного обстрілу.
1 квітня 2022 рік
Фото: REUTERS/Thomas Peter
↓
Кадр містить сцени насильства, його наслідків або смерті. Натисніть «ок», щоб переглянути фото
Хлопчик Сергій, який отримав поранення обличчя і голови, а також та втратив пальці під час ракетного обстрілу його села на Харківщині у палаті лікарні в Чугуєві. Від початку повномасштабного вторгнення Росії загинули майже 500 дітей, поранення отримали приблизно 900.
1 квітня 2022 рік
Фото: REUTERS/Thomas Peter
↓
Рука Ірини Фількіної, яку ще на початку березня розстріляли російські військові в Бучі. Жінка поверталася на велосипеді додому, коли на перехресті біля сумнозвісної вулиці Яблунської по ній без попередження окупанти відкрили вогонь з кулемета. Тіло 52-річної жінки пролежало на місці розстрілу майже місяць – доки росіяни не втекли з Київщини. Фото руки жінки з нафарбованими нігтями, яку кореспондент Reuters зробив 2 квітня після звільнення міста, стало одним із символів звірств окупантів в захоплених населених пунктах біля столиці.
02 квітня 2022 рік
Фото: REUTERS/Zohra Bensemra
↓
Тіло Олександра Чумака, якого стратили російські військові, із зав’язаними руками на вулиці Яблунській в Бучі. Це фото стало одним із символів звірств окупантів на території Київщини перед їх втечею наприкінці березня 2022 року. 3 квітня 2022 рік
Фото: REUTERS/Zohra Bensemra
↓
Знищений російськими обстрілами квартал житлових будинків у Маріуполі. Портове місто на узбережжі Азовського моря стало епіцентром важких боїв майже одразу після повномасштабного вторгнення. Для захоплення міста Росія вдалася навіть до бомбардування житлових кварталів, лікарень та цивільних об’єктів, які мешканці використовували як укриття, зокрема, Драмтеатр.
3 квітня 2022 рік
Фото: REUTERS/Pavel Klimov
↓
Українські військові на тлі залишків найбільшого у світі транспортного літака Ан-225 Мрія, який був знищений під час боїв за аеропорт в Гостомелі, що на Київщині, на початку повномасштабного вторгнення Росії. Цю світлину фотограф Reuters зробив 3 квітня - через кілька днів після втечі окупантів з області.
3 квітня 2022 рік
Фото: REUTERS/Gleb Garanich
↓
Літня жінка несе свого кота додому на тлі зруйнованої російськими бомбами багатоповерхівки у Бородянці, що на Київщині, через кілька днів після втечі окупаційних військ з області. Тоді Кремль пояснив відступ з захоплених населених пунктів у Київський, Чернігівський та Сумський областях «перегрупуванням».
5 квітня 2022 рік
Фото: REUTERS/Zohra Bensemra
↓
Ракета від система залпового вогню «Смерч» на тлі зруйнованої будівлі Харківської обласної адміністрації, по якій російські війська неодноразово завдавали ракетних ударів на початку повномасштабного вторгнення.
11 квітня 2022 рік
Фото: REUTERS/Alkis Konstantinidi
↓
Чоловік вечеряє в вагоні харківського метро під час чергового обстрілу росіян міста 11 квітня 2022 року. Підземка стала надійним прихистком для містян протягом усього року після початку повномасштабного вторгнення РФ.
11 квітня 2022 рік
Фото: REUTERS/Alkis Konstantinidis
↓
Боєць українського полку Азов у промені світла, яке пробивається в укриття захисників Азовсталі - останнє місце організованого військового спротиву росіянам у Маріуполі. Світлину 16 травня опублікував військовий Дмитро Козацький із позивним Орест. Він був командиром прес-служби полку і разом з іншими військовослужбовцями потрапив у полон під час евакуації з Азовсталі. Світлини Ореста, якого вдалося обміняти у вересні, стали одним із символів незламності захисників Маріуполя.
07 травня 2022 рік
Фото: azov_Orest
↓
На той момент прем‘єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон разом із президентом Володимиром Зеленським оглядає знищену російську техніку на Михайлівський площі в центрі Києва. Голова британського уряду став один із символів західної підтримки України, цю політику продовжили і його наступники – Ліз Трасс та Ріші Сунак.
17 червня 2022 рік
Фото: Офіс президента
↓
Українські військовослужбовці встановлюють державний прапор на острові Зміїний. Його від початку повномасштабного вторгнення і до червня утримували окупанти. Невеликий клаптик землі у Чорному морі став символом незламності країни – саме звідси один з українських військових у відповідь на вимогу здатися 24 лютого вказав «русскому военному кораблю» напрямок, у якому він може піти з такими пропозиціями. Свою втечу з острова росіяни виправдали «жестом доброї волі» - ця фраза згодом стала мемом про провали окупантів.
7 липня 2022 рік
Фото: Press service of the Ukrainian Armed Forces/Handout via REUTERS
↓
В’ячеслав Кубата тримає за руку свого 13-річного сина, який загинув під час російського ракетного удару по харківському району Салтівка 20 липня. Жертвами обстрілу також стало літнє подружжя - 69-річний чоловік та 68-річна жінка. Тяжкі поранення внаслідок удару також отримала 15-річна сестра вбитого хлопчика. Усі вони знаходилися на зупинці громадського транспорту, поруч із якою впали ракети. Район зазнав потужних бомбардувань після початку російського вторгнення.
20 липня 2022 рік
Фото: REUTERS/Sofiia Gatilova
↓
Українські військові ведуть вогонь з британської гаубиці M777 на передовій у Харківський області. Цю зброю, яку в ЗСУ називають «три сокири», західні партнери почали поставляти лише через кілька місяців після початку повномасштабного вторгнення – у травні.
21 липня 2022 рік
Фото: REUTERS/Gleb Garanich
↓
Мешканець села Велика Димерка, що на Київщині, йде повз уламки російського танка, який українські військові знищили навесні під час інтенсивних боїв просто на його городі. Серед «спадщини» окупантів тепер ростуть капуста, гарбузи та квіти.
22 липня 2022 рік
Фото: REUTERS/Valentyn Ogirenko
↓
Українці дивляться на десятки одиниць знищеної російської техніки, яку розмістили просто посеред Хрещатика напередодні Дня незалежності України. Станом на кінець 2022 року ЗСУ знищили майже 20 тисяч одиниць техніки окупантів, зокрема, понад 3 тисячі танків.
20 серпня 2022 рік
Фото: AP Photo/Andrew Kravchenko
↓
Вкрите вирвами від снарядів поле поблизу Ізюма, що на Харківщині. Це місто разом із іншими населеними пунктами області українські військові звільнили під час вересневого наступу.
13 вересня 2022 рік
Фото: AP Photo/Kostiantyn Liberov
↓
Поліцейські та криміналісти на місці ексгумації тіл загиблих у лісі на території міста Ізюм після звільнення міста від окупантів у вересні. Тільки у цьому масовому похованні знайшли майже 450 тіл цивільних та українських військових, яких вбили окупанти. На багатьох з них були сліди тортур та посмертних знущань. Згодом на звільненій території Харківщини були знайдені ще кілька масових поховань жертв окупантів.
17 вересня 2022 рік
Фото: REUTERS/Gleb Garanich
↓
Полум'я та дим піднімаються над Кримським мостом, що з'єднує материкову частину Росії з окупованим півостровом. Російська влада стверджує, що 8 жовтня вибух замінованої вантажівки спричинив пожежу та обвал кількох прольотів мосту. Відтоді міст, який є ключовою артерією для постачання російської армії на окупованих частинах півдня України, функціонує лише частково. Москва обіцяє закінчити його ремонт у 2023 році.
08 жовтня 2022 рік
Фото: AP Photo
↓
Дівчата на гойдалках біля школи № 134 у Харкові, яку згоріла під час бою із передовими силами окупантів ще на початку повномасштабного вторгнення. На території школи намагалися закріпитися російські десантники та бійці ГРУ, які увійшли в місто 27 лютого. Бій із ними в школі тривав майже сім годин поки окупантів не знищили, кілька росіян потрапили в полон.
14 жовтня 2022 рік
Фото: AP Photo/Kostiantyn Liberov
↓
Поліцейські та військові зі стрілецької зброї намагаються збити дрон-камікадзе під час масованої атаки на Київ 17 жовтня. Ці безпілотники – Shahed 136 та Shahed 131 - Росії поставив Іран, хоча офіційний Тегеран це спростовує. Від осені окупанти запустили по цивільним об’єктам сотні таких дронів, які українці за характерні звук та обрис корпусу називають «мопедами» або «віниками».
17 жовтня 2022 рік
Фото: Yasuyoshi CHIBA / AFP
↓
Мешканці Херсона із державними прапорами святкуються звільнення міста Збройними силами України. Обласний центр опинився під окупацією на початку березня, після чого цивільне населення неодноразово виходило на масові акції протесту. Росія змогла придушити спротив тільки завдяки репресіям, а після відступу з Херсону постійно обстрілює місто артилерією з лівого берега Дніпра.
12 листопада 2022 рік
Фото: REUTERS/Yevhenii Zavhorodnii
↓
Мешканець Херсона цілує українського солдата, який зайшов в місто разом із іншими військовими після втечі росіян 11 листопада з правобережжя.
13 листопада 2022 рік
Фото: AP Photo/Efrem Lukatsky
↓
Бійці 93-ої окремої механізованої бригади Холодний Яр ведуть вогонь з міномета на Донеччині. Наприкінці року ця область стала місцем найзапекліших боїв на фронті.
20 листопада 2022 рік
Фото: Iryna Rybakova/Press Service of the 93rd Independent Kholodnyi Yar Mechanized Brigade of the Ukrainian Armed Forces/Handout via REUTERS
↓
Знеструмлений Київ після чергового ракетного удару росіян наприкінці листопада. Восени Росія почала регулярно бити по критичній цивільній інфраструктурі в різних регіонах країни. Це спричинило аварійні та віялові відключення електроенергії тепло- та водопостачання.
23 листопада 2022 рік
Фото: REUTERS/Vladyslav Sodel
↓
Літня жінка з дитиною ставить свічку біля пам’ятника жертвам Голодомору під час церемонії вшанування пам’яті трагедії 1932-33 років, в якій винен радянський режим. Цього року у багатьох містах урочистості проходили майже у темряві – після чергового масованого удару Росії, правонаступниці СРСР, в багатьох містах України аварійно відключали електроенергію.
26 листопада 2022 рік
Фото: REUTERS/Valentyn Ogirenko
↓
Поліцейські дивляться на уламки різних типів ракет, якими Росія била по Харкову. Неподалік міста облаштували звалище тисяч таких боєприпасів – воно стало справжнім символом російської агресії.
3 грудня 2022 рік
Фото: AP Photo/Libkos
↓
Люди сидять на сходинках ескалатора в київському метро під час чергового ракетного удару Росії. Від початку повномасштабного вторгнення РФ столична підземка стала надійним прихистком для тисяч киян. Більше про роботу київського метро під час війни – у спецпроєкті НВ Станція спасіння.
5 грудня 2022 рік
Фото: REUTERS/Shannon Stapleton
↓
Важкопоранений український військовий чекає на допомогу у лікарні Бахмута. Це донецьке місто окупаційні сили безрезультатно штурмують від літа. Попри втрати українські бійці продовжують утримувати Бахмут, який називають своєю фортецею, – 20 грудня сюди навіть приїзжав президент Володимир Зеленський.
5 грудня 2022 рік
Фото: Metin Aktas / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
↓
Кадр містить сцени насильства, його наслідків або смерті. Натисніть «ок», щоб переглянути фото
Президент України Володимир Зеленський знімає відео, щоб привітати Збройні сили України, поблизу міста Слов’янськ на Донеччині. Голова держави регулярно відвідує щойно звільнені українські міста та неодноразово бував поруч із фронтом.
6 грудня 2022 рік
Фото: Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS
↓
Мешканка села Купріянівка у Запорізький області Любов Онищенко оглядає речі на кухні своєї квартири, яку знищив російський удар.
7 грудня 2022 рік
Фото: REUTERS/Stringer
↓
Десятки свіжих могил бійців ПВК Вагнер, що з’явилися біля станиці Бакинська в Краснодарському краї Росії протягом січня 2023 року. В цей час найманці Євгена Пригожина, який і керує компанією, безуспішно штурмували місто Бахмут на Донеччині.
22 січня 2023 рік
Фото: REUTERS/Stringer
↓
Президенти Джо Байден та Володимир Зеленський під час візиту американського президента до Києва 20 лютого, напередодні річниці повномасштабного вторгнення Росії. Цю поїздку глави Білого дому західні ЗМІ в унісон назвали «історичною».
20 лютого 2023 рік
↓
Читайте також
Топ-20 фото про перемогу
НВ представляє життєстверджуючі знімки про війну в Україні від найкращих фотокорів світу.