Сексу більше немає. Робота та віртуальний світ витісняють інтимні стосунки з життя українців

25 грудня 2018, 10:34

Потік молодих пар, які забули, що таке секс, в останні роки зростає в геометричній прогресії, пише журнал Новое Время.

"Він і вона, обом ледь за 30 років. Є кохання, спільні інтереси, взаєморозуміння, але практично не ведуть статеве життя", - розповідає Людмила Кухтіна, консультант Європейської психотерапевтичної ліги, психолог з 25-річним досвідом консультування сімейних пар. Ще п'ять років тому з такою проблемою в Києві до неї зверталися 10% клієнтів, тепер - 30%.

Відео дня

Те, про що говорить Кухтіна, - прояв глобального тренду, який охопив розвинуті країни світу. Незважаючи на перемогу сексуальної революції, відсутність табу, появу численних онлайн-сервісів знайомств, тепер чоловіки і жінки вдаються до любовних утіх значно рідше, ніж будь-коли, а для багатьох сексуальне спілкування вже не є бажаним і необхідним.

Наприклад, за даними дослідження, проведеного в Університеті Сан-Дієго (США), американці стали рідше займатися сексом - в середньому на 9-16 разів на рік. Якщо в 1989-му статевий акт у них траплявся до 67 разів, то в 2014-му вже не більше 56.

В Японії без сексу живе третина жителів, не пов'язаних шлюбом, та більше 55% одружених - такі результати показало опитування, проведене компанією Sagami Rubber Industries Co., що виробляє презервативи.

На сексуальні відносини колосальний вплив має прогресуюча нестача часу, пов'язана із сучасним способом життя, кажуть експерти. При цьому сексу в масовій культурі стало так багато, що він втрачає свою таємничість, а разом з нею і привабливість.

Несексуальні зв'язки

Психологи відзначають: якщо раніше сексуальна активність знижувалася як фактор вікових змін, то тепер це наслідок способу життя. Левову частку енергії сучасної людини з'їдають робота, саморозвиток та особистісний ріст, а на сексуальні ігри не залишається ані часу, ані сил. У результаті пари живуть роками без статевої близькості взагалі, залишаючись в хороших братерсько-сестринських стосунках.

Дослідження, проведене групою Рейтинг у 2018 році, показало: секс - джерело радості тільки для кожного п'ятого дорослого жителя України. Зі значним відривом його випереджають сім'я (74%), робота (25%) і навіть домашні тварини (24%).

Секс як складна енергозатратна річ відходить на другий план

"Секс як складна енергозатратна річ відходить на другий план", - констатує Едуард Лівінський, сексолог і психотерапевт. За його словами, справа в тому, що зараз у суспільстві домінує аутистичний спосіб комунікації - коли людина сконцентрована сама на собі.

Не сприяють підвищенню лібідо також стрес, постійна напруга, нестабільність, що особливо гостро відбивається на чоловічій сексуальності. Також експерти зауважують, що до 40% українок взагалі не відчувають оргазму, а кожен другий чоловік не задоволений ані якістю, ані кількістю сексуального життя.

Ще одна причина того, що зі спальних кімнат українців зникає пристрасть, - зростання популярності онлайн-порнографії. А Україна в 2018 році вперше увійшла до топ-20 країн, які забезпечують 80% трафіку найбільшого світового порносайту Pornhub, опинившись на 16-му місці в рейтингу і в першій п'ятірці за часом, проведеним на цьому ресурсі.

Олександр Іванов, практикуючий психіатр та сексолог київської клініки Віта-Медікал, зараз веде два десятки пацієнтів, у яких не було інтимних стосунків останні п'ять років. Це молоді чоловіки від 23 до 30 років, чиї сексуальні та емоційні апетити повністю задовольняє віртуальна реальність.

"Навіщо паритися [знайомитися з дівчиною наживо] - пересмикнув затвор, і радій життю", - метафорично описує процес самозадоволення своїх пацієнтів Іванов.

Звикаючи роками "пересмикувати затвор" під калейдоскоп оголених тіл на екрані, молоді люди з часом виявляються фізично нездатними до сексуальних відносин у реальності.

У ліжку з роботом

Зниження сексуальної активності несе серйозну загрозу і в масштабах країни: відбувається падіння народжуваності і, як наслідок, скорочення працездатного населення.

Першими з проблемою сексу, точніше його відсутності, зіткнулися японці. Феномен втрати інтересу до інтимних стосунків вже отримав назву синдром целібату - саме так називається недуга, на яку страждає населення високорозвиненої країни.

До слова, фахівці називають розлади в сексуальній сфері своєрідною платою за цивілізацію. У країнах, куди не дійшли прогрес і масова комп'ютеризація, таких проблем немає.

Нові технології змінюють не просто формат спілкування, а сексуальну ідентичність людей

Норман Спек, доцент кафедри педіатрії Гарвардської медичної школи, переконує, що сама природа спілкування стала антисексуальною. Мовляв, пари перестали проводити достатньо часу одне з одним наодинці: разом з ними завжди є посередник - смартфон або планшет.

Нові технології змінюють не просто формат спілкування, а сексуальну ідентичність людей, кажуть вчені. Ніл Макартур, директор центру професійної та прикладної етики Манітобського університету в Канаді, впевнений, що із розвитком високих технологій все більше людей будуть користуватися ними. І зовсім скоро з'являться так звані цифросексуали - ті, хто буде пов'язувати свою сексуальну ідентичність із цифровими технологіями, віддаючи перевагу роботам перед спілкуванням зі справжніми людьми.

"Можна з упевненістю сказати, що наступила епоха занурення у віртуальний секс", - констатує Макартур.

Щоб уповільнити цей процес, принаймні у своїй парі, Іванов рекомендує частіше проводити час наодинці, відмовитися від перегляду порно та взяти за правило не тримати в спальній кімнаті електроніку. "Заходити до спальні тільки з двома цілями - або виспатися, або порозважатися", - дає пораду експерт.

Читайте повну версію цього матеріалу в свіжому номері журналу Новое Время - №47 від 20 грудня 2018 року.

Редактор: Інна Семенова
poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X