Теорія змови і не тільки. 5 найнеймовірніших пояснень Чорнобильської катастрофи

0 коментувати
Теорія змови і не тільки. 5 найнеймовірніших пояснень Чорнобильської катастрофи
Фото: Наталія Кравчук / НВ

За 30 років, які минули з дня аварії на Чорнобильській АЕС, єдина версія, яка пояснила б причини аварії, так і не сформувалася: одні експерти вважають винними в катастрофі виключно персонал станції, інші списують аварію на недосконалість конструкції реактора

Почасти це пов'язано з тим, що фахівці, які були здатні судити про причини аварії, так чи інакше були відповідальні за аварію, частково в цьому винна радянська влада, яка до останнього приховувала подробиці катастрофи, зводячи нанівець можливість докопатися до правди по гарячих слідах. Не дивно, що паралельно з офіційними версіями катастрофи стали з'являтися і альтернативні пояснення, засновані переважно на домислах.

НВ зібрав п'ять нетрадиційних пояснень аварії на Чорнобильській АЕС.

1. Локальний землетрус

Автором цієї теорії став співробітник Російської академії наук Е. Барковський. Він передбачає, що 26 квітня біля електростанції через зрушення на тектонічному розломі відбувся слабкий землетрус, який викликав технологічні порушення в активній зоні реактора. Підставою для такої версії став сейсмічний поштовх, зафіксований приблизно в момент аварії в районі розташування Чорнобильської АЕС. За словами прихильників цієї теорії, поштовх був зареєстрований до, а не під час вибуху, а сильна вібрація, яка передувала катастрофі, була викликана не процесами всередині реактора, а землетрусом.

На захист своєї теорії Барковський наводить такі аргументи: безпосередньо через майданчик АЕС проходить один з тектонічних розломів Прип'ятської системи, незадовго до аварії спостерігалися сильні деформації фундаментної плити реакторного відділення блоку №4, перед вибухом місцеві рибалки чули тривалий підземний гул, а також те, що після аварії у фундаменті блоку №3 була виявлена тріщина. Також Барковський стверджує, що це не перший землетрус в Чорнобилі: в 1530 році в цьому місці вже був руйнівний поштовх.

За словами вченого, передумовою трагедії став невдалий вибір місця для будівництва АЕС.

2. Тектонічна зброя.

Ця версія, по суті, є продовженням попередньої, однак припускає, що підземний поштовх був викликаний не природними причинами, а тектонічною зброєю.

Існують свідчення, що під час холодної війни тектонічна зброю посилено розроблялася як у США, так і в СРСР. Особливість цієї зброї полягає в тому, що її застосування важко відрізнити від звичайного землетрусу. Малопотужний ядерний заряд закладається в тектонічний розлом, і ядерний вибух провокує підземний поштовх.

Автори цієї версії стверджують, що Чорнобиль був не єдиним випадком застосування тектонічної зброї проти СРСР. В якості прикладу називають землетрус у Вірменії, який стався в грудні 1988 року. У свою чергу, деякі з прихильників цієї теорії вважають, що і землетрус, і Чорнобильська катастрофа були викликані невдалими випробуваннями тектонічної зброї самим Радянським Союзом.

3. НЛО.

Прихильники уфології не заперечують офіційну версію подій, проте вносять в неї свої корективи. За словами авторів теорії, після того, як в 1:24 26 квітня 1986 року стався вибух на 4-му енергоблоці, жителі міста бачили в небі над станцією непізнаний літаючий об'єкт. Також існує ряд фотографій, на яких над ЧАЕС зображений невідомий об'єкт.

Ось що розповідає старший дозиметрист Управління дозиметричного контролю М. Варіцький: "Ми побачили повільно пропливаючу в небі яскраво-латунного кольору вогненну кулю. Вона була діаметром 6-8 м [...] Прилад показував 3000 мілірентген/год. Раптом від кулі спалахнули два яскраво-малинового кольору прожектора, два променя... Ці два промені були направлені на реактор четвертого блоку. Об'єкт знаходився від реактора на відстані приблизно 300 м. Все це тривало десь 3 хвилини... Прожектора раптово згасли, і куля повільно поплила на північний захід, у бік Білорусі. Тут ми знову звернули увагу на прилад. Він показував вже 800 мілірентген/год... Самі ми не могли пояснити, що сталося, і тому грішили на прилад. Однак, коли ми повернулися на базу і його перевірили, прилад виявився справним".

Таким чином, прихильники теорії вважають, що саме завдяки НЛО вдалося запобігти ядерному вибуху, наслідки якого були б значно більш руйнівними, ніж наслідки термального вибуху, що стався на ЧАЕС.

4. Радіолокаційна станція Дуга.

Дуга - загоризонтна радіолокаційна станція (РЛС) системи раннього виявлення пусків міжконтинентальних балістичних ракет. РЛС була встановлена недалеко від Чорнобиля. Дуга отримала назву Російський дятел за характерний звук, який виходив при накладенні частот випромінюючої антени з частотами мовлення комерційних та службових радіостанцій.

РЛС переривала сеанси зв'язку з літаками і кораблями, аматорські сеанси зв'язку, а також впливала на телефонний зв'язок. Електропостачання Дуги повністю здійснювалося від Чорнобильської АЕС. Станція працювала в діапазонах робочих частот радіолокаційних систем цивільної авіації та рибальського флоту європейських країн (3.26-17.54 Мгц). У зв'язку з цим західні країни пред'явили претензії до СРСР про те, що Дуга є потенційно небезпечною для авіації та морського судноплавства. РЛС була модернізована, і з 1985 року на ній стали проводитися державні випробування.

Прихильники цієї версії припускають, що комплекс міг вплинути на обладнання ЧАЕС, викликавши нагрів кабелів розподільчої мережі. Про таке нагрівання кабелів 4-го енергоблоку Чорнобильської станції говорилося в доповіді КДБ УРСР від 23 травня 1986 року, причина якого в ході розслідування так і не була встановлена.

Крім того, деякі прихильники конспірології вважають, що метою іноземної диверсії, зокрема, застосування тектонічної зброї, була саме Дуга, а не ЧАЕС. Після катастрофи РЛС була законсервована, передбачалося, що буде можлива подальша експлуатація Дуги. Повне закриття станції відбулося лише в 1987 році, коли стало ясно, що використовувати РЛС неможливо. Основні вузли системи були демонтовані і вивезені в Комсомольськ-на-Амурі (Росія).

5. Диверсія ЦРУ.

Автором цієї теорії був колишній заступник начальника штабу військ Особливої зони, які працювали безпосередньо на ЧАЕС, полковник В. Подсвіров. За його словами, Чорнобильська катастрофа стала результатом роботи іноземного агента.

"Катастрофа на ЧАЕС - не випадковість, а закономірність. Атомні реактори мають високий ступінь надійності. Ця надійність підтверджувалася експериментальними методами. Одночасно не могли вийти з ладу основні і запасні насоси водяного охолодження працюючого реактора", - стверджує Подсвіров.

Як аргумент прихильники теорії змови вказують на те, що космічний супутник США, який сфотографував 4-й блок станції після катастрофи, не міг випадково опинитися на розрахунковій орбіті над ЧАЕС. За словами ідеологів цієї версії, Чорнобильська аварія стала передумовою до розпаду Радянського союзу.

Всі публікації до 30-річчя аварії на ЧАЕС читайте в спецтемі НВ.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: