Військова форма та нагороди. Як протистояти їх шахрайському використанню в Україні

19 грудня 2018, 13:31
647
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

В Україні намагаються посилити довіру до людей в погонах

Фото: Міністерство оборони України via Facebook

Носіння військового одягу без належних на те прав і продаж державних нагород - за це пропонується встановити адміністративну та кримінальну відповідальність. Під ці обмеження може потрапити і наруга над місцем поховання військових. Такий законопроект у першому читанні ухвалила Верховна Рада.

Що загрожуватиме тим, хто носить форму незаконно

За незаконне носіння військової форми зі знаками розпізнавання військовослужбовців ЗСУ пропонується штраф від 2,5 до 3,5 тисячі гривень, зазначається в сюжеті Радіо НВ. Водночас за осквернення або руйнування могили осіб, які захищали незалежність, суверенітет, територіальну цілісність України і брали безпосередню участь у воєнних діях на Донбасі, а також учасників Революції Гідності пропонують карати позбавленням волі на термін від трьох до п'яти років.

Закон, зокрема, покликаний покарати тих, хто намагається шахраювати на символах країни, заявив з трибуни парламенту один з ініціаторів законопроекту, депутат від Народного фронту Андрій Тетерук.

За незаконне носіння військової форми зі знаками розпізнавання військовослужбовців ЗСУ пропонується штраф від 2,5 до 3,5 тисячі гривень

"Ми вивчали і досвід інших країн, партнерів нашої держави в тому, як вони врегульовують питання поваги до військової форми одягу. От ми побачили, що і в Сполучених Штатах, і в Естонії, на різних континентах, встановлені відповідні норми відповідальності. Врахували, що норма адміністративної відповідальності не може бути меншою за вартість того комплекту військової форми одягу, який, наприклад, закуповує Міністерство оборони", - зазначив нардеп.

Згідно з чинним законом, право на носіння військової форми мають військовослужбовці, військовозобов’язані під час проходження зборів, резервісти, курсанти, ліцеїсти, а також особи, звільнені з військової служби в запас або у відставку, якщо є відповідне розпорядження.

Як сформувати довіру до форми та нагород

Ще у радянські часи склався такий стереотип: люди, які вдягали військову форму, не маючи на те прав, як правило, робили це з метою пограбувань, розбою, або інших незаконних дій. Про це у коментарі Радіо НВ заявив експерт з військової справи Ігор Козій. За його словами, країна має бути монополістом на певні державні атрибути, адже до них має бути довіра.

"У суспільства повинна формуватися довіра до людини в погонах. Фактично багато кримінальних елементів, криміналітету використовують цю форму саме тому, що люди довіряють Збройним силам. Тому держава унеможливлює приниження гідності людини в погонах", - вважає Козій.

Нагороди, які існують зараз, не мають жодної ваги, адже їх можна купити на ринку. Тому перед ухваленням проекту закону варто розробити нову політику щодо нагород. Таку думку у коментарі Радіо НВ висловив колекціонер, волонтер та ініціатор нагороди Народний герой України Андрій Боєчко. За його словами, сьогодні на антикварному ринку на Лівобережній орден За мужність із посвідченням та печаткою, де треба зазначити лише свої ініціали, коштує 80 гривень. А, наприклад, орден Богдана Хмельницького можна придбати за 120 гривень. Таким чином людина стає кавалером відповідних орденів. Нові нагороди та ордени, говорить Андрій Боєчко, потрібні для того, щоб відмежувати попередній період історії, де всі заслуги купувались. Адже сьогодні країна має своїх чесно заслужених героїв.

Сьогодні герой воєнних дій на Сході і, наприклад, Віктор Янукович мають одну нагороду

"Всі нагороди, які є, лишити тим, хто нагороджений. Оголосити, що у нас нова країна, яка веде новим курсом, тому у нас нові герої. Є герой України, наприклад, або назвати його "Орден за службу батьківщині.. Україні", наприклад. І нагороджувати людей, які 2014 року після Майдану прийшли до влади або працювали на нашу країну, нагороджувати їх іншими нагородами, щоб наші діти у школі знали, що героями сучасної України є такі люди. Щоб наші герої Радянської України, які жили в іншій системі, не ототожнювались з героями сучасними", - говорить Боєчко.

Сьогодні герой воєнних дій на сході і, наприклад, Віктор Янукович мають одну нагороду і фактично шануються однаково. Це абсурд, наголошує Андрій Боєчко.

Нагадаємо, у жовтні Верховна Рада запровадила адміністративний штраф до 85-ти тисяч гривень за незаконне використання назви та символіки Нацполіції. Закон набув чинності 2 листопада.

Головне

Події

Вчора, 20:51

article_img
Знову: в потязі під депутатом зламалася полиця
Компанії/Ринки

Вчора, 13:00

article_img
Франція запланувала ввести податок для Google, Amazon, Facebook і Apple
Події

Вчора, 04:06

article_img
Замах на Михайлика: активіста виписали з німецької клініки

Вибір редакції

Події

Вчора, 17:32

article_img
Новий союзник Порошенка, неполітичні повії і багато Коломойського. Найкраще за тиждень за версією головного редактора NV.ua
Лонгріди

Вчора, 16:54

article_img
Три історії про людей, які борються за Херсонщину
Країни

Вчора, 11:31

article_img
Золоті слова. Жителі неангломовних країн масово вивчають головну міжнародну мову

ТОП 3

Події

19 січня, 11:13

article_img
Стало відомо, який вигляд матиме грандіозна розв'язка на Шулявському шляхопроводі
6301
Події

Вчора, 07:05

article_img
Добре ім'я. Найпопулярніші імена новонароджених в Україні та світі
6127
Події

Вчора, 10:29

article_img
Автобан Гданськ-Одеса: всі подробиці про найдорожчий будівельний проект країни
4804