20 років тому, 27 липня 2002-го, авіаційне шоу на Скнилівському аеродромі (нині Міжнародний аеропорт Львів імені Дани́ла Галицького) перетворилося на одну з найбільших трагедій в історії незалежної України. 
Близько 10 тисяч глядачів, серед яких чимало родин з дітьми, прийшли на летовище, аби побачити зразки авіаційної техніки та фігури вищого пілотажу у виконанні українських пілотів. Низку з них мав продемонструвати винищувач Су-27УБ, однак його екіпажу не вдалося зробити це безпечно: літак зачепив крилом землю і врізався у натовп відвідувачів. 77 людей, зокрема 28 дітей, загинули, понад 500 осіб було визнано постраждалими. Скнилівська трагедія стала найбільшою в історії авіаційних шоу, перевершивши трагедію на авіабазі Рамштайн у Німеччині, де в 1988 році після зіткнення італійських літаків загинуло 70 осіб.

НВ нагадує про обставини і наслідки катастрофи під Львовом.

АВІАШОУ

27 липня 2002 року на Скнилівському аеродромі святкували 60-ту річницю створення 14-го авіаційного корпусу Військово-Повітряних сил України. Зоною відповідальності цього тактичного з'єднання була саме західні області України. День припав на суботу, тож довгоочікуване авіашоу зібрало близько 10 тис. глядачів зі Львова і багатьох інших районів. У програмі було як наземне експонування літаків українських ВПС, так і видовищні фігури вищого пілотажу.

Літак та його екіпаж

Для виконання чергового демонстраційного польоту у небо піднявся Су-27УБ — важкий високоманевровий винищувач радянського зразка двомісної модифікації. Після розпаду СРСР, який мав понад 500 машин цього типу, Україна отримала 67 таких літаків. 

Пілотами Су-27УБ з бортовим номером 42 в той день були полковники  Володимир Топонар (перший пілот, член пілотажної групи Українські соколи, мав 27 років авіастажу і понад 2 тис. годин нальоту) і Юрій Єгоров (другий пілот). Топонарю на момент катастрофи було 45 років, Єгорову - 49 років. Згодом розслідування встановило, що хоча обидва вони були дійсно досвідченими асами, та напередодні шоу виконали лише один тренувальний політ - 24 липня на аеродромі в Озерному (Житомирська область), а не над Скнилівським летовищем. Топонар просив дозволу на додаткові тренувальні польоти, але йому відмовили. 

На авіашоу під Львовом літак також вилетів з Озерного.

катастрофа

Момент вибуху СУ-27УБ
Фото: REUTERS/Stringer
Близько 12:50 на авіашоу у Скнилові винищувач Су-27УБ, яким керували Топонар і Єгоров, мав виконати фігуру “коса петля”, при прольоті над смугою - “бочка”, потім - “коса петля з поворотом”. Одну з них пілоти виконали на критично малій висоті. Літак, намагаючись повернутися в горизонтальний політ та уникнути зіткнення із землею, зачепив дерево, потім крилом - бетонне покриття рульової доріжки, далі, перевертаючись, зачепив ще кілька літаків на землі (Су-17М4Р та Іл-76ТД), запалав і вибухнув. Падаючи, винищувач змітав на своєму шляху десятки глядачів, які перебували на аеродромі.
Пілоти вижили: вони катапультувалися вже після контакту з землею. Згодом обидва відновлювали здоров’я після травм хребта, провівши близько двох місяців у військовому шпиталі одразу після катастрофи. Топонар отримав забій поперекового відділу хребта, Єгоров - компресійний перелом кількох хребців. Крім того, другий пілот Юрій Єгоров пізніше проходив стаціонарне лікування в неврологічному відділенні військового госпіталю у Вінниці.

Внаслідок катастрофи загинули 77 глядачів авіашоу, у тому числі 28 дітей. Постраждалими визнали 543 особи, з них 150 поранених з важкими травмами понад рік проходили тривалу реабілітацію.На місце трагедії були присутні фоторепортери, авіашоу знімали десятки камер, тож страшні кадри зі Скнилівського аеродрому невдовзі облетіли увесь світ.

Розслідування та покарання

У вересні 2002 року було озвучено першу офіційну версію трагедії: відхилення від польотного завдання і помилка в пілотуванні Су-27. Слідство також вивчало прорахунки в організації авіашоу та підготовки до нього, проблеми недостатнього фінансування Військово-повітряних сил і підготовки пілотів загалом. Було з’ясовано, що глядачів на Скнилівському аеродромі розмістили не за попередньо узгодженою схемою; що перший пілот Топонар виконував косу петлю з поворотом ліворуч, хоча до цього (окрім тренувального польоту перед шоу) зазвичай виконував цей елемент з поворотом праворуч. Були також дані про те, що Топонар налітав на Су-27 у 2000 році лише 4 години 30 хв., у 2001 році – 0 год. 30 хвилин, у 2002 році - 9 год. 30 хвилин.

Загалом у справі початково фігурувало 12 обвинувачуваних, чотирьох генералів суд згодом виправдав:

Головнокомандувача Військово-повітряних сил України, генерал-полковник авіації Віктора Стрельникова
Командувача 14-го авіаційного корпусу, генерал-лейтенанта Сергія Онищенка 
Заступника головнокомандувача ВПС із бойової підготовки, генерал-лейтенанта Олександра Волошенка
• Заступника начальника з бойової підготовки, генерал-майора Володимира Алексєєва.

Отримали тюремні строки і були визнані винними в недбалій організації шоу та невиконанні плану польоту:

Полковник Володимир Топонар, перший пілот  - 14 років в’язниці (вийшов на свободу через 11 років, у 2013-му)
• Полковник Юрій Єгоров, другий пілот – 8 років ув’язнення (вийшов через 2,5 року) 
Генерал-майор Анатолій Третьяков, командувач 14-го авіаційного корпусу – 6 років ув’язнення (вийшов на волю через 5 років після катастрофи) 
Підполковник Юрій Яцюк, помічник керівника польотів - 5 років (відсидів майже 3 роки) 
• Анатолій Лукіних, начальник служби безпеки польотів 14-го авіакорпусу - 4 роки умовн. 

Обидва пілоти відмовилися визнати себе винними, вказуючи на погану організацію шоу та неможливість підготуватися до нього на достатньому рівні.
Пам’ятники жертвам Скнилівської трагедії
Фото: Helena Tereshuk/RadioSvoboda.Org (RFE/RL)

Наслідки катастрофи

Після Скнилівської трагедії розформували пілотажну групу Українські соколи, яка була створена в 1995 році і зазвичай виконувала вищий пілотаж на літаках МіГ-29. Пізніше, вже за президентства Віктора Ющенка, були спроби відновити групу, однак фактично її так і не сформували знову повноцінно.

Проведення авіашоу в Україні відтоді заборонили.


Також трагедія стала приводом для низки звільнень в армії. Міністр оборони країни Володимир Шкідченко подав рапорт про відставку в день трагедії, але президент Леонід Кучма його не прийняв. Натомість з посад було звільнено головнокомандувача ВПС України, генерал-полковника Віктора Стрельникова та командувача 14-го авіаційного корпусу Сергія Онищенка.

У 2016 році Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення по скаргах родичів загиблих. У справах кількох родин суд вирішив, що скарга на державу з їх боку не була обґрунтованою, оскільки Україна не приховувала даний інцидент та провела повне розслідування катастрофи: "Суд вирішив, що розслідування інциденту було достатньо незалежним, адекватним і швидким, а заявники мали достатній доступ до процесу”. Водночас, по одній зі скарг ЄСПЛ знайшов порушення права родичів на справедливе відшкодування, оскільки одна з родин довгий час не могла домогтися виплати компенсації від держави, попри рішення українських судів на їх користь. ЄСПЛ постановив, що Україна мала б компенсувати їм 3600 євро та 360 євро на юридичні витрати.

історії потерпілих та свідків трагедії

З архівних розповідей для сайту НВ та проекту Настоящее время
Павло Мазуренко, втратив близького друга і був поранений під час трагедії

На авіаційне свято 19-річний Павло Мазуренко пішов вдвох із другом дитинства Сергієм, якому на той час не було і 17 років. “Тільки-но школу закінчив і вступив до вузу. Він дуже любив літаки, захоплювався авіамоделями, і я не міг не піти з ним. Ми поспішали туди, доганяли тролейбус, щоб устигнути. Не раз думав і думаю: якби ми тоді все-таки не встигли”, - розповідав згодом Мазуренко.

Хлопці стояли саме під тією тополею, в яку врізався літак. “Він летів дуже низько, і я тоді ще подумав: як він зможе викрутити всі ті фігури пілотажу на такій висоті. Все сталося миттєво, він летів - і раптом упав. Єдине, що я сказав товаришу - що літак дуже низько, падає. І все. Це були наші останні з ним слова. Після чого я втратив свідомість. Прийшов до тями - бачу і відчуваю, що мене несуть військові. Болю не було - був шок. І больовий, і загальний. Свідомість не приймала того, що сталося. Пам'ятаю, як нас вантажили в УАЗ. Уже там я зрозумів, що біда дуже велика. Там був чоловік без ніг. Він був іще при тямі, але ми не доїхали до лікарні. Він не доїхав. У мене були опіки всього тіла, травма голови. Хоча коли нас привезли в приймальний пункт швидкої, я довго сидів і чекав - були люди з набагато важчими травмами”, - розповідав свідок трагедії.

За словами Сергія Мазуренка, життя йому і десяткам інших людей тоді врятував хірург опікового відділення 8-ї міської лікарні Тарас Думанський: “Це хірург і людина з великої букви, він витягнув тоді багатьох: опікове було переповнене, ніхто не знав, що робити з такою кількістю постраждалих. І Думанський там тоді фактично жив, виходжуючи хворих. Про загибель товариша мені сказали вже після похорону. Йому осколком знесло голову, смерть була миттєвою. Не можу забути все це по сьогодні: і Сергія, і той день. І думаю - чому ми не спізнилися тоді…”.
Ілля Левітан, свідок трагедії

Авіашоу у Скнилові Ілля Левітан відвідував з трирічною донькою. «Я зрозумів, що щось пішло не так, коли один із літаків якось дуже низько пролетів, просто над головами, – згадував Левітан. – Моя дочка, сидячи у мене на плечах, обмочилась просто мені на спину». Тим часом літак врізався у натовп відвідувачів, на полі почалася паніка. Люди бігли до виходів, стояв галас поранених, вереск, дитячий плач, розповідає свідок трагедії: «Мені врізалася в пам’ять картина, яка, напевно, до смерті стоятиме перед очима: жінка в світлій кремовій сукні, на якій розбризкані мізки. Я працював у міліції, повірте, я бачив, знаю, що це таке. Я зрозумів, що потрібно терміново бігти додому, залишати доньку сусідам і шукати своїх, допомагати, рятувати».

В той день на аеродромі загинув родич дружини Іллі Левітана. «У кожному будинку, в кожному під’їзді були загиблі, а в деяких сім’ях по двоє або троє», – згадує він.
Іван Куц, втратив дочку й сина, очолив громадську організацію Скнилівська трагедія

27 липня 2002 року Іван Куц був на авіашоу з вдома своїми дітьми: 20-річним студентом Андрієм і 13-річною школяркою Зоряною. Обидвоє загинули.

“Ми з дружиною вклали в них всю свою любов і надію, в той день я загинув у своїх дітях. Я теж був на летовищі. У мене тоді стався гіпертонічний криз, і ще потім купа хвороб прийшла. Але жодні комісії не пов'язують цього всього з тими подіями в Скнилові”, - розповідав згодом Куц. За його словами, у кримінальній справі згодом було формулювання «біологічна маса». 

“Це те, що залишилося від наших дітей, від рідних. Це були не люди, це було криваве місиво, – згадує Іван Куц. – Я бачив матір, яка тримала на руках дев’ятимісячну дитину. Так от, голова дитини відкотилася вбік, як капуста, а очі були відкриті».

“Пізніше слідчі питали у тих, хто не знайшов прізвищ рідних у списках: "А як ви доведете, що ваш син чи чоловік був саме там?" Аналіз на ДНК тоді був дуже коштовним, такого тоді фактично і не робили - чи не хотіли, чи не мали такої змоги [...] Але ми ще є. Хоча б для того, щоб нагадувати про те, що сталося тоді - трагедія, яка стала уроком для всього світу, бо після цього змінили правила проведення авіашоу у всьому світі. А ми заплатили таку дорогу ціну за це”, - підкреслював батько, що втратив двох дітей.
Ніна Міхно, втратила сина й невістку

Син Ніни Міхно був офіцером, мав звання майора і, за її словами, “як військовий мусив йти на ту подію, хоч і не хотів”.

“Йому було 34 роки, а його дружині Тетяні - 27. Пішли всією родиною, з донькою, п'ять років дитині було, Насті. Вони обоє загинули. Настя врятувалася чудом, бо відбігла на кілька метрів до інших дітей. Так і залишилася зі мною, мені оформили лише опікунство. [...] Ми її і виховали, дуже важко було. Вона не знала слів "мама" і "тато". Кругла сирота. І я теж сирота, бо втратила годувальника - дуже хороший у мене син був. А зараз - кому я потрібна, хто допоможе? От я покину цей світ - то вона залишиться зовсім сама. [...] А ми? Ну що ми… От я дивлюся на людей - живуть, ходять, радіють. А мені здається, що я на людину і не подібна давно. Мені нічого не потрібно насправді, нічого не цікавить і не радує по-справжньому. Убиті горем, одним словом. От тільки за онуку серце болить, та й все”.
Євген Кравс, автор найвідоміших фото зі Скнилівського летовища

20 років тому Євген Кравс працював фотокореспондентом у львівському виданні Експрес. На авіашоу він вирушив з 13-річним сином - зйомка була редакційним завданням. На щастя, обидва вціліли, до того ж Кравсу вдалося зробити історичні фото - попри намагання правоохоронців вилучили плівки.

«[На початку шоу] я відзняв майже всю плівку на 24 кадри, залишилася двійка «чистих». Син надивився на літаки, можна було їхати до редакції, коли раптом я почув звук вибуху і крики. Ми були вже біля мого «горбатого» запорожця, я посадив туди сина, а сам побіг до епіцентру подій, інстинкт фотокора перевищив інстинкт самозбереження», – розповідає Євген Кравс. Посеред аеродрому вже стояв кордон із військових і міліції, за нього намагалися нікого не пускати, але фотограф прорвався. «Єдина думка в моїй голові була тоді: у мене ж усього два кадри!» – згадує фотограф. За величезні на той час гроші йому вдалося прямо на місці купити у когось дві плівки по 36 кадрів. 

«Спочатку знімав усе підряд, що бачив, потім став вибирати кадри, які «говорять». Намагався передати через об’єктив почуття людей: біль, відчай, жах”, – розповів Кравс.Щойно йому вдалося першу з двох нових плівок, коли він помітив, що люди в цивільному одязі періодично підходять до глядачів із професійними фотокамерами. Він не став винятком. Двоє чоловіків, не відрекомендувавшись, потягли його до машини і залишили з молодим міліціонером. Відпустити обіцяли в обмін на засвічену плівку.

«Як же я радів тоді, що у мене їх дві, – згадує Євген. – Коли міліціонер відволікся, я поміняв у камері плівки – відзняту надійно заховав, а порожню вставив. Коли ті двоє повернулися, я «зіграв виставу»: вийняв плівку з камери, розтоптав ногами, мовляв, ні мені, ні вам. Тоді мене відпустили, та й то, гадаю, так легко відбувся тільки тому, що довго змальовував їм мої регалії – член Спілки журналістів та Спілки фотохудожників».

Найвідоміше фото Євгена Кравса - портрет трирічного Остапа Хміля, яке тоді облетіло світові ЗМІ.
Остап Хміль, втратив у трагедії матір і бабусю

Авіашоу на Скнилівському летовищі трирічний Остап Хміль відвідував зі своїм 10-річним братом Олегом, їхньою мамою і бабусею. Обидві жінки загинули. Хлопці отримали незначні травми: молодшого прикрила своїм тілом матір, старшого відкинуло вибуховою хвилею.

В пам’яті Остапа, який став для світу обличчям трагедії в Скнилові, залишилися лише окремі фрагменти: полоса, де стояли літаки, крики, міліція, «швидкі». Те, що мами більше немає, він зрозумів не відразу. Про все це Остап дізнавався пізніше, від тата і бабусі по батьківській лінії. Не любить Остап і свою відому світлину. «Я не дивлюся на це фото і не люблю згадувати той день. Не хочу давати інтерв’ю, – розповідав Остап Настоящему времени в 2019 році, – про нас уже стільки всього написано».
Борислав Леськів, на той час редактор і журналіст одного із львівських видань

Перші відео зі Скнилова Леськів, який того дня був на редакторській зміні, описав як“фільм, який не хотілося дивитись, а він все одно йшов і не зупинявся”.

“Час у Львові ніби зупинився, пригальмувалося все і вся. На третій день з'явилися перші списки загиблих і постраждалих. На різних сайтах були різні імена, а офіційні дані щоразу уточнювали і не могли дати всіх прізвищ. Нам до редакції постійно дзвонили, і я розмовляв з людьми, які шукали своїх рідних. І тоді я зрозумів, що означає "зупиняється світ" - щоразу, коли ні в списку загиблих, ні серед поранених того, кого розшукували, не було. Світ не мій, а цієї людини, що телефонувала. Але зупиняється так різко, що й ти це відчуваєш”, - розповідав журналіст.

За його словами, тоді біля львівського моргу відбувалося ”щось неймовірне”. “Біля невеликого приміщення - натовп: знесилені горем люди чекали на тіла родичів. [...]Люди кричали, плакали і стояли далі. До моргу приїхав КамАЗ - привезли неідентифіковані останки. Люди в білих халатах носили ношами щось закривавлене. Журналісти ридали разом із тими, хто чекав біля моргу. Я тоді, та і зараз, думаю, що наша слабкість у тому, що велика біда стає спільною лише на короткий час. А потім кожен переживає свій біль і трагедію сам на сам, без допомоги інших - довго, все життя. Можливо, ті події були першим дзвінком для нас - і щодо того, що робилося в армії, і щодо суспільної системи загалом, яка була і є залишком совка. І щодо цього спільного переживання болю і жертви”.

доля пілотів літака

Полковник Володимир Топонар

Перший пілот Су-27УБ, родом з Криму. До катастрофи був одним з восьми асів пілотажної групи Українські соколи. Група була створена в 1995 році під керівництвом досвідченого льотчика-випробувача Віктора Россошанського і зазвичай демонструвала фігури вищого пілотажу на винищувачах МіГ-29. Після Скнилівської трагедії групу розформували.

Топонар був визнаний головним винуватцем катастрофи і отримав 14 років ув’язнення (за статтею 416 Кримінального кодексу про “порушення правил польотів або підготовки до них, а також порушення правил експлуатації літальних апаратів, що спричинило катастрофу або інші тяжкі наслідки”). Він вийшов на волю, відбувши 11 років в умовній ізоляції: вісім з них Топонар провів у виправній колонії №115 в селі Зікрачі (Кагарлицький район Київської області), де не було суворого режиму, решту терміну - на виправних роботах, про що сам розповідав у 2013 році в інтерв’ю Фактам.

Колишній пілот також мав сплатити грошову компенсацію за катастрофу: початково вона складала близько 7 млн грн, однак у 2006 Верховний Суд зменшив цю суму до 150 тис. грн. 

Винуватцем трагедії Топонар себе не визнав, вказуючи на прорахунки в підготовці авіашоу, неможливість тренуватися в достатньому обсязі та несправність літака, двигуни якого, за його словами, втратили тягу під час виконання однієї з фігур у Скнилові. “Найбільшу свою провину вбачаю у тому, що не відмовився від фатального польоту. Спрацювали 26 років військової дисципліни: наказ видано – треба виконувати”, - заявляв він у 2003 році львівським журналістам.
Вийшовши з ув’язнення, колишній пілот залишився жити в Київські області. “Топонар зараз живе, як Робінзон Крузо, в покинутому поселенні на Київщині, в Кагарлицькому районі. Він навіть одружився вдруге, взяв собі якийсь забитий будиночок”, - розповідав про нього адвокат засуджених Віталій Домашовець спеціально для проєкту НВ Згадати все до 25-річчня незалежності України.

Репортаж про те, як усамітнено живе і будує власний дім колишній український пілот, у 2016 році показали репортери ТСН. Тоді ж вони розповіли, що син Топонаря Іван на той момент служив в АТО і був пілотом гелікоптера.

У рідний Крим після звільнення Топонар не повертався.

Полковник Юрій Єгоров

Другий пілот Су-27УБ. Саме він активував механізм катапультування обох пілотів, коли літак вже врізався у землю, що врятувало життя обом пілотам. Після Скнилівської трагедії Єгоров отримав 8 років ув’язнення, з яких відбув два з половиною роки і вийшов на волю. 

“Ми кілька місяців сиділи в одній камері, морально підтримували одне одного. Але на суді Єгоров мовчав, а я намагався боротися, доводив свою невинність”, - розповідав про нього згодом перший пілот Володимир Топонар в інтерв’ю Фактам. “Після вироку потрапили до однієї колонії. І тут до нього почали навідуватись різні генерали — адже він був головою класифікаційної комісії льотного складу, головним льотчиком-інспектором Міністерства оборони. Він навіть написав на мене кілька скарг. В результаті його звільнили за два з половиною роки”, - стверджував Топонар. Як і  іншим фігурантам справи, в 2006 році Верховний суд зменшив розмір грошового стягнення для Юрія Єгорова з сотень тисяч до 50 тис. грн.

Про його подальшу долю відомо небагато. Перші роки після катастрофи він категорично відмовлявся спілкуватися з пресою. Невдовзі після анексії Криму та вторгнення Росії на Донбас у 2014 році колишній пілот виїхав з України. “Єгоров - росіянин за національністю, як тільки почалися події на Сході країни, відразу ж виїхав з Вінниці, де перебував на той час, у Росію”, - розповідав про нього в 2016 році адвокат засуджених Віталій Домашовець.

Читайте також

MH17: Повна картина злочину, який Росія досі не визнає

17 липня 2014 року, за кілька місяців після анексії Криму та вторгнення Росії на Донбас, над окупованою частиною Донецької області було збито пасажирський літак Boeing 777. Лайнер компанії Malaysia Airlines.
Читати статтю

36-та річниця аварії на ЧАЕС. Як через дії окупаційних військ РФ мало не повторилася трагедія світового масштабу

26 квітня 2022 року — 36-та річниця аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
Читати статтю
© ООО «ВИДАВНИЧІЙ ДІМ «МЕДІА-ДК».
Всі права захищені.E-mail редакції: news@nv.ua, відділ реклами: sales@nv.ua