В одній зі шкіл Харкова учениці принципово не дали шматочок торту-сюрпризу з солодкого столу. Тепер усі це обговорюють

24 жовтня 2018, 20:37
Сюжет

21 жовтня у групі Facebook Батьки SOS з'явилася історія про дівчинку з харківської школи, якій на солодкому столі "з нагоди закінчення першої чверті" не дісталося торта, тому що її мама принципово не здає грошей на класні потреби, "а цього разу все було строго порційно і дати за рахунок інших дітей не вийшло". Через три дні історія потрапила у ЗМІ, обросла новими подробицями, і її почали обговорювати далеко за межами школи.

НВ розповідає, як це сталося, і чим відрізняються версії події у різних оповідачів.

Версія та особа Євгена Товстолуга

Судячи зі слів Євгена Товстолуга про те, що історію йому розповіла колега і з того, що пишуть у соцмережах відразу ж можна зробити висновок, що він - вчитель у харківській школі №151, в якій і відбулася ця історія.

Відео дня

Товстолуг пише, що на "святі" були конкурси й танці, його вирішили влаштувати батьки на зборах і здали гроші на солодкий стіл, - всі, крім мами однієї дівчинки, яка нібито "була послідовна, сказала, що здавати не буде на стіл".

Товстолуг повідомляє, що "свято вдалося на славу" і, крім дівчинки, якій не дісталося нічого з солодкого столу, всім було весело.

"В інші свята батьки купували великий цілісний торт і під час нарізання їй відрізали шматок за рахунок інших дітей, а цього разу все було строго порційно і дати за рахунок інших дітей не вийшло", - сказано в його повідомленні.

За його словами, дівчинка розплакалася, і вдома все розповіла мамі, яка звинуватила класного керівника і школу у знущаннях над дитиною та пообіцяла подати скарги в усі інстанції.

"Як "розрулити" цю ситуацію? Які думки учасників?" - запитує в кінці свого повідомлення Товстолуг.

Історію він проілюстрував фотографією торта з іменами дітей та вчительки і фігуркою 4А зверху. Пізніше виявилося, що це фотографія взята ним з інтернету, а історія з тортом сталася у 6-му класі.

Модератор блогу Альона Парфьонова після публікації Товстолуга його забанила. 23 жовтня вона повідомила, що після цього він став писати їй у приват і запевняти, що нібито не має прямого відношення до школи, де сталася історія з тортом.

Водночас на сайті школи №151 Євген Товстолуг вказаний як вчитель інформатики, і є навіть його фото.

Крім того, Олена Парфьонова повідомила, що Товстолуг - один із засновників благодійного фонду Освітянин (разом із Вікторією Анатоліївною Калашник, вчителькою української мови та літератури і заступницею директора в харківській школі №151 і ще кількома людьми).

На сайті школи №151 ці реквізити вказані для надання благодійної спонсорської допомоги школі.

Версія дівчинки, якій не дісталося торта, та її мами

Від моменту інциденту з тортом дівчинка, з якою ним не поділилися, та її мама (їх звати Діана і Тетяна Блінова) встигли дати кілька коментарів ЗМІ.

За їхніми словами, свято із солодким столом, який влаштував батьківський комітет, було незапланованим. Всі діти, крім Діани, отримали по шматочку торта.

"На шостий урок винесли торт. Я не знала.. я думала, що це на весь клас, але, коли проходили, наливали сік, мені сказали, що у тебе торта не буде", - розповіла дівчинка в коментарі 112 Україна.

Після цього Діана хотіла піти додому, але її не відпустили.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"Я почала плакати. І всі питали, чому я плачу, і до кожного підходили і говорили, що Діанін тато не здавав гроші", - описує сцену дівчинка.

За її словами, це робила мама одного з її однокласників Наталія Толяренко.

Причому двоє однокласників знімали, як Діана плаче.

За словами дівчинки, у класі була і класна керівниця, але вона не втрутилася в події.

"Вона нічого не говорила, вона вирішила не втручатися", - стверджує дівчинка.

У сюжеті пояснюється, що Наталія Толяренко - представниця батьківського комітету і в неї є ступінь кандидата педагогічних наук.

Мати Діани каже, що вважає те, що сталося з її дочкою, публічним приниженням.

"Я вважаю, що це було публічне приниження з боку дорослого. Як написали у вайбері батьки з батьківського комітету - "Це був урок для Вас"", - сказала вона.

Батьки Діани принципово не здають гроші "на потреби класу", тому що неможливо отримати звіт про те, як вони були витрачені.

У сюжеті АТН Харків сказано, що в той день після екскурсії ( Обозреватель писав, що, за словами мами Діани, екскурсія чомусь була в банк - ред.) у дітей була "класна година" і солодкий стіл з великим тортом. Мама Діани Тетяна Блінова в цьому коментарі говорить, що "коли діти почали питати, чому дівчинці не дають торту, мама з батьківського комітету (імовірно Наталія Толяренко - ред.) почала говорити, що Діанін тато не здавав гроші на клас, і тому дитині не можна цей торт".

"Вона розплакалася і попросила піти додому. На що їй заборонили, послалися на те, що це навчальний процес", - говорить Тетяна Блінова.

За словами матері дівчинки, про торт вона вперше почула від дочки, і пізніше вона з'ясувала, що інші батьки теж нічого не знали про солодкий стіл, тому що це був сюрприз від батьківського комітету, сказано в сюжеті. Батьківському комітету вона не здавала гроші, кожен місяць він збирав по 50 грн у фонд класу.

"Ситуацію створила представниця комітету, а вчителька, бачачи цю всю ситуацію, нічого не зробила. Коли дитина стала плакати, хлопчики стали знімати це все на телефони, сміялися над цим, і вчитель, будучи присутньою, розрізаючи торт, за словами моєї дитини, вона різала торт.. ", - описує те, що відбувалося Тетяна Блінова.

Версія школи

У школі заявили ЗМІ, що вже розібралися в ситуації. За версією керівництва школи, на момент інциденту з тортом вчительки взагалі не було у класі, а представниця батьківського комітету не відпустила дитину, бо не мала такого права, і нібито попросила дівчинку спочатку знайти класну керівницю.

Заступниця директора школи Світлана Кузьменко сказала у коментарі АТН Харків, що "і адміністрація школи, і мати готові принести вибачення за цю ситуацію,... тому що це, насправді, дійсно страшно і такого бути не повинно".

Заступниця директора харківської школи №151 Світлана Кульменко / Кадр відео АТН Харків via YouTube

Ще одна заступниця директора школи Вікторія Калашник (та сама, яка є співзасновницею фонду Освітянин) розповіла Обозревателю, що класна керівниця, яка відповідала за дітей, не так давно вийшла на роботу, оскільки її родина потрапила у важку аварію.

Заступниця директора харківської школи №151 Вікторія Калашникова / school151.edu.kh.ua

"Її чоловік досі прикутий до ліжка, дитина сильно постраждала. Вона могла взагалі відмовитися від класного керівництва, але не кинула дітей і продовжує працювати. А цей інцидент її просто вибив з колії. Усі ми прочитали, як зараз про нас пишуть у соцмережах. І вчителька принесла заяву про звільнення, сказала, що більше не може працювати, їй важко і фізично, і морально. Хоча вона не винна, вона сама засмучена через те, що сталося", - заявила Калашник.

Версія батьківського комітету

Через інцидент з тортом 23 вересня у школі зібрали батьків. У сюжеті 112 каналу є відео декількох хвилин цих зборів, на якому ситуацію коментує Наталія Толяренко - та сама представниця батьківського комітету, яка відмовила Діані у шматочку торта.

Наталія Толяренко стверджує, що сказала Діані, що в неї немає повноважень дати їй торта / Кадр відео 112 Україна

"Коли ми розносили торт, я підійшла до Діани і сказала, що, вибач, Діано, я поважаю думку твоїх батьків, але вони не здають на такі заходи гроші, тому пригостити тебе від усіх батьків ніби у мене немає повноважень.... Я як мама прошу вибачення у батьків Діани. Я вчинила, може бути, нетолерантно. Але, ви мене вибачте, ви підійдіть, будь ласка, в магазин, і попросіть, вам безкоштовно торту дадуть? Або соку вам безкоштовно наллють?" - заявила Толяренко на зборах.

Голова батьківського комітету Михайло Мусатов теж спробував її виправдати.

"Наталя, яка здійснювала поділ цього торта, ну, може бути, нервовий зрив якийсь був, може бути, просто перенавантажена.. Не через те, що це зведення якихось особистих рахунків і щоб помститися батькам або дитині", - заявив він.

Версія соцмереж

Модератор групи Facebook Батьки SOS опублікувала кілька коментарів про ситуацію з тортом.

Одна з користувачок Наталія Добриніна звертає увагу на те, що торт не був порційним, як написав Євген Товстолуг, і на те, що дівчинка просила дозволу піти, але їй відмовили.

"А дівчинку поставили біля дошки і сказали, що їй нічого не дадуть, оскільки її батьки принципово не здають гроші на потреби класу. Історія трапилася у класі мого сина в останній навчальний день. Нюанси багато змінюють, чи не так?", - додала вона.

Ще одна жінка з ніком Вероніка Аспідова повідомила, що чула історію від подруги, у якої в цьому класі вчиться дочка.

"Справа в тому, що "цькування" організувала мама з батьківської трійки, яка за сумісництвом і вчитель у цій самій школі. Це було "покарання" за те, що батьки не здають гроші до фонду школи", - стверджує вона.

Реакція управління освіти

Начальник управління освіти Слобідського району Харкова Тетяна Пілаєва в коментарі 112 Україна заявила, що треба обов'язково покарати "дорослих педагогів".

Начальник управління освіти Слобідського району Харкова Тетяна Пілаєва / Кадр відео 112 Україна

"І директора, яка, як мінімум, повинна отримати догану, і вчителя, який допустив цю ситуацію. Вона відсторонена вже сьогодні моїм наказом від класного керівництва, і їй оголошено догану", - заявила Пілаєва.

Вона додала, що солодкі столи у школі взагалі треба заборонити.

У сюжеті також сказано, що в батьківський комітет класу виберуть інших представників, а будь-які заходи у школі, на які потрібно збирати додаткові суми, заборонять.

Боротьба світоглядів

Історія з тортом викликала величезну реакцію соцмереж. Причому люди як підтримували Діану та її маму, так і звинувачували маму дівчинки в тому, що вона нібито поставила свою дитину під удар і робить її вигнанцем, відмовившись здавати гроші. Деякі ЗМІ пишуть, що Діану після зборів у школі вже почали звинувачувати діти у вайбері, але наведені скріншоти більше нагадують листування батьків (одне повідомлення, можливо, написав її однокласник, але адресоване воно не їй - ред.).

Тим часом, активісти наголошують, що якщо свята проходять у школі, то вони повинні бути для всіх дітей. Якщо ж це не так, такі заходи повинні проводити в кафе, а не у школі. Порушенням вони також називають присутність представниці батьківського комітету під час класної години (під час якої і був організований "сюрприз" - ред.).

"Це навіть не був булінг - це знущання з наміром, абсолютно свідомо. Буллінг - це те, що формується в колективі, про що дорослі зазвичай не здогадуються. Тут же це спровоковано дорослими людьми. І я вважаю, що це педнепридатність, і що вчителя потрібно звільняти за такі дії", - заявила Катерина Святець, голова ГО Благосвіт.

Чим закінчився скандал з тортом

30 жовтня голова Департаменту освіти Харківської міської ради Ольга Деменко повідомила, що маму, яка стала ініціатором конфлікту, і виявилася викладачем інформатики в тій самій школі (ймовірно Наталю Толяренко - ред.), звільнили.

"Крім того, я буквально вчора підписала догану директору школи, де допустили такий інцидент", - додала Демиденко.

НВ

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу NV

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X