Київ обстріляли з бомбардувальників Ту-95. Що потрібно знати про стратегічний ракетоносець, який РФ використовує для атак України

Арсенал Ту-95МС (Фото:Міноборони РФ)
Під час практично всіх масованих ракетних атак української території країна-агресор піднімала в повітря носії крилатих ракет Ту-95МС. У ніч на 2 червня з таких бомбардувальників було завдано чергового удару по Києву.
Розповідаємо, чим небезпечна ця машина і які в неї вразливості.
Літак — ровесник Путіна
Розробка дальнього бомбардувальника зі стрілоподібним крилом почалася за часів Сталіна, коли в СРСР усвідомили відставання від Штатів у розвитку військової авіації. Прототип Ту-95 здійснив перший політ 1952 року, через місяць після появи на світ нинішнього московського диктатора. У серію літак запустили в 1955-му.

Але вважати його зовсім застарілим не можна. Десятиліттями створювалися модифікації Ту-95 (одна з них, певно, випадково, виявилася пасажирським Ту-114). Зараз ПКС РФ використовують в основному Ту-95МС, єдиний у світі бомбардувальник-ракетоносець із турбогвинтовими двигунами. Найстарішому виробу близько 40 років, остання машина була випущена в серпні 1992-го.
До кінця 2021 року експерти налічували близько 60 Ту-95МС і Ту-95МСМ, але, як зазначає Defence Express, реальна кількість боєздатних машин цієї моделі набагато менша.
«На даний момент для ударів по Україні рашисти піднімали в атмосферу максимум до 20 літаків Ту-95МС, для спільних польотів зі стратегічною авіацією КНР у 2022 році — максимум до 10 бортів. І схоже, що висновок такий — реальна кількість боєздатних Ту-95МС становить максимум 50% від кількості „на папері“», — підрахував спеціалізований портал.
Деякі з цих літаків були передані Росії Україною в межах угоди про погашення газових боргів 90-х років.
Основні характеристики
- Екіпаж: 7 осіб
- Довжина: 49 м
- Площа крила: 290 кв. м
- Максимальна швидкість: 830 км/год
- Практична дальність: 10 500 км
- Максимальне бойове навантаження: 20 800 кг
Застосування та слабкі місця
Як видно з характеристик, це доволі тихохідний і дуже великий літак з незвичною формою крила. Але швидкість йому і не потрібна: основне завдання Ту-95МС — літати на велику дальність із вантажем ракет. Їх запускають у режимі stand-off engagement — без заходу в зону дії активних засобів ППО противника.
Х-55 долає 2500 км, Х-101 — 5000. Були моделі Ту-95, розраховані на застосування Х-22, але зараз вони вже списані. Теоретично з літаків цього типу можна запускати і Х-47 (Кинджал).
Але є нюанс. У конструкції було передбачено барабан для шести ядерних ракет Х-55 (або аналогічних неядерних Х-555). Коли в Росії розробили нову Х-101, її вирішили кріпити на підвісках-пілонах модифікації Ту-95МСМ. Таких підвісок 10. Але в реальності, стверджує військовий льотчик у відставці Роман Світан, жоден літак не вилітає на бойове завдання повністю завантаженим ракетами. Одна з причин — зношеність планера. Крім того, говорив Світан, «кожна друга Х-55 падає вниз, а не летить у ціль» — ці ракети занадто старі.
Як і у випадку з Ту-22М3, ніхто не думав, що «зброю відплати» часів холодної війни застосовуватимуть у конвенційній війні ХХІ століття. Але похмурий геній путінських воєначальників знайшов застосування Ту-95МС, спершу для пуску крилатих ракет по сирійських містах у 2016−2017 роках, потім і в Україні.

Раніше і Х-55, і Х-101 заправляли і завантажували в літаки тільки на авіабазі в Енгельсі. Це стало грубою помилкою рашистів. 5 грудня 2022 року невстановлені безпілотники атакували аеродром. Супутникові знімки зафіксували пошкодження щонайменше одного бомбардувальника Ту-95. Після цього майже всі боєздатні ракетоносці перемістили за Полярне коло, на базу Оленья, що збільшило час підльоту до місця пуску ракет.

Через 15 місяців війни результативність застосування стратегічної авіації РФ значно впала. Якщо на початку вторгнення, за підрахунками військового експерта Сергія Згурця, Україна збивала 30−50% дозвукових крилатих ракет, а половина інших не влучала в ціль, то останнім часом коефіцієнт збивання не опускався нижче 80%.
Однак Росія продовжує терористичні атаки, розраховуючи проривати українську ППО масовим запуском Х-55 без ядерної боєголовки, Х-555 і Х-101.