Уникнути проблем після смерті. Про переваги заздалегідь написаного заповіту

21 травня 2018, 17:31

Лише 20% українців складають заповіти, повідомив керівник Головного територіального управління юстиції в місті Київ Станіслав Куценко. Передусім, як зазначив він, це особи похилого віку, які бояться, що майно після смерті відійде державі, або ті, хто в своєму житті вже мали проблеми із успадкуванням за законом. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Решта 80% громадян заповіт не складають і розраховують на закон та порядність родичів. За відсутності заповіту спадкоємці визначаються за законом, зазначив Куценко. Проте складання заповіту може убезпечити від судових спорів родичів.

Відео дня

“Перша черга спадкоємців - це діти, батьки. Друга - брати, сестри, дід, баба. Заповіт варто складати, щоб уникнути непорозумінь”, - радить Станіслав Куценко.

Секретні заповіти посвідчуються нотаріусом без ознайомлення з його змістом

Він стверджує, що Державні нотаріальні контори максимально сприяють складанню заповіту та оформлюють документи по вступу у спадщину.

Кількість українців, які бажають складати заповіти, суттєво зросла, зазначила приватний нотаріус Сабіна Мартинюк. Вона повідомила, за цієї послугою до нотаріусів стали звертатися люди молодшого віку.

“Заповіти стали популярнішими, а люди більш юридично підкованими. Раніше заповіт складали лише люди похилого віку, яким за 60 років. Зараз же від 40 років. Люди почали розпитувати, що відбудеться у випадку смерті. Якщо людина написала заповіт, але не врахувала, що у неї є малі діти, батьки, то варто знати, що вони мають обов'язкову долю”, - розповіла нотаріус.

Ігнорування написання заповіту є безвідповідальним ставленням людини до ситуації, зазначив адвокат, керівник Бюро спадщини Станіслав Боднарчук. Оскільки, за його словами, відсутність заповіту часто стає проблемою для родичів померлого.

“Якщо людина не залишає заповіт, то це може бути неприємною ситуацією для спадкоємців. Особливо, якщо їх двоє або троє. Крім того, якщо у людини на руках буде заповіт, йому не доведеться доводити родинні зв’язки. Почасти люди виявляють, що їм не вистачає якихось документів для цього”, - зазначив правозахисник.

Що має містити заповіт

Частіше за все у заповіт люди вносять нерухомість - квартири, будинки, землю, додав адвокат.

У Міністерстві юстиції опублікували інструкцію для оформлення заповіту. По-перше, потрібно зазначити осіб, які стануть спадкоємцями. По-друге, звернутися до нотаріуса і здати такі документи, як паспорт, ідентифікаційний номер, документ про право власності на майно.

Протягом однієї години можна отримати заповіт на спеціальному бланку. Нотаріус також має внести дані в день посвідчення заповіту до спадкового реєстру.

Засвідчити заповіт можна без документа на право власності

Бувають стандартні заповіти, секретні та заповіти подружжя. Секретні заповіти посвідчуються нотаріусом без ознайомлення з його змістом, він подається нотаріусу у заклеєному конверті із підписом заповідача і відкривається у присутності зацікавлених осіб та двох свідків. Заповіт подружжя стосується не усього майна, а тільки тієї частини, яка була придбана у період перебування у шлюбі та за спільні кошти. За смерті одного з подружжя частка у праві спільної сумісної власності переходить до другого. У разі відсутності заповіту, право одержують спадкоємці за законом. Спадкоємцями можуть бути фізичні, юридичні особи та держава.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

В державних нотаріальних конторах складання заповіту коштує приблизно 200-250 гривень. У приватного нотаріуса ціна на цю послугу може складати 500 гривень та більше. Сама процедура є достатньої простою і займає 15 хвилин. Особі, що хоче скласти заповіт, не обов'язково мати з собою документи на майно. Нотаріус може зафіксувати все зі слів.

Цієї весни президент Петро Порошенко підписав закон, який скасовує податок на спадщину для деяких родичів спадкоємця. Відтепер звільняються від оподаткування доходи фізичних осіб від вартості спадщини, якщо її одержують члени сім'ї першого та другого ступеня споріднення: рідні брати та сестри, баба, дід та онуки. Для всіх інших спадкоємців податок залишається у розмірі 5%.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу NV

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X