«Херсон мають звільнити до кінця року». ЗСУ відтісняють ворога на півдні, хоч окупанти посилилися кадирівцями — інтерв'ю

Херсон (Фото:Колихаєв Ігор/Facebook)
Як контрнаступ ЗСУ деморалізує ворога на півдні та про відчайдушні спроби російських сил утримати свої позиції на Херсонщині в ефірі Радіо НВ розповів депутат Херсонської міської ради Сергій Хлань.
— Очільниця прес-центру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк заявила, що нині ЗСУ тримають під вогневим контролем майже всю територію Херсонщини. Тобто йдеться не лише про правобережжя, а і про лівий берег?
— Так, дійсно, майже вся територія Херсонщини знаходиться під вогневим прицілом наших Збройних Сил. І ми бачили цьому підтвердження, коли в Брилівці був знищений як раз залізничний склад, притягнутий РФ для підсилення і боєкомплектами, і технікою. Там далі тільки Каланчак, де також ми бачили вибухи…
— Тобто це фактично вже впритул до Криму?
— Так, звичайно, Каланчак — це пункт пропуску, адмінмежа з Кримом. Ми бачили вибухи в Каланчаку, ми бачили вибухи в Чаплинці. Чаплинка — це теж адмінмежа. Ми бачили знищення ворога на ділянці залізничного маршруту, яким перекидається техніка в Новоолексіївку. Новоолексіївка — це Генічеський район, це майже Генічеськ. Але все ж таки до Генічеська ще не дістали. На Арабатській стрілці залишається розташування орків — туди ми ще також не дістаємо. Хоча можна сказати, що головні транспортні вузли, і залізничні, і автомобільні, сьогодні знаходяться абсолютно під повним контролем ЗСУ.
Ми тримаємо всю Херсонщину під вогневим прицілом, тому окупанти тепер не можуть поставляти зброю і озброєння, в тій кількості, як це було раніше, і такими потужними колонами, як це вони робили, — ні автомобільним, ні залізничним транспортом.
— Багато українців, окрилені успіхом на Харківському напрямку очікували продовження і аналогічного стрімкого розвитку ситуації на Херсонщині. Втім на Херсонщині фронт просувається доволі повільно, хоча повідомлення про те, що окупанти відійшли від передових позицій, і в деяких місцях вглиб вдалося вклинитися в їхню оборону на декілька десятків кілометрів періодично з’являються. Якщо коротко окреслити оперативну ситуацію на Херсонщині? Що там зараз відбувається?
— Так, відтісняти ворога вдається здебільшого з криворізького напрямку. Ми всі бачили вже перелік населених пунктів, які були звільнені — це Високопілля та інші населені пункти, розташовані поблизу. ЗСУ там відтісняли ворога. Зокрема, Давидів Брід, який покинули окупанти. Давидів Брід знаковий тим, що знаходиться на березі річки Інгулець. Саме річки зараз є своєрідною фортифікаційною лінією, тому що форсування річки — це завжди важко в бойовий умовах. ЗСУ вдалось перейти Інгулець та закріпитися на берегах Інгульця вже зі сторони ворога. Фактично надалі триває вичавлювання ворога ближче до Берислава. Найбільші успіхи зараз там.

Таких шалених просувань, як на Харківщині — немає. Треба розуміти, що ворог все ж таки зміг закріпитися на херсонській лінії фронту. І доволі велика кількість військових зараз знаходиться на правобережній частині Херсонщини.
— Стосовно населеного пункту Давидів Брід, який знаходиться в межах одного з плацдармів, куди вдалося вклинитися в оборону українським захисникам. Напередодні російські пропагандисти повідомляли про прорив їхнього фронту як раз в районі Давидового Броду. Чи є вже підтвердження цій інформації?
— Ні, Давидів Брід зараз здебільшого сіра зона. Окупанти звідти відійшли, підійти ближче вони не можуть. Наші їх дуже потужно накривають артилерією. Там відбуваються зараз потужні бої. Але що б не казали окупанти, якщо дивитися на інфографіку по днях, видно, що сили ЗСУ відтісняють ворога.
— Російські війська рушили на південь зі сходу. Великі сили противника були перекинуті, передислоковані, і про це пише New York Times та інші авторитетні джерела, видання і організації, і аналітики. Чи є у вас, як у політичного командування, яке там перебуває, розуміння щодо того, скільки окупантів нині є на правому березі, на лівому березі?
— За різними оцінками говорилося про те, що зараз на правобережній частині Херсонщини знаходиться близько 30 тисяч особового складу РФ. Остання інформація була про посилення 1300 кадирівцями. Посилення іде постійно. Інформація про 25−30 тисяч — це інформація станом на 10 днів тому. Оновленої інформації з точнішими підрахунками, наскільки я розумію, ніхто дати не може. Втім, можна впевнено зазначити, що все ж таки концентрація їх збільшується.
Незважаючи на те, що в лавах окупанта зростає дезертирський рух, їхнє керівництво все одно дбає про те, щоб унеможливити відхід російських військових. І саме кадирівців використовують здебільшого як загороджувальні загони. І це підсилення відбувається, тому що зараз тривають активні бойові дії по всій абсолютно лінії фронту — і на Миколаївському напрямку, і на Криворізькому. Тому це підсилення — це саме здебільшого як загороджувальні загони.
Збільшилася концентрація військових і в самому місті Херсоні. Про це кажуть місцеві. Окупанти підсилюють не тільки в кількісному складі, а ще і підсилюють блокпости, добудовують їх і доукріплюють на околицях самого міста Херсона, продовжують робити фортифікаційні споруди. Тому відбувається і посилення лінії оборони, і посилення особовим складом серед окупантів.
— ЗСУ повідомляли про прибуття кадирівців на Херсонщину. Водночас є повідомлення про виявлене російськими військовими бажання йти на переговори та готовність здаватися в полон та доволі низький моральний стан. Прокоментуєте цей парадокс?
— Деморалізація висока. І саме тому йде підсилення кадирівцями. Для того, щоб вони не могли відступати. Є дезертирство, воно відбувалося і відбувається, є перевдягання в цивільних, пишуться рапорти. З рапортами вони боряться трішки по-іншому: якщо військовослужбовець пише рапорт, його кидають на підвал для своїх і там перевиховують, щоб він змінив свою думку, забрав рапорт. Якщо не змінює думку, кажуть: твій рапорт десь загубився, пиши новий.
Деякі переодягаються і переховуються в будівлях для того, щоб здатися в полон ЗСУ. Саме тому окупанти почали збільшувати особовий склад — тому що відсоток дезертирства збільшується. Це відбувається по всій лінії фронті.
— Контакти окупантів з ЗСУ — це якийсь наказ? Чи все ж таки це їхня власна ініціатива внаслідок побаченого на Харківщині?
— Ні, це не накази, звичайно, накази зовсім інші. Накази — утримувати позицію за будь-яку ціну. Це те, що відбувається вже на лінії фронту, окупанти там групуються, і переходять вже не ротами, не батальйонами. Вони там переходять взводами, вирішують, об'єднуються по два десятки людей і переходять.
Ми бачили такі випадки, коли кидали білий стяг, щоб здатися в полон, перейти в полон ЗСУ. Тому такі випадки тривають, такий дух підсилюється. Саме через це окупанти і підсилюють там своїх політруків, вони збільшують їх штат. Для того, щоб відслідковувати настрої в колективі і відсікати це все. Посилюються штампи сталінського режиму: загороджувальні загони, політруки, виявлення тих, хто не бажає воювати, дезертирів — примусовий військово-поліцейський режим.
— Виглядає, що на Херсонщині можлива лише деокупація шляхом подальшого вогневого контролю, ніякі так би мовити жести доброї волі там неможливі.
— Так, ми всі сподівалися, що окупанти зроблять чи жест доброї волі, чи передислокацію, як вони це назвали в Харкові. Але настрої на херсонському напрямку зовсім інші. Було багато сподівань, що підійшовши впритул до Херсону, окупантам нічого не залишиться окрім як живою силою відходити через Антонівський міст, чи плавзасобами перебиратися на праву сторону Дніпра. Але ми бачимо все частіше новини про підсилення фортифікаційних споруд на околицях міста Херсона. Це говорить про те, що вони будуть триматися будь-якою ціною. Ці підсилення загороджувальних загонів кажуть про те, що вони будуть тут приймати бої і триматися на цих позиціях будь-якою ціною. Тому треба розуміти, що звільнення Херсонщини буде важким.
— Українська армія час від часу повідомляє про наші часткові успіхи. Найбільше ці успіхи стосуються саме північного напрямку, району Високопілля і просування українських захисників на південь. Однак наближається сезон несприятливих для наступу погодних умов. Чи український наступ на півдні все ж таки змушений буде зупинитися в якийсь момент зараз перед зимою?
— Я не думаю, що контрнаступальні дії будуть зупинятися. І ви правильно зазначили, якщо подивитися на карту, там є певний «клин», яким ЗСУ заходять до ворога і в окуповані частини. Відносно погодних умов, треба розраховувати, що це південь. У нас на півдні, зараз дощі, і це дуже велика рідкість. Дощі закінчаться, і можливість вести активні бойові дії буде до середини листопада. Тому що зазвичай до середини листопада потужних злив на Херсонщині немає. І якщо навіть йдуть дощі, то за дві, максимум три доби все висихає, і можна рухатися далі. Тому я вважаю, що те підсилення, яке є, і контрнаступальні дії, які почалися, мають логічно завершитися в цьому році деокупацією правобережної частини Херсонщини і, відповідно, Херсону.