Спорожніла державна казна. Чому на рахунку України поменшало коштів

2 серпня 2018, 09:38

Українська скарбниця спорожніла до рівня грудня 2013 року. Залишки коштів на Єдиному казначейському рахунку трохи не дотягнули до 2 млрд грн., свідчать дані Державної Казначейської служби. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

За місяць коштів поманшало на 7,5 млрд. Наприкінці липня Держказначейство надало Пенсійному фонду кошти для фінансування виплат пенсій в липні. Цей дефіцит був спровокований розривом у надходженнях Єдиного соціального внеску.

Відео дня

Не вистачило запозичень

Це не всі гроші, повідомила в.о міністра фінансів Оксана Маркарова. За її словами, на валютних рахунках Держказначейства є сума, еквівалентна 21 млрд грн. Ці гроші просто не відображаються в стандартному звіті, зазначила Маркарова.

За її словами, головна причина незначної кількості грошей у скарбниці - невиконання запланованих на перший квартал запозичень в розмірі 56 млрд грн. Загальна ліквідність достатня, а ситуація з фінансами під контролем, запевнила очільниця Мінфіну.

Крах пенсійної реформи

Скорочення грошей у держказні призведе до зниження кредитного рейтингу України, зазначив керівник банківського порталу Ua-banker Олексій Лупоносов. Крім того, воно позначиться на знеціненні національної валюти. Цього року гривня впаде не восени, як це зазвичай стається у зв'язку із початком опалювального сезону, а ще раніше, впевнений експерт.

Дефіцит пенсійного фонду утворився через масштабну трудову міграцію

Лупоносов наголосив, те, що дефіцит пенсійного фонду утворився через масштабну трудову міграцію, адже 10 млн українців поїхали закордон.

Також держава втратила гроші, які раніше надходили від імпорту автомобілів, адже зараз багато громадян не розмитнюють свої машини.

“Виникне розрив між дохідною частиною та витратами бюджету - він уже виник. Нам можуть понизити дефолтний рейтинг. І найголовніше, якщо сьогодні немає зборів у пенсійний фонд, то це свідчить, що немає з кого брати податок на пенсію.10 млн поїхало, поповнювати фонд немає з кого. Це призведе до того, що держава повинна буде визнати крах пенсійної реформи”, - розповів Лупоносов.

Якщо в країні нормальна робоча ситуація, то гроші на казначейському рахунку мають працювати. Не варто очікувати негативних економічних наслідків, зазначив експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Несвоєчасні відрахування

Пендзин наголосив, що у 2014 році скорочення коштів на казначейському рахунку було дійсно критичним, адже країна перебувала на переломному етапі. Він пояснив, що Пенсійний фонд вимушений брати позики через те, що відрахування до нього не завжди надходять вчасно.

На валютних рахунках Держказначейства є сума, еквівалентна 21 млрд грн

Це відбувається через те, що підприємства переважно виплачують робітникам зарплату не двічі на місяць, як це має бути за законом, а тільки один раз, і відрахування відкладаються на наступний період.

“Наявність грошей на Єдиному казначейському рахунку, якщо їх дуже багато,- це погано. Це значить, що вони не працюють, а просто знаходяться на рахунку і не виконують своєї основної функції - забезпечувати грошовий обіг та ріст економіки. У більшості країн світу є спеціальна служба, як на кінець робочого дня активно розміщує залишки на Єдиному казначейському рахунку держави куди завгодно, наприклад, цінні папери, аби тільки гроші не були на рахунку”, - розповів Пендзин.

Наприкінці лютого 2014 року кандидат на пост прем'єр-міністра Арсеній Яценюк заявив, що Державна скарбниця розкрадена, а на Єдиному казначейському рахунку є всього 4,5 млн гривень.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X