В чому суть прийнятої Радою медичної реформи

19 жовтня 2017, 17:55
19 жовтня Верховна Рада підтримала у другому читанні і в цілому медичну реформу

За законопроект про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів (№6327) проголосували 240 народних депутатів.

У першому читанні нардепи підтримали медичну реформу в Україні ще 8 червня.

Відео дня

Незадовго до цього, 2 червня, Національна Рада реформ підтримала реформу медицини і рекомендувала Верховній Раді України визначити пацієнтські законопроекти МОЗ як невідкладні.

Законопроекти, що запускають реформу охорони здоров'я, парламент мав розглянути ще 18 травня, але тоді Рада проігнорувала їх - у сесійній залі не вистачило голосів для їх включення до порядку денного.

НВ дізналося, в чому полягає суть медичної реформи в Україні, запуску якої очікують у найближчі роки.

Принцип "гроші ходять за пацієнтом"

Медична реформа передбачає запровадження в медицині принципу "гроші ходять за пацієнтом", тобто держава буде платити лікарням та лікарям за надані конкретним пацієнтам медичні послуги, а не за "утримання ліжок". Так, за кожного пацієнта, який підписав із ним договір, сімейний лікар отримуватиме 210 гривень на рік.

Поняття "державного гарантованого пакету"

Медична реформа передбачає запровадження поняття "державного гарантованого пакету" - певного обсягу медичних послуг та лікарських засобів, які держава зобов'язується оплачувати за заздалегідь встановленими тарифами. Тарифи кожного року буде затверджувати уряд.

Причому 100% покриття вартості медичних послуг та ліків держава гарантує

  • у разі отримання пацієнтом екстреної медичної допомоги, наприклад, у випадках серцевого нападу, перелому, якої-небудь загрози для життя;
  • у разі отримання пацієнтом первинної медичної допомоги у сімейного лікаря;
  • у разі отримання невиліковними пацієнтами паліативної допомоги (держава зобов'язується оплачувати необхідну кількість знеболювальних препаратів).
Введення тарифу спільної оплати

Якщо держава частково покриває витрати на медичну допомогу, вводиться тариф спільної оплати, який буде встановлюватися Кабміном, і за межами якого стягнення плати буде заборонено.

У разі спільної оплати медичні послуги можуть частково оплачуватися самими пацієнтами, або за рахунок інших джерел, таких як обов'язкове соціальне медичне страхування, добровільне медичне страхування чи кошти місцевих бюджетів.

Причому деякі медичні послуги пацієнти повинні будуть оплачувати самостійно (наприклад, пластичні операції для омолодження).

Створення Національної служби здоров'я

Медична реформа передбачає створення нового органу виконавчої влади - Національної служби здоров'я.

МОЗ пропонує, щоб ця служба одноосібно виконувала функції оплати, контролю та вибору медичних послуг.

Ця служба повинна також буде укладати договори про медичне обслуговування населення в рамках гарантованого державою пакета з установами охорони здоров'я будь-якої форми власності та фізичними особами-підприємцями.

Поступове впровадження державних фінансових гарантій

Передбачається, що державні фінансові гарантії будуть впроваджуватися поступово: від січня 2018 року на первинному рівні і до 2020 року на інших рівнях.

Додаткові фінансові гарантії для учасників АТО

Медична реформа передбачає додаткові фінансові гарантії держави на медичне обслуговування для учасників антитерористичної операції на Донбасі. Держава зобов'язується повністю оплачувати їх лікування.

Для участников АТО предусмотрены дополнительные финансовые гарантии государства
Для участников АТО предусмотрены дополнительные финансовые гарантии государства Фото:
Збереження існуючих пільг

Медична реформа передбачає збереження вже існуючих пільг у сфері медичного обслуговування.

За матеріалами: Hromadske, likar.info, Підтримай медреформу: законопроекти 6327, 6329 via Facebook.

НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X