Штраф за сексизм — 65 тис. грн. Чи зникне дискримінація під час прийому на роботу — думка експерта
На роботодавців, які в описі вакансій вказали дискримінаційні вимоги, держава накладатиме штраф у розмірі 65 тисяч гривень. Втім, керівниця експертно-аналітичного центру кадрового порталу grc.ua Руслана Березівська вважає, що таке нововведення не стане вирішальним заходом у подоланні сексизму чи ейджизму.
«Можна писати „танцівниць“, „представниць“ — вказувати гендерну приналежність закон дозволяє. Є лазівка, щоб запрошувати на роботу представниць чи представників — [людей] певної статі. Взагалі прослідкувати за всіма порушеннями буде дуже складно. По-перше, це має має робити Державна [служба] з питань праці самостійними перевірками або приймати скарги на якісь недобросовісні оголошення. Чесно кажучи, цей бюрократичний ланцюжок, аби його подолати і добитися правди, дуже довгий. Як на мене, ця заборона, ці нововведення і штрафи не стануть кардинальною мірою, аби подолати сексизм, ейджизм на робочому місці чи [під час] працевлаштування», — зазначила Березівська на Радіо НВ.
Також експертка нагадала, що заборона на дискримінацію в описі вакансій діє в Україні ще з 1996 року. Також подібні вимоги дублює й інший нормативний акт — закон України Про зайнятість населення.
«Досить тривалий час — чверть століття — існують два законодавчі акти, які забороняють в описі вакансій будь-які дискримінаційні характеристики пошукачів, і добросовісні роботодавці вже досить довгий час не використовують такі характеристики, фрази», — розповіла експертка.
В Україні з 8 січня роботодавців штрафуватимуть за вказування у описі вакансії бажаної статі, віку, раси, кольору шкіри тощо. Такі зміни до закону Про рекламу щодо протидії дискримінації.
За недотримання цієї норми роботодавцям загрожує штраф у десятикратному розмірі мінімальної зарплати, тобто 65 000 грн.