12 грудня 2018, середа

Церковна власність. Чому храми Московського патріархату перейдуть до української парафії

2 коментувати
До складу Української православної церкви Московського патріархату входять усі три лаври, розташовані в Україні

До складу Української православної церкви Московського патріархату входять усі три лаври, розташовані в Україні

Усі будівлі, які зараз займає в Україні Московський патріархат, перейдуть у власність єдиної Української православної церкви. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Московський патріархат не має в Україні ніякої власності, повідомив предстоятель Української православної церкви Київського патріархату патріарх Київський і всієї Русі-України Філарет. Храми, які побудовані на кошти парафії, є власністю цих парафій, а не церкви. Тому Росія тут своєї власності церковної не має.

“Києво-Печерська лавра, Почаївська лавра - це власність української держави. Держава передала свою власність у користування українській церкві Московського патріархату. Але коли буде українська церква визнана, то лавра і одна, і друга будуть передані українській церкві. Це є українська святиня. Московський патріархат ніякого відношення до цих святинь не має”, - зазначив Філарет.

Патріарх Філарет додав, що перехід у нову автокефальну церкву відбуватиметься не силою, а еволюційним шляхом. Питання власності зрозуміле - по факту майно належить державі. Епископат та священники буду вирішувати, кому належатимуть права на управління.

Святині УПЦ МП

До складу Української православної церкви Московського патріархату входять усі три розташовані в Україні лаври. Зокрема, Києво-Печерська, Почаївська і Святогірська. Серед соборів, які відвідують парафіяни УПЦ МП, найважливіші Успенський собор, Кафедральний собор Воскресіння Христового, Свято-Покровський собор.

Перехід у нову автокефальну церкву відбуватиметься не силою, а еволюційним шляхом

З монастирів - чоловічий Архангело-Михайлівський Звіринецький монастир, заснований в 11 сторіччі, жіночий Свято-Вознесенський Фролівський монастир, Десятинний монастир Різдва Пресвятої Богородиці. Загалом, у підпорядкуванні УПЦ МП 11 монастирів та щонайменше 10 навчальних закладів.

Юридично храми та монастирі перебувають у власності української держави. А сфера управління належить представникам церкви УПЦ МП. За даними Міністерства культури, на початок 2018 року в Україні більше 12 тис. громад Московського патріархату. 

Перехід не примусовий

За умови надання томосу, представники Української автокефальної церкви, Київського патріархату і значна частина Московського патріархату будуть єдині, вважає науковий співробітник відділу гуманітарної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень Сергій Здіорук.

Він прогнозує, що за перший рік після надання томосу три чверті служителів Московського патріархату перейдуть в об’єднану церкву. І жодного примусу не буде.

“Це будуть люди з тими самими священниками, єпископатом, тільки юрисдикція буде не узурпаційної Москви. Ці лаври з усіма людьми благополучно процвітатимуть і служитимуть українському народові. Це відбудеться тихо, мирно, без жодного насильства”, - сказав Здіорук.

Три чверті служителів Московського патріархату перейдуть в об’єднану церкву

Долю храмів будуть вирішувати їхні приходи і священники. Обов’язкового і примусового переходу всіх православних у новостворену церкву не передбачається, сказав ректор Православного відкритого університету Георгій Коваленко. Право вільного вибору має стосуватися всіх нині діючих монастирів та лавр.

Саме питання можливого "захоплення лавр" є одним із ключових елементів медійної кампанії з дискредитації ідеї створення автокефальної церкви в Україні, яку веде російська влада. Це питання буде досить гостро стояти перед українською владою, яка обіцяє не допустити силового варіанту захоплення святинь.

Нагадаємо, що 27 липня у хресній ході Української православної церкви Московського патріархату у Києві взяли участь близько 20 тисяч людей.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: