Скільки грошей потрібно мати, щоб в'їхати до ЄС: вимоги кожної країни

22 травня 2017, 14:37
22 травня закон про безвіз для українців був опублікований, очікується, що він набуде чинності 11 червня

Під час в'їзду до ЄС незалежно від того, в'їжджаєте ви за умовами безвізу чи за візою, прикордонник може запитати у вас про підтвердження наявності певної суми коштів, необхідних для проживання у тій чи іншій країні. НВ дізналося у громадської організації Європа без бар'єрів дані про те, які вимоги щодо цієї суми у кожної з країн Євросоюзу.

Відео дня

Карта проекту Подорожуй відповідально, ГО Європа без бар'єрів

Країни Євросоюзу, які входять до Шенгенської зони

Австрія

Фіксованої суми коштів, що необхідна на добу, немає.

Рішення щодо того, чи є наявна у вас сума коштів достатньою, приймається залежно від випадку, з урахуванням призначення, типу і тривалості перебування.

Водночас, відповідно до місцевого законодавства, у в'їзді можуть відмовити на кордоні, якщо іноземні громадяни, які в'їжджають до країни, не мають місця проживання в Австрії і достатніх коштів, щоб перебувати там і повернутися.

Як доказ наявності засобів для перебування в Австрії можна надати грошові кошти, дорожні чеки, кредитні картки, банківські гарантії чи лист-гарантію від платоспроможної особи.

Бельгія

Необхідна сума коштів, яку потрібно мати на кожну добу перебування у Бельгії:

EUR 45 для іноземців, які зупинилися у приватних осіб;

EUR 95 для іноземців, які зупинились у готелі.

Якщо ви зупиняєтесь у приватної особи, ви повинні мати листа за її підписом. У листі ця особа повинна взяти на себе зобов'язання покрити витрати на ваше перебування у країні, охорону здоров’я, місце тимчасового проживання та повернення на батьківщину, щоб гарантувати, що ці витрати не нестимуть державні органи.

Крім того, у більшості випадків прикордонник може попросити пред'явити зворотній квиток.

Німеччина

Щоб в'їхати до Німеччини, потрібно мати при собі EUR 45 на добу.

Іноземцю можуть відмовити у в’їзді, якщо він не має засобів для того, щоб оплатити своє перебування або зворотній шлях додому, чи до третьої країни, посвідку на проживання у якій він має.

Водночас сума, яку ви повинні мати на добу, законодавчо не встановлена. І прикордонники розглядають кожну ситуацію окремо.

Зокрема, вони враховують характер і мету поїздки, тривалість перебування, чи зупинитесь ви у родичів або друзів і скільки плануєте витрачати на добу.

Крім того, прикордонники захочуть переконатися, що ви можете повернутися до своєї країни чи продовжити подорож до третьої країни. Для цього краще мати із собою відповідний квиток.

Довести, що ви маєте достатньо засобів для перебування у Німеччині можна, пред'явивши:

- готівку, кредитні картки або чеки;

- дозвіл на роботу в Німеччині;

- гарантійного листа від господаря, у якого ви плануєте зупинитись;

- телеграфний грошовий переказ;

- декларацію спонсорства.

Греція

Щоб в'їхати до Греції, дорослим потрібно мати EUR 50 на добу, а неповнолітнім - EUR 25. Однак мінімальна сума, яку вам необхідно мати, якщо ви плануєте перебувати у країні до 5 днів, - EUR 300.

Данія

Для в'їзду до Данії потрібно мати на добу близько EUR 47 (350 датських крон).

Крім того, треба буде довести, що ви матимете змогу повернутися назад, наприклад, пред'явити зворотній квиток.

Іспанія

Щоб в'їхати до Іспанії, потрібно мати близько EUR 71 на добу, однак мінімальна сума, яку потрібно мати під час в'їзду, незалежно від тривалості перебування у країні - близько EUR 637 або її еквівалент в іншій валюті.

Ці суми визначаються як частка мінімальної загальнонаціональної заробітної плати: EUR 636,93 - це її 90%, а EUR 70,77 - 10%.

Щоб довести, що ви маєте ці кошти, ви можете пред'явити їх у вигляді

- готівки;

- сертифікованих чеків;

- дорожніх чеків;

- квитанцій чи кредитних карток разом із останньою банківською випискою (листи від банку чи інтернет-банкінг не приймаються) чи іншими доказами, які ясно зазначають суму доступних коштів на картці чи банківському рахунку.

Також ви повинні могти пред’явити квиток або квитки для повернення додому чи подальшого виїзду до третьої країни.

Італія

Відповідно до директиви міністра внутрішніх справ Італії, мінімальні суми у розрахунку на одну особу для забезпечення перебування в Італії становлять

 • Для подорожей від 1 до 5 днів – фіксована сума у EUR 269,60, якщо людина подорожує сама, та EUR 212,81 для групи із двох та більше туристів;
 • Для подорожей від 6 до 10 днів – EUR 44,93 на день, якщо людина подорожує сама та EUR 26,33 на день для групи із двох та більше туристів;
 • Для подорожей від 11 до 20 днів – фіксовані суми у EUR 51,64 для однієї людини та EUR 25,82 для групи із двох та більше туристів + щоденно EUR 36,67 для однієї людини та EUR 22,21 – для групових подорожей;
 • Для подорожей, які тривають понад 20 днів, – фіксовані суми у EUR 206,58 для однієї людини та EUR 118,79 для групи із двох та більше туристів + щоденно EUR 27,89 для однієї людини та EUR 17,04 для групових подорожей.

Ці суми повинні переглядатися щорічно, вони розраховуються на основі загального індексу споживчих цін на продукти харчування, напої, транспортні послуги та проживання.

Засвідчити, що ви маєте при собі достатню суму можна, пред'явивши:

- готівкові кошти у євро чи іншій валюті на еквівалентну суму;

- банківські гарантії чи страхові поліси, які гарантують оплату;

- документи, що підтверджують передплату послуги;

- документи, що підтверджують наявність джерел доходу на території країни.

Латвія

Для в'їзду у Латвію ви повинні мати EUR 14 на день.

Якщо ви є в електронній базі запрошень і особа, яка вас запросила, зобов’язується покрити витрати, пов’язані з вашим в’їздом до країни та перебуванням у ній, вам не потрібно пред'являти документи, які свідчать про наявність у вас достатніх коштів.

Однак у разі необхідності ви повинні довести, що маєте достатню суму для оренди житла і/або, якщо подорожуєте на приватному транспортному засобі, фінансові ресурси для купівлі необхідного для поїздки палива.

Литва

Щоб в'їхати до Литви, потрібно мати EUR 40 на день.

Однак якщо ви плануєте подаватися у Литві на посвідку на постійне проживання, ви повинні мати EUR 167 на добу, а неповнолітні члени вашої сім'ї, якщо вони в'їжджають з вами - EUR 82 на добу.

Люксембург

У Люксембурзі немає якоїсь визначеної суми, яку ви повинні мати, проходячи прикордонний контроль.

У кожному конкретному випадку чиновник, який проводить перевірку приймає рішення щодо того, чи іноземець, який приїжджає на кордон, має достатню суму коштів для перебування у країні.

Особливу увагу приділять меті вашого візиту і тому, де ви плануєте зупинитися.

Мальта

На Мальті існує практика перевіряти під час в'їзду іноземців, чи мають вони мінімальну суму EUR 48 на день протягом усього терміну їхнього перебування.

Нідерланди

Під час в'їзду до Нідерландів базовою сумою, яку повинні мати іноземці, вважають EUR 34 на день для однієї людини.

Однак цей критерій застосовується гнучко - необхідну кількість коштів для перебування у країні визначають на основі планованого терміну подорожі, причини візиту та особистих обставин особи.

Польща

Щоб в'їхати до Польщі на термін не більше трьох днів, ви повинні мати щонайменше EUR 71 (300 злотих) або еквівалентну суму в іншій валюті.

Якщо ви в'їжджаєте більше, ніж на три дні, ви повинні мати 100 злотих (близько EUR 24) на день.

У випадку, коли:

 • ви приїхали за путівкою, в рамках молодіжного табору або спортивного заходу;
 • ваше перебування в Республіці Польща вже оплачене;
 • ви плануєте залишатися в санаторії, який забезпечує медичну допомогу;
 • берете участь у програмі, яка регулюється міжнародним договором, учасником якого є Польща, і відповідно до якого можете працювати, якщо робота не є основною метою вашого перебування,

ви повинні мати 20 злотих (близько EUR 5) на день, однак, у цілому, щонайменше 100 злотих (близько EUR 24).

Якщо ви приїхали до Польщі, щоб пройти або продовжити курс навчання, взяти участь у дослідженні або тренінгу, ви повинні мати 1600 злотих (близько EUR 379), щоб покрити витрати на проживання протягом перших двох місяців перебування на території країни.

Португалія

Щоб в’їхати до Португалії, потрібно мати при собі EUR 75, а також суму з розрахунку EUR 40 на кожен день перебування у країні.

Якщо ви можете довести, що ваше проживання та харчування у Португалії гарантовано, то вас можуть звільнити від необхідності мати ці суми.

Словаччина

Щоб в'їхати на територію Словаччини іноземці повинні мати EUR 56 на день на одну людину. У цю суму входять:

 • EUR 30 за проживання;
 • EUR 4 за сніданок;
 • EUR 7,5 за обід;
 • EUR 7,5 за вечерю;
 • EUR 7 на кишенькові витрати.
Якщо вартість вашого проживання у Словаччині частково покрита, це враховується під час в'їзду. Крім того, замість фінансових ресурсів можна пред'явити завірене відділом поліції запрошення.

Словенія

У випадку, якщо ви не маєте вже забезпечених засобів для проживання у Словенії (родичів, оплаченої туристичної путівки і т.п.) ви повинні мати при собі суму з розрахунку EUR 70 на день на кожного дорослого. Для неповнолітніх, яких супроводжують батьки або законні представники, потрібно EUR 35 на день.

Крім доказів наявності цих коштів, вас можуть попросити довести можливість вашого повернення на батьківщину чи виїзду до третьої країни (Це може бути оплачений проїзний квиток чи достатня сума коштів для оплати витрат на поїздку).

Щоб довести, що ви маєте необхідну суму для проживання у Словенії, ви можете пред'явити готівку, дорожні чеки, міжнародно визнаний рахунок чи кредитну картку, або будь-який інший доказ існування таких коштів.

Угорщина

Відповідно до угорського законодавства, кожного разу під час в'їзду до цієї країни потрібно мати щонайменше EUR 3,2 (1000 угорських форинтів).

Щоб підтвердити, що ви маєте достатньо засобів для перебування в Угорщині, ви можете продемонструвати:

 • угорську чи іноземну валюту або безготівкові кошти (наприклад, чеки, кредитні картки і тому подібне);
 • дійсний лист-запрошення від громадянина Угорщини, іноземця, який має посвідку на проживання або дозвіл на поселення або юридичної особи, якщо особа, яка вас запрошує, заявляє, що покриє витрати на ваше проживання, медичне обслуговування та повернення на батьківщину. Офіційна згода міграційних органів повинна додаватися до листа;
 • підтвердження бронювання та оплати житла за допомогою туристичного агентства (ваучер);
 • будь-які інші достовірні докази.

Фінляндія

Під час в'їзду у Фінляндію, чи достатньою є сума грошових коштів для вашого перебування у цій країні, вирішується у кожному випадку індивідуально.

Крім квитків чи коштів для їх придбання, вважається необхідним мати близько EUR 30 на кожен день проживання у Фінляндії.

Франція

Для того, щоб в'їхати до Франції, потрібно мати суму, яка дорівнює гарантованому мінімальному розміру оплати праці (SMIC), що розраховується щодня на основі рівня, зафіксованого 1 січня поточного року.

Ця сума переглядається на основі французького індексу вартості життя:

 • Автоматично, кожного разу, коли індекс роздрібних цін піднімається більше, ніж на 2%;
 • За рішенням суду – після консультації з Національною комісією з ведення колективних переговорів – підняти цю суму вище від зростання індексу роздрібних цін.

Станом на 1 січня 2012 року щоденний обсяг SMIC становив EUR 65.

Іноземці, які можуть довести, що мають де зупинитися, повинні мати щонайменше половину суми SMIC (орієнтовно EUR 32,50).

Якщо бронювання готелю не представляється як доказ наявності місця проживання, мінімальна сума, яка визнається достатньою для перебування у Франції, - EUR 120. Якщо готель заброньований лише на частину часу перебування у країні, на період, що охоплює бронювання, потрібно EUR 65 на день, а на решту часу – EUR 120 на день.

Чехія

У випадку в'їзду на територію Чехії на термін до 30 днів, ви повинні мати половину Прожиткового мінімуму для особистих потреб на кожен день перебування (EUR 40 на день).

Якщо термін вашого перебування у Чехії перевищує 30 днів, необхідно мати під час в'їзду 15 Прожиткових мінімумів для особистих потреб (EUR 1200).

Якщо ви приїхали до Чехії з діловою поїздкою, термін якої перевищує 90 днів, ви повинні мати щонайменше 50 Прожиткових мінімумів для особистих потреб (EUR 4000) або документ, який підтверджує оплату послуг, пов'язаних із вашим перебуванням на території країни (чи що такі послуги надаватимуться безкоштовно).

У випадку прибуття до Чехії на навчання як доказ наявності засобів для перебування на території цієї країни ви можете пред'явити зобов'язання державного органу або юридичної особи покрити витрати на ваше перебування протягом місяця.

Таким доказом може бути також документ про те, що всі витрати, пов'язані з вашим перебуванням на території країни, покриє навчальний заклад.

Якщо сума витрат, яку зобов'язується покрити приймаюча сторона менша за половину Прожиткового мінімуму на день для терміну перебування до 30 днів (EUR 40 на день) та 15 Прожиткових мінімумів після 30 днів перебування (EUR 1200), ви повинні пред'явити документ, який підтверджує право власності на суму коштів, яка не менша за різницю між ними. Однак ця різниця не може перевищувати шести прожиткових мінімумів (EUR 480).

Замість готівкових коштів ви можете пред’явити виписку зі свого банківського рахунку, яка підтверджує, що ви можете вільно використовувати грошові кошти у зазначених обсягах або інший документ, який свідчить, що вам доступна необхідна сума, наприклад міжнародну кредитну карту.

Швеція

Встановлена шведським законодавством сума коштів, необхідна для перетину кордону, станом на 2017 рік, становить 450 шведських крон (EUR 47) на день.

Естонія

Якщо ви в'їжджаєте до Естонії без письмового запрошення, то маєте за запитом прикордонників надати докази того, що у вас є достатньо коштів для перебування на території цієї країни.

Достатньою сумою коштів вважається 0,2 мінімальної місячної заробітної плати на день або EUR 94.

Однак якщо вас запросив громадянин Естонії, він бере на себе відповідальність за витрати, пов'язані з вашим перебуванням на території цієї країни та виїздом із неї.

Країни Євросоюзу, які не входять до Шенгенскої зони

Болгарія

Під час в'їзду до Болгарії іноземці повинні мати EUR 50 на день і щонайменше EUR 500 на весь період перебування у країні.

Ці суми є необхідними, якщо ви не маєте ваучерів на оплачені туристичні послуги всередині країни.

Хорватія

Якщо ви подаєте заявку на візу до Хорватії, то повинні мати змогу довести, що у вас є грошові кошти для перебування у цій країні в обсязі EUR 100 на день.

У випадку якщо ви маєте докази передплати витрат на подорож, ви зобов'язані показати, що маєте EUR 50 на день.

Можливий виняток, якщо ви маєте завіреного листа із поручительством фізичної чи юридичної особи із Хорватії, у якому ця особа повністю бере на себе витрати, пов'язані з вашим перебуванням у країні та виїздом з неї. У такому випадку ви звільняєтесь від зобов'язання доводити, що маєте необхідну суму коштів для в'їзду.

Кіпр

Якоїсь визначеної суми, необхідної для в'їзду до Кіпру, законодавство цієї країни не визначає. Рішення про в'їзд іноземців міграційна служба приймає на кордоні, враховуючи, зокрема, вказівки міністра внутрішніх справ.

Рішення про дозвіл на в'їзд приймається у кожному конкретному випадку, зважаючи на цілі поїздки, тривалість перебування у країні, можливе бронювання готелю та наявність запрошення від осіб, які постійно проживають на Кіпрі.

Румунія

Для в'їзду до Румунії з метою туризму, візитів, ділової, культурної чи наукової діяльності, гуманітарних чи медичних цілей необхідно мати змогу довести, що у вас є сума з розрахунку EUR 50 на день, але не менше EUR 500 на весь період перебування у країні, або аналог цієї суми в іноземній валюті.

Країни, які не входять до Євросоюзу, але беруть участь у Шенгенській угоді

Ісландія

Відповідно до законодавства Ісландії, іноземці, які в'їжджають до країни, повинні довести, що у них є достатньо коштів для задоволення власних потреб під час подорожі та для повернення додому.

На практиці базова сума становить 4000 ісландських крон на день для однієї людини (близько EUR 35).

Якщо витрати, пов'язані з вашим перебуванням в Ісландії, оплачуються третью стороною, ця сума зменшується вдвічі.

Загальна мінімальна сума для в'їзду до Ісландії становить 20 000 ісландських крон (близько EUR 176).

Ліхтенштейн

Якщо ви в'їжджаєте до Ліхтенштейну, вам необхідно довести, що ви маєте суму з розрахунку близько 100 швейцарських франків на день (EUR 91,3).

Для студентів, які мають чинний студентський квиток, ця сума зменшується до 30 швейцарських франків на день (близько EUR 27).

Якщо ви проживатимете у Ліхтенштейні у місцевого жителя, то можете як доказ наявності засобів для існування надати формальне зобов'язання, підписане особою, у якої ви плануєте зупинитись. Фінансову спроможність цієї особи має підтвердити Офіс з міграції і паспортизації (Migration and Passport Office).

Формальне зобов'язання передбачає, що господар бере на себе відповідальність за витрати на проживання у країні іноземця, витрати у разі нещасного випадку з ним, його хвороби та витрати на його повернення. Це передбачає фінансову відповідальність у межах 30 тисяч швейцарських франків (близько EUR 27 300).

Гарантом, який може взяти відповідальність за ваше перебування у Ліхтенштейні, може бути:

- кожен повнолітній швейцарець або громадянин Ліхтенштейну, який проживає в одній із цих двох країн;

- повнолітня особа, яка має дозвіл на проживання у Ліхтенштейні (Aufenthaltsbewilligung);

- повнолітня особа, яка має дійсне постійне місце проживання (Niederlassungsbewilligung).

- зареєстрована у комерційному реєстрі юридична особа.

Норвегія

Для іноземців, які не планують проживати в Норвегії у родичів або друзів, достатньою сумою для забезпечення перебування у цій країні вважається 500 норвезьких крон на добу (близько EUR 54).

Суми, що вважаються необхідними, визначаються індивідуально, і рішення приймаються залежно від випадку.

Якщо ви не зможете довести на кордоні, що володієте достатньою сумою коштів для перебування у Норвегії та повернення додому, вам може бути відмовлено у в'їзді.

Швейцарія

Швейцарське законодавство передбачає, що іноземні громадяни, які в'їжджають до країни, повинні мати достатньо фінансових ресурсів для покриття витрат на проживання, але не описує це детально.

На практиці діють такі правила:

- Якщо іноземні громадяни самі несуть витрати на перебування у Швейцарії, вони повинні довести, що мають близько 100 швейцарских франків на день (близько 91 євро). Студенти, які мають дійсні студентські квитки, повинні мати щонайменше 30 швейцарських франків на день (близько EUR 27).

- Іноземні громадяни, які проживають у приватної особи, повинні надати доказ цього, пред'явивши декларацію про відповідальність за підписом господаря у Швейцарії.

Платоспроможність господаря має підтвердити компетентний орган. Декларація про відповідальність передбачає, що господар бере на себе витрати за час перебування у Швейцарії іноземця, що включають витрати на перебування у країні, витрати у разі нещасного випадку або хвороби, а також вартість повернення додому у межах 30 тисяч швейцарських франків (близько EUR 27 300).

Відповідні гарантії можуть надати дорослі громадяни Швейцарії або князівства Ліхтенштейн, які проживають у будь-якій із цих двох країн, повнолітні, які мають посвідку на проживання категорії B або дійсний дозвіл, наданий швейцарською державною установою, або юридичні особи, зареєстровані у комерційному реєстрі.

НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X