Провал імпортозаміщення російської оборонки: Як ВПК РФ не зумів подолати залежність від України

10 коментувати
Військово-промисловий комплекс РФ виявився занадто сильно зав'язаним на українських підприємствах
Фото: zmturbines.com

Військово-промисловий комплекс РФ виявився занадто сильно зав'язаним на українських підприємствах

Розрив Україною зв'язків з РФ в оборонній промисловості, а також відповідні санкції Заходу, незважаючи на бадьорий оптимізм Кремля, що звучав після окупації Криму, виявилися для російської оборонки справжньою трагедією

При цьому заклики до повного переходу на вітчизняні матеріали і комплектуючі при виробництві військової продукції долинали з Москви ще з єльцинських часів.

"Не випадково порядок зустрічі Володимира Путіна 10 квітня 2014 року з директорами провідних підприємств російського військово-промислового комплексу так прямо і позначили: "нарада з питання імпортозаміщення у зв'язку з загрозою припинення поставок з України продукції для ряду галузей російської промисловості", - пише Володимир Воронов на Радіо Свобода.

Спочатку, міністр промисловості і торгівлі РФ Денис Мантуров запевняв, що в його відомстві вже "провели досить глибокий аналіз" і "прийшли до висновку, що серйозної залежності у нашої країни з постачання товарів з України немає".

Однак, як зазначає Воронов, в міру усвідомлення всієї глибини і тяжкості проблеми помітно змінювалася і тональність промов першої особи держави. І вже у квітні 2015 року на засіданні Військово-промислової комісії Володимир Путін визнав, що "заміщення імпортних поставок в оборонній промисловості - це серйозний виклик".

Реальні дані про масштаби проблеми стали з'являтися поступово.

"Так, в одній з промов віце-прем'єр Дмитро Рогозін повідомив, що вузли і комплектуючі з країн НАТО і ЄС застосовуються в 640 зразках російської військової техніки, в основному в радіоелектроніці і оптиці. З них "571 зразок ми повинні будемо замістити до 2018 року", - йдеться в матеріалі.

У той же час заступник міністра оборони Росії Юрій Борисов, який відповідає за військово-технічне забезпечення Збройних сил країни, 16 липня 2015 року в доповіді Путіну привів дещо інші цифри.

За його словами, до 2025 року "сплановано до імпортозаміщення 826 зразків озброєнь і військової техніки". Інші джерела доповнюють, що заміщення комплектуючих лише з країн НАТО і ЄС має торкнутися не менше 800 зразків озброєння та спецтехніки. А всього ж мова йде не менше ніж "про десятки тисяч конкретних виробів".

Найбільш гострою і навіть критичною виявилася залежність російського ВПК від українських підприємств у ракетно-космічній, авіаційній та кораблебудівній сферах.

Так, "українське походження" має ракетний комплекс РС-20 (Р-36М, він же за натовською класифікацією SS-18 Сатана), розроблений у дніпропетровському КБ Южноє, що вироблявся в тому ж Дніпропетровську – на Южмаші. Системи управління до нього розроблено на харківському НВО Електроприлад (нині ПАТ Хартрон). Той же Хартрон – розробник і постачальник систем управління міжконтинентальної балістичної ракети УР-100Н і її ж шахтної установки, систем управління космічних ракет Енергія, Дніпро, Стріла, Гуркіт, Циклон, Циклон-4, розгінного блоку Бриз-КМ і цілого ряду інших космічних апаратів та супутників.

"Ракети-носії Зеніт для російської космічної галузі взагалі виробляв лише Южмаш. Ще в цей "ракетний список" можна додати, що система прицілювання для стратегічного ракетного комплексу Тополь-М розроблена на київському заводі Арсенал", - відзначає Воронов.

Крім того, у воістину критичній залежності від миколаївського науково-виробничого комплексу газотурбобудування Зоря - Машпроект опинилися російські військові суднобудівники.

Це українське підприємство є одним з трьох світових монополістів по виробництву корабельних газотурбінних двигунів, в першу чергу для військових кораблів.

У чималій мірі від українських комплектуючих, вироблених запорізьким концерном Мотор-Січ, виявилася і російська авіація.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Кабінет міністрів України зупинив дію міжурядового договору з РФ про виробничу і науково-технічну кооперацію між підприємствами оборонної промисловості від 18 листопада 1993 року.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: