Високопорядний суд з неба не впаде. Сакварелідзе - про звільнення суддів на позачерговій сесії ВР

Високопорядний суд з неба не впаде. Сакварелідзе - про звільнення суддів на позачерговій сесії ВР

Сьогодні судді маскуються незалежністю судового корпусу, але у 80% випадків незалежний суддя – це корумпований суддя, вважає екс-прокурор Давид Сакварелідзе

Сьогодні, на позачерговому засіданні Верховної Ради, депутати звільнили 29 суддів. Серед них – такі скандально відомі служителі Феміди, як Світлана Волкова, яка звільнила з-під варти командира спецроти Беркут, обвинуваченого у вбивстві Майданівців, Віктор Татьков, який очолював Вищий господарський суд за часів Януковича, а також кілька суддів, які підтримували Росію під час анексії Криму і навіть зуміли отримати російське громадянство. Крім того, Указом президента Петра Порошенка позбулася посади Оксана Царевич, скандально відома за притягнення до відповідальності активістів Евромайдану в січні 2014-го.

Така терміновість викликана тим, що завтра, 30 вересня, набуває чинності новий закон, що забороняє депутатам Верховної Ради звільняти суддів. За новою процедурою, це повинен робити новий конституційний орган – Вища рада правосуддя.

«Звільнення 29 суддів при загальній кількості в 7 тисяч людей по всій Україні – далеко не показник початку реформування», – розповів у коментарі НВ колишній заступник Генерального прокурора, екс-прокурор Одеської області Давид Сакварелідзе. На його думку, кількість суддів у країні потрібно скоротити вдвічі – до 3, максимум 4 тисяч.

«Судова реформа – найбільш складна. За рік, за два вона не вийде. Головне – розуміти, хто відповідає за цей процес і що ми хочемо отримати: короткостроковий ефект або довготривалий? У довгостроковій перспективі потрібно хоча б досягти контролю над корупцією в судах, у політиці, уникнути мінімальних ризиків, щоб судді не брали хабарі і нормально жили. Високопорядний кваліфікований суд з неба не впаде», –  сказав Сакварелідзе.

Однак, незважаючи на те, що для повної судової реформи Україні буде потрібно кілька років, є момент, яким потрібно зайнятися якомога швидше, – говорить Сакварелідзе, –  і це – Антикорупційний суд. Він повинен функціонувати при Національному антикорупційному бюро, окремо від судів загальної юрисдикції. У такий суд, за словами екс-прокурора, буде легше набирати компетентних суддів, їх кількість буде обмежена, а система контролю стане простіше.

«НАБУ поки що ще себе добре показує. Будемо дивитися, як себе покаже Спеціалізована антикорупційна прокуратура, чого досягне Назар Холодницький і його прокурори, оскільки зараз м'яч на їхньому полі. Потрібні конкретні вироки», –  вважає Сакварелідзе.

За його словами, українським судам сьогодні, як і прокуратурі, не вистачає чіткого контролю і добре збудованої системи. Такий контроль міг би здійснювати спеціальний орган, наприклад, дисциплінарна рада, здатна оперативно відреагувати на порушення.

«Всі маскуються за допомогою незалежності судового корпусу, мовляв, таке не можна робити. Незалежний суддя в Україні у 80% випадків – це корумпований суддя. Свобода і незалежність не означає, що немає свавілля. На сьогодні потрібна дуже сильна консолідація правильної державної вертикалі. Судді не повинні призначатися особами, наближеними до правлячої влади або президента», –  зазначає Сакварелідзе.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: