Українська економіка виходить з рецесії - НВ №22

2 коментувати
Українська економіка виходить з рецесії - НВ №22

Економіці країни прогнозують надалі тільки зростання. Однак зростання це дуже повільне, а надії занадто крихкі

Національна економіка виходить з коми. Про це свідчить ледь помітне зростання ВВП і цілком очевидне зниження курсу іноземних валют. Зовсім недавно все було навпаки: ВВП падав, долар дорожчав. Позитивний тренд помітили в Світовому банку. З червневої доповіді Перспективи світової економіки випливає, що українці пройшли економічне дно. У цьому році ВВП зросте на 1%, у наступному — на 2%, у 2018‑му можливе зростання в 3%. Це надзвичайно мало, але значно краще, ніж мінус 7% ВВП в 2014‑му і мінус 10% — в 2015‑му, і гарніше, ніж 0% у довоєнному 2013‑му.

Деякі експерти навіть вважають такі прогнози дуже стриманими. Фінансовий аналітик американського банку JP Morgan, який попросив не називати його імені, вважає, що прогноз зростання української економіки в 1% у 2016‑му досить песимістичний. Його прогноз — 2,8% вже цього року. Головним поштовхом для зростання ВВП України, вважає банкір, який відвідав Київ місяць тому, стане відновлення кредитування МВФ влітку, що своєю чергою автоматично приведе в Україну ще кілька іноземних кредитів.

Промислове виробництво теж зростає. Після падіння у 2015 році на 20% нинішнє зростання 3,7% у першому кварталі теж виглядає як Євангеліє від Держкомстату.

Великі девелопери розморозили свої проекти і навіть почали закладати фундамент під нові об'єкти. Запахло ренесансом і на авторинку. За п'ять місяців дилери продали понад 22 тис. авто. Це на 56% більше, ніж за такий само період 2015‑го. Відносно непогано пройшли крутий поворот металурги. Вони знову, як і аграрії,— фундамент економіки. І ті й інші піймали хвилю зростання цін на зовнішніх ринках. І незважаючи на те, що зараз цю хвилю хитнуло назад, найгірше позаду, впевнений Юрій Риженков, гендиректор Метінвест Холдингу. “Зараз ціни пішли вниз,— каже він.— Але ми припускаємо, що нижня точка в металургії пройдена в січні".

Однак, як випливає зі звіту Світового банку, українська стабільність надзвичайно тендітна. По-перше, вона цілком залежить від світових цін на сировину, а вони нестабільні. По-друге, бої на сході України хоч і поволі, але все ще залишаються ключовим фактором комерційного ризику. І третє: російська економіка йде в довгий мінус і, як Титанік, що зазнає катастрофи, тягне у вирву весь регіон.

Відчутний поворот до світлого майбутнього з плавним переходом до світлого сьогодення може статися тільки в результаті помітного зростання внутрішнього споживання та інвестиційного буму. Гроші на це є і в населення, і в банкірів, і в інвесторів. Скільки? Набагато більше, ніж може запропонувати МВФ і всі інші друзі України.

З допомогою цих коштів можна досягти мінімально необхідного зростання в 7% протягом трьох-чотирьох років, щоб наздогнати якщо не Америку, то хоча б самих себе зразка 2013 року.

Про те, як це зробити, читайте в новому номері журналу Новое Время — №22 від 17 червня.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: