Рік безвізового режиму. Що змінилося та чи стали українці частіше відвідувати Європу

11 червня 2018, 16:51

Приблизно 555 тис. українців скористувалися безвізовим режимом з країнами Євросоюзу. Саме така кількість громадян станом на 11 червня перетнули кордон України з щойно виданими біометричними паспортами без будь-яких відміток та віз, розповів помічник голови Державної прикордонної служби Олег Слободян. Проте це лише 4% від загальної кількості тих, хто виїжджав до країн ЄС. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

11 червня минулого року набрав чинності безвізовий режим для України з країнами Євросоюзу. Точну кількість відмов українцям у в'їзді до ЄС Слободян не назвав, але наголосив, що їх відсоток незначний. Серед основних причин відмов - невідповідність мети поїздки, недостатнє фінансове забезпечення і перевищення терміну перебування в ЄС під час попередніх поїздок.

Відео дня

“За рік до безвізу ми зафіксували 17,7 млн перетинів українцями кордону до країн Європейського Союзу, а з безвізом таких перетинів стало близько 20 млн. Тобто, ми можемо говорити про 2,3 млн збільшення перетину українцями кордону до ЄС за рік безвізу, що є показником: українці дійсно більше стали їздити до Європейського Союзу”, - зазначив Слободян.

Наразі на руках в українців майже 9 млн біометричних паспортів, з якими можна перетинати кордон з ЄС без віз. Загалом видавати їх розпочали ще з початку 2015 року.

Ажіотаж на закордонні біометричні паспорти

За словами начальника Управління комунікацій та електронних сервісів Державної міграційної служби Сергія Гунька, великий попит на біометрику виник після впровадження безвізу. Ажіотаж на подібні документи для виїзду протримався до жовтня минулого року. Однак загалом попит на біометричні паспорти не зникає.

Тільки цьогоріч їх було видано майже два з половиною мільйони. Черги на оформлення таких документів у деяких регіонах все ж таки існують, зазначив Гунько. Розвантажити відділи Державної міграційної служби допомагають Центри надання адміністративних послуг - у 80 містах можливо оформити закордонні документи для виїзду і у таких структурах.

Також зменшується термін очікування на виготовлені біометричних паспортів - через велику затребуваність у січні поліграфкомбінат Україна відкрив додаткову лінію на персоналізацію документів, додав Гунько.

“Черга зменшується, деяка затримка залишається, але вона не стосується нетермінових паспортів. Термінові, які робляться 7 днів, теж виготовляються майже без затримки. На 20-денні паспорти затримка ще може бути”, - повідомив Гунько.

Дорожче, ніж в Єгипті

Безвіз посприяв збільшенню кількості подорожей українців до Євросоюзу. Однак на одному щаблі разом з полегшенням перетину кордону можна ставити і постійне відкриття нових дешевих авіарейсів до Європи лоукостами, розповів директор Центру розвитку туризму України Володимир Царук.

Проте суттєве збільшення туристів фахівці вже почали фіксувати лише за півроку після того, як запровадили безвіз. На це вплинули затримки з видачою біометричних паспортів, а також дорожчі ціни на відпочинок у порівнянні з популярними серед українців Туреччиною та Єгиптом.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

“Авіакомпанії фіксують збільшення потоку від 15 до 30% у залежності від напрямку. Якщо брати по результатам цього року, то наслідком безвізу стало відкриття доволі значної кількості авіарейсів чартерних. Туроператори відкрили нові напрямки у Європі. Цього року розпочалися чартерні рейси до Італії, активніше продається Греція, Іспанія”, - розповів Царук.

Нелегали та трудові мігранти

Євросоюз надав право спеціальним законом відновлювати візовий режим за надзвичайних умов. Наприклад, це може статись через суттєве зростання нелегальних мігрантів з певної країни. Перший звіт щодо моніторингу у ЄС був у грудні минулого року.

За його даними, в цілому Україна виконує зобов'язання, і підстав для призупинення безвізу не було. Минулого року серед нелегалів у Європі виявили 32 тис. українців, розповіла аналітик громадської організації Європа без бар’єрів Катерина Кульчицька.

Порівняно з попереднім 2016 роком, ця кількість зросла на 12%. Однак вона не є критичною щодо постановки питання щодо скасування безвізового режиму України з ЄС, зазначила експерт.

“Нелегальні мігранти з українським громадянством найчастіше зустрічаються у Польщі, близько 60% нелегальних осіб, це більше 19 тис. осіб, які поїхали з України в ЄС. На другому місці Угорщина, там близько 4 тис. За ними йдуть Німеччина, Словаччина і Чехія. Це ті країни, у яких працює найбільше українських заробітчан”, - зазначила аналітик.

За даними громадської організації Європа без бар'єрів, у 2017 році після півроку безвізу кількість запитів від українців на візи скоротилась вдвічі - з майже 1,5 млн до 720 тис.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X