Сезонна робота в Україні: які вакансії пропонують та скільки платять

27 червня 2018, 12:41

В Україні зростає попит на сезонну роботу, розповіла Радіо НВ hr-експерт сайту Rabota.ua Тетяна Пашкіна. Видів робіт, на які потрібні сезонні працівники, - більше семиста. Детальніше про це – у сюжеті.

Влаштуватися на сезонну роботу можна без досвіду. Пропозиції для працівників - по всій Україні. Шукають персонал для дому, у готелі, на будівництва та виробництва. У містах-мільйонниках сезонних працівників очікують на літніх майданчиках ресторанів, в магазинах, які продають овочі, морозиво або сувеніри. Вожатих й аніматорів наймають в курортних містах. Туди також потрібні бармени, кухарі, відеооператори, матроси-рятувальники.

Відео дня

Цього року на українському ринку сезонних робіт з'явилися і нові вакансії - біч-бой (а саме - працівник пляжу) та озеленювач. Це свідчить про те, що відпочинок на півдні України стає більш цивільним.

Зарплата

Цього року деякі роботодавці пропонують і особливу схему оплати. Частину коштів найманий працівник отримає лише після завершення сезону.

"Аби людина не приїхала і не утікла кудись, у вакансії пишуть: "Заробітна платня - 70%. А 30% - після закінчення сезону". Буває, що людина приїжджає і бачить, що умови не ті, які їй сподобалися у вакансії, і переходить до конкурентів", - розповіла Пашкіна.

Під час працевлаштування роботодавці пропонують робітникам проживання і харчування за їхній рахунок, додала Пашкіна. Це додатковий спосіб заохотити працівників, якщо за роботу пропонують порівняно невелику оплату. Такі пропозиції можна знайти у курортних зонах - Кирилівці, Бердянську, Затоці.

Найменше вимог висувають прибиральницям і покоївкам

Вимоги роботодавців до кандидатів також відрізняються залежно від вакансії. Найменше вимог висувають прибиральницям і покоївкам. Рятувальників шукають відповідно до фізичних критеріїв з досвідом роботи. На посаду адміністратора часто важливі вік і зовнішність. Для закладів харчування в основному вимагають лише медичну книжку. Вік і стать значення не мають, зазначила hr-експерт. Роботодавці цього року більш охоче беруть студентів на стажування. Деякі компанії пропонують оплату. Заробити на стажуванні в міжнародній компанії можна до 15 тисяч гривень.

В курортних зонах роботодавці в основному розраховуються за день роботи. Біля моря влітку заробітки зростають. Про це розповіла Радіо НВ спеціаліст експертно-аналітичного центру HeadHunter Україна Катерина Криворученко. В середньому можна заробити від 300 до 500 гривень на день. Оплата залежить від компанії та рівня фахівця. Офіціантам платять трохи менше, ніж кухарям. Але заробляти можна більше, якщо заклад відвідують постійні клієнти. На продажі сезонних товарів - води, морозива, сувенірів можна заробляти від 150-ти гривень на день.

Розповіла Криворученко і про сезонні заробітки в агросекторі та на будівництві:

"Якщо ми говоримо про агросектор, то там зарплата йде починаючи від 7-9 тисяч гривень на місяць. А може бути і більше, якщо це сезон. Є і проекти, які стосуються будівельної сфери. Якщо це ремонтні роботи, то можна говорити про 6-10 тисяч гривень, інколи навіть 12 тисяч гривень на місяць і більше".

Порушення закону

Сезонна зайнятість - переважно "сіра" і не обліковується роботодавцями. Попри те, що навіть на короткостроковий період потрібно укладати договір з працівником. Про це зазначив у коментарі Радіо НВ заступник голови конфедерації вільних профспілок України Петро Тулей. А пропозиція сплатити третину коштів після закінчення сезонних робіт - незаконна.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"Закон єдиний для всіх: як сезонних, так і не сезонних працівників. Заробітна плата має виплачуватися згідно із законом двічі на місяць ... Але люди змушені йти на роботи, де порушують закон, через низький рівень життя", - сказав Тулей.

На сезонні роботи українці виїжджають також за кордон, розповів Тулей. У Польщі за літо заробляють приблизно тисячу євро на місяць. Але такі заробітки можна отримати за нелегку фізичну роботу і ненормований робочий день.

Додамо, що згідно з даними Держстату в кінці минулого року в Україні було зареєстровано 350 тисяч безробітніх.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу NV

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X