40-й день війни — підсумки. Захід солідарно засудив Росію за звірства в Бучі, Житомирську область звільнили від окупантів
Понеділок, 4 квітня — 40-й день протистояння України повномасштабній агресії РФ. Тиждень розпочинається реакцією шокованого світу на злочини Росії проти цивільних українців, які відкрилися після звільнення Бучі і десятків інших містечок та селищ Київської та Чернігівської областей.
НВ слідкував за найголовнішими подіями нового дня війни.
Більшість військ РФ відійшла від Києва на північ
Неназваний високопосадовець Міноборони США заявив CNN, що відійшло близько двох третин військ, які були зосереджені навколо Києва.
За словами чиновника, окупанти «прямують на північ» та «концентруються в Білорусі».
«Ми, як і раніше, вважаємо, що вони будуть переобладнані, забезпечені, можливо, навіть посилені додатковими силами, а потім відправлені назад в Україну, щоб продовжити бойові дії в іншому місці», — додав він.
У США вважають, що війська РФ «застосовуватимуться у східній частині країни, в районі Донбасу».
За його словами, війська РФ, як і раніше, здійснюють понад 200 вильотів на день, і «більшість їхніх авіаударів зосереджена в районі Ізюму».
Вбивство росіянами мирних жителів у Київській області
Генпрокурорка Ірина Венедіктова заявила, що найбільше убитих російськими окупантами мирних жителів у Бородянці.
«Насправді по людях найгірша ситуація у Бородянці, по жертвах. Я думаю, що ми ще окремо говоритимемо про Бородянку. Але не треба забувати і про інші регіони, звільнені завдяки нашим ЗСУ», — сказала вона.
За словами генпрокурорки, на державний портал warcrimes.gov.ua надійшло понад 7 тисяч повідомлень від громадян про воєнні злочини Росії.
Армія Росії готується захопити Харків та оточити ООС —Міноборони України
Російські окупанти готуються до захоплення Харкова. Також ворог має намір оточити українські сили Операції Об'єднаних Сил.
«Основні зусилля противник зосередив на підготовці до відновлення наступальних дій, щоб оточити угруповання Об'єднаних сил та оволодіти містом Харків», — заявив речник Міністерства оборони Олександр Мотузяник.
Ситуація в Херсоні
В оточеному російськими окупантами Херсоні закінчується борошно для випікання хліба, є проблеми з ліками та паливом, повідомили у міськраді.
Житомирську область звільнили від окупантів
Житомирська область вільна від російських окупантів, повідомив голова ОВА Віталій Бунечко.
«Ми поетапно відкидали ворога за межі, де він стояв. І на сьогодні я хочу сказати, що російських окупаційних військ на Житомирщині немає. Вони пішли з Народницької територіальної громади, де окопувалися», — сказав він під час брифінгу.
Байден закликав розслідувати воєнні злочини Росії в Україні
Президент США Джо Байден закликав провести розслідування воєнних злочинів російського диктатора Владімір Путіна і заявив, що буде вимагати посилення санкцій проти Росії:

«Цей хлопець не має жалості, і те, що відбувається в Бучі, шокує, і всі це бачать… Ми маємо зібрати всі подробиці, щоб провести реальний суд щодо воєнних злочинів».
Також глава Білого дому сказав, що партнери мають продовжити постачання в Україну зброї, необхідної для продовження її боротьби. Водночас Байден не став називати вбивство мирних жителів України геноцидом.
Втрати Росії в Україні
Російські втрати в Україні досягли розмірів інших армій світу, підрахував Генштаб ЗСУ.
За час війни в Україні РФ втратила вже 18,3 тис. військових — це більше, ніж особовий склад армій таких країн, як Ірландія, Словаччина, Словенія, Кіпр.
Від початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія втратила вже близько 18 300 своїх солдатів та понад 4700 одиниць техніки.
Злочини Росії у Бучі та інших звільнених містах: нові докази та реакція
Кількість людей, убитих російськими військами у Бучі Київської області, вища, ніж жертв Вуковарської різанини в Югославії в 1991 році, порівняв міністр оборони України Олексій Резніков. Жертвами масового вбивства хорватських полонених та мирних жителів у Вуковарі, скоєного сербськими добровольцями та загонами Югославії у 1991 році, стали від 255 до 264 осіб. У Бучі ж ритуальна служба нарахувала вже близько 340 жертв російських воєнних злочинів — і це не остаточний підсумок.
Попри заяви Росії, де заперечили причетність до очевидних злочинів російської армії в Бучі, супутникові знімки Maxar Technologies підтверджують, що перші ознаки братської могили убитих окупантами жителів Бучі видно на супутникових знімках від 10 березня, коли містечко контролювали саме росіяни.
В РНБО України також спростували заяви про непричетність російських окупантів до воєнних злочинів в Київській області.
Будинок мера Бучі Анатолія Федорука російські військові розстріляли із гранатометів. Відповідні фотографії опублікувала у Facebook радниця мера Михайлина Скорик-Шкаревська. За її словами, 17 березня сусіди повідомляли про те, що чутно вибухи і будинок горить.
Литва відкликає свого посла з Росії та висилає російського посла, повідомив очільник МЗС країни Ґабріелюс Ландсбергіс.
Також Литва закриє російське генконсульство в Клайпеді через «неконструктивну роль російської дипломатичної служби» в умовах агресії Росії проти України. Міністр наголосив, що рішення знизити рівень дипвідносин з Росією ухвалено у відповідь на російську агресію проти України та звірства російських окупантів в українських містах, зокрема масове вбивство мирних жителів у Бучі.
Президент України Володимир Зеленський відвідав Бучу, поговорив з місцевими жителями та оглянув дорогу, на якій російська колона потрапила в засідку. Зеленський заявив, що Росія скоїла військові злочини та геноцид в Україні. Відповідаючи на запитання, чи можна ще обговорювати мир з Росією, він сказав, що так, бо Україна має мати мир. Зеленський заявив, що російські військові ставилися до людей гірше, ніж до тварин.
Не лише Буча: на Сумщині російські окупанти закатували та вбили марафонця з Книги рекордів України Сергія Проневича (в селі Боромля).
У селі Ягідне Чернігівської області окупанти тримали у підвалі школи понад 150 місцевих жителів, повідомив голова Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус. «Не знаю, якими словами це можна описати. Не знаю, як про це можна згадувати без дикого болю. Тут хворіли і помирали. Тут живі були поруч з мертвими. Голод. Спрага. Страх. Біль. Відчай. Туалет на відро. Задуха. Діти. Там були жінки й діти. Я схиляюся перед їхньою мужністю і витримкою. Це жахливо. За це ворог теж обов’язково відповість. Відповість по повній», — написав Чаус.
Президент Польщі Анджей Дуда різко прокоментував вбивства цивільних українців росіянами. «Злочинців треба називати злочинцями, притягувати їх до відповідальності та засуджувати. Фото з Бучі спростовують переконання, що потрібно шукати компроміс за будь-яку ціну. Насправді захисникам України понад усе потрібні три речі: зброя, зброя і ще зброя», — впевнений політик. Глава польського уряду Матеуш Моравецький назвав Німеччину «основним гальмом санкцій» проти РФ за вторгнення в Україну.
Канада пообіцяла зробити усе можливе, щоб притягнути російський режим до відповідальності за вчинення масових злочинів в Україні. «Відповідальні за ці жахливі кричущі вчинки постануть перед правосуддям», — підкреслив прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Після звірств російських окупантів проти жителів Бучі, міністерка оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт закликала Євросоюз посилити санкції проти РФ. Зокрема, розглянути ембарго на енергоносії.
Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон закликатиме канцлера Німеччини Олафа Шольца запровадити жорсткіші санкції проти Росії. Цього тижня Шольц здійснить свій перший на посаді канцлера візит до Лондона. На своїй сторінці у Twitter Джонсон також наголосив, що Британія не заспокоїться, доки не переможе справедливість.
Керівник британської розвідки MI6 Річард Мур написав, що, за їхньою інформацією, плани Володимира Путіна щодо вторгнення в Україну справді містили позасудові страти.
Голова британського МЗС Ліз Трасс закликала виключити Росію з Ради ООН з прав людини, «враховуючи значні докази військових злочинів, у тому числі повідомлення про масові поховання та жахливу бійню в Бучі».
Президент Франції Еммануель Макрон визнав наявність очевидних доказів, що вказують на воєнні злочини в Україні, відповідальність за які несе російська армія. За його словами, у відповідь на вбивства мирного населення в Бучі необхідні нові санкції.
Прем'єр-міністр Японії Кішида Фуміо закликав світову спільноту до жорсткої реакції на воєнні злочини російської армії у Бучі та інших містах Київської області, про які стало відомо після відступу ЗС РФ. Він наголосив, що «Росія однозначно має понести за це сувору відповідальність».
В ООН зафіксували щонайменше 1417 насильницьких смертей мирних українців від початку війни — без урахування Маріуполя, Волновахи, Ізюма, Попасної, Ірпеня, та інших місць інтенсивних бойових дій, звідки інформація надходить із запізненням або уточняється. Тож реальна кількість загиблих цивільних в Україні набагато вища, констатують в ООН.
Внаслідок вторгнення Росії в Україні загинула вже 161 дитина, поранено 264 — Офіс генпрокурора.
Євросоюз готується запровадити додаткові санкції проти Росії після повідомлень про звірства російських військ у Бучі — аж до нафтового ембарго. За інформацією Financial Times, новий пакет санкцій буде обговорено вже післязавтра, 6 квітня. Санкції, запропоновані деякими державами, можуть включати розширення індивідуальних санкцій, заборону використання російськими судами портів ЄС, ембарго на експорт російських товарів та енергоносіїв — нафти і газу.
Євросоюз також окремо жорстко засудив злочини Росії в Бучі та інших містах України. У заяві Верховного представника ЄС із закордонних справ та безпекової політики Жозепа Борреля від імені країн ЄС йдеться про те, що звірства в захоплених на початку війни українських містах були скоєні саме російськими військовими.
Президентrf Європарламенту Роберта Метсола заявила про необхідність розробити стратегію, яка вдарить по російській економіці пропорційно до безпрецедентної жорстокості війни, яку веде РФ проти України. Вона також заявила, що в Євросоюзі «мають почати працювати над стратегією, щоб зробити це незаконне вторгнення найдорожчою помилкою, яку Кремль коли-небудь зробив».
Крім того, вона висловилася за ще більшу підтримку України.
Водночас колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель вважає «правильним» рішення не приймати Україну до НАТО, незважаючи на те, що наслідком цього стало вторгнення ЗС РФ, яке призвело до загибелі тисяч мирних жителів. Так Меркель відповіла на звинувачення Зеленського щодо відповідальності західних лідерів за неприйняття України в НАТО.
А голова МЗС Австрії Олександр Шалленберг заявив про непродуктивність введення ембарго на російський газ, заявивши, що європейські країни мають інші можливості для нових санкцій проти Росії.
Злочини проти військовополонених та мирних жителів
Українська омбудсменка Людмила Денісова заявила, що російські окупанти грубо порушують Женевську конвенцію про поводження з українськими військовополоненими.
Звільнені з полону окупантів українські військові, розповіли, як їх тримали в полі, в ямі, гаражі, і час від часу виводили по одному: били прикладами, стріляли біля вуха та залякували.
«Хлопців із острова Зміїний, яких на буксирі доправили до Севастополя, місцеві репортери почали використовувати з метою пропаганди, розповідаючи про гуманну російську владу, яка організувала доставку полонених додому. Натомість військовополонених вивезли у невідомому напрямку та поселили у наметовому містечку за температура повітря мінус 20 градусів, внаслідок чого у багатьох хлопців відмороження кінцівок. До них ставилися як до в’язнів, морально тиснули, а під час прогулянок у дворику спускали собак», — розповіла уповноважена з прав людини.
Денісова нагадала, що, згідно з Женевською конвенцією, полонені завжди мають бути захищені від насильства і залякування, образ та інтересу публіки. Також українських військовополонених, в порушення ст. 26 конвенції, іноді по кілька днів морили голодом.
Омбудсмен закликала Комісію ООН з розслідування порушень прав людини під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну та експертну місію країн-членів ОБСЄ врахувати всі порушення.
Навколо Нової Каховки окупанти примушують мирних жителів до інженерного обладнання позицій, повідомили у Генштабі ЗСУ.
Також все частіше трапляються випадки незаконного вилучення транспортних засобів у населення, зазначається у повідомленні.
Також у Генштабі ЗСУ повідомили, що заблокувавши евакуацію з Ізюму Харківської області, росіяни примусово вивозять його мешканців до РФ.
Головні бої та напрями наступу РФ
Після передислокації російських сил ключові бої найближчим часом будуть зосереджені в Маріуполі, Кремінній, Рубіжному, Попасній та на лінії Ізюм-Волноваха. Про це заявив радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко.
«Ключове завдання, яке ставить зараз перед собою Російська Федерація, — це оточити наші війська на сході. Тому ключові бої відбуватимуться, безумовно, — це Маріуполь… Це Кремінна, Рубіжне. На Луганщині - це Попасна, яка є для них (російських окупантів) одним із ключових пунктів на цей час, і це також по лінії Ізюм-Волноваха», — сказав Денисенко в ефірі національного телемарафону.
При цьому він наголосив, що на цьому напрямку зосереджуються найбільші сили росіян і там відбуватимуться головні бої «найближчих днів чи тижнів цієї війни». «Від результатів цих боїв залежатиме результат проміжного етапу, а може, і всієї війни, українсько-російської, 2022 року», — додав Денисенко.
Російські окупанти вже спробували здійснити прорив у районі Рубіжного, однак ЗСУ відбили атаку. «Величезне накопичення техніки, військового складу готуються до величезного прориву», — сказав голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.
Британська розвідка вважає, що Маріуполь може бути є ключовою метою вторгнення РФ. Це сухопутний коридор із Росії на окуповану територію Криму.
Мер Маріуполя Вадим Бойченко заявив, що місто перебуває за межею гуманітарної ктастрофи: без світла, без води, без їжі, без медикаментів уже більше місяця, однак Росія блокує всі гуманітарні вантажі, що рухаються туди, і жоден гуманітарний вантаж до Маріуполя так і не доїхав. Бойченко нагадав, що місцеві жителі можуть виїхати з Маріуполя приватним транспортом евакуюватися з Бердянська.
За даними Генштабу ЗСУ, на території Донецької та Луганської областей захисники та захисниці України відбили за добу сім ворожих атак, знищено дві одиниці броньованої техніки, сорок три автомобіля та міномет противника з розрахунком.
Снайпер зі складу 81-ї окремої аеромобільної бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ у Харківській області ліквідував російського генерала. Про це повідомляє Командування десантно-штурмових військ Збройних сил України. Крім того, в районі міста Ізюм він успішно виконав завдання коригування вогню артилерії по колонах і змінних позиціях противника. В результаті було знищено два танки та кілька бронемашин, а також кілька десятків живої сили. У подальшому снайпер був поранений і зараз проходить лікування.
Нові обстріли українських міст
У ніч на 4 квітня по Одесі було завдано ракетний удар по одному з об'єктів. Подальша інформація про наслідки уточнюється, повідомив речник ОВА Сергій Братчук.
Миколаївська область: зранку 4 квітня російські війська завдали кілька ракетних ударів по Миколаєву, повідомив мер міста Олександр Сєнкевич — поки без деталей.
Під час вчорашнього обстрілу окупантами населених пунктів в Миколаївській області були вбиті та поранені мирні мешканці. Унаслідок обстрілу Миколаєва 3 квітня одна людина загинула, ще 14 доставили до лікарні і 11 з них помістили на лікування, зокрема й 15-річну дитину у стані середньої тяжкості.
На кордоні Дніпропетровської та Херсонської областей вночі окупанти обстріляли декілька населених пунктів Обійшлося без жертв. Ворога на території Дніпропетровської області немає.
У Тернополі росіяни обстріляли об'єкт критичної інфраструктури Про це заявив Володимир Труш, голова Тернопільської ОДА. За його словами, українські військові знищили ракету, однак її уламки пошкодили об'єкт інфраструктури.
Як мінімум 10 осіб загинули та понад 40 отримали поранення внаслідок артилерійських обстрілів Харкова та Дергачів у неділю, 3 квітня. Про це повідомив голова Харківської військово-цивільної адміністрації Олег Синєгубов. Він уточнив, що за минулу добу росіяни завдали 17 артилерійських ударів по Салтівці, П’ятихатках та Нових Будинках у Харкові, а також по Дергачах у Харківській області.