Набули чинності «карантинні» правила перевезень: які документи потрібні, чи достатньо довідки про одужання, що робити невакцинованим
З четверга, 21 жовтня, в Україні набули чинності нові правила перевезень між областями. Всі пасажири та екіпажі міжрегіональних автобусів, потягів і літаків тепер повинні мати або негативний тест, або сертифікат вакцинації від COVID-19.
НВ розповідає все, що важливо знати про нові правила в міжрегіональному транспорті, можливі винятки, необхідні документи та відмінності вимог для жовтих і червоних зон карантину.
Що це за нововведення?
Ще 11 жовтня Міністерство охорони здоров’я України повідомило, що Кабмін вніс зміни до «карантинної» постанови № 1236. Саме ці нововведення передбачають посилення правил для пасажирських перевезень у регіонах, де встановили жовтий, помаранчевий або червоний рівень епідемічної небезпеки.
Норми набули чинності 21 жовтня.
«Нові правила для перевезення пасажирів — вимушений крок для стримування поширення коронавірусної хвороби щоб зберегти життя та здоров’я громадян. Тому наявність як у водіїв, так і у пасажирів документів, які б підтверджували їх COVID-безпечність, є необхідною умовою для регулярних та нерегулярних перевезень у будь-якому виді транспорту», — пояснив такий крок міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Яких видів транспорту і перевезень стосуються нові правила?
Посилення вимог стосується міжрегіональних перевезень (як регулярних, так і нерегулярних) — тобто будь-яких подорожей транспортом між областями:
- літаками
- потягами
- автобусами.
Однакові вимоги висувають до:
- водіїв автобусів
- екіпажу авіатранспорту та потягів
- пасажирів цих видів транспорту.
Відповідні правила не застосовуються до міських та внутрішньообласних перевезень — тобто подорожей містом чи поїздок в межах однієї області (зокрема приміські маршрути).
Відповідальність за наявність у всіх водіїв, членів екіпажу літака та пасажирів зазначених документів несе перевізник.
Які документи тепер вимагають у пасажирів?
Перелік можливих документів для кожного пасажира залежить від того, у якій карантинній зоні він сідає у транспорт.
Різниця полягає в тому, що для подорожей з червоної зони необхідно пройти повний курс вакцинації, тоді як виїхати з жовтого регіону можна за наявності хоча б одного щеплення.
Тож, якщо область належить до жовтої чи помаранчевої зони, пасажирові необхідно мати паспорт, квиток і один з таких документів:
- підтвердження повного курсу вакцинації АБО отримання принаймні однієї дози дводозної вакцини;
- негативний ПЛР-тест чи експрес-тест на визначення антигену коронавірусу SARS-CoV-2, який має бути чинний на час поїздки (тести вважаються чинними 72 години від забору мазка).
Якщо область належить до червоної зони, сісти в міжобласний потяг, автобус чи літак неможливо без одного з таких документів:
- підтвердження повного курсу вакцинації (дві дози дводозної вакцини чи одна доза однодозної з переліку вакцин, визнаних ВООЗ);
- негативного ПЛР-тесту чи експрес-тесту на визначення антигену коронавірусу SARS-CoV-2, який має бути чинний на час поїздки (тести вважаються чинними 72 години від забору мазка).

«У випадку відсутності вищезазначених документів провідник або стюард має право не допустити пасажира до поїздки», — йдеться у роз’ясненні Укрзалізниці. Аналогічно пасажирів без потрібних документів не пускатимуть в інші види транспорту, що курсють між областями.
Які підтвердження вакцинації підходять, а які - ні
Відповідно до роз’яснень МОЗ України, для межрегіональних подорожей визнають такі документи:
- цифровий сертифікат вакцинації в додатку Дія (жовтий внутрішній COVID-сертифікат про отримання першої дози і зелений внутрішній COVID-сертифікат про отримання повного курсу вакцинації);
- міжнародний чи іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 (однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини, що дозволені ВООЗ) — його можна демонструвати мовою оригіналу;
- виданий в Україні паперовий сертифікат про повний курс вакцинації міжнародного зразка;
- паперова довідка про отримання першої дози вакцини проти COVID-19 (форма 063-О) — її може видати лікар, який проводив щеплення.
Не вважається доказом вакцинації:
- інформація про зроблене щеплення в системі HELSI.me
Чи можна показати довідку про одужання від COVID-19 або протипоказання для вакцинації?
Поки що ні.
20 жовтня МОЗ України надало роз’яснення, відповідно до яких у найближчому майбутньому довідки про перенесену хворобу COVID-19 будуть інтегровані у додаток Дія. Поки цей інструмент лише тестують, але пізніше його можна буде використати для міжобласних подорожей.
«COVID-сертифікат про одужання передбачений в додатку Дія та наразі перебуває на етапі тестування. Коли він стане доступним для користувачів Дії, тоді його можна буде використовувати для того, щоб скористатись громадським транспортом для поїздок між регіонами. Діяти такий COVID-сертифікат буде 180 днів», — пояснили в міністерстві. Чинність такого сертифікату про перенесену хворобу буде підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (зокрема з використанням додатку Дія).
Паперова довідка про одужання не є і не може бути підставою для посадки пасажира в міжрегіональний транспорт. «Отримання паперової довідки наразі не передбачено. Громадяни зможуть використати такий COVID-сертифікат в Дії, коли він стане доступним», — наголосили в МОЗ.
Довідка про протипоказання до вакцинації від COVID-19 також не є підставою для міжобласних подорожей — у такому випадку необхідно зробити ПЛР-тест або експрес-тест. «Наразі не існує затвердженої форми довідки про протипокази до вакцинації проти COVID-19. Водночас наголошуємо, що осіб, які дійсно мають абсолютні протипоказання до щеплення, в Україні менше 1%. Йдеться про тяжку алергічну реакцію на першу дозу вакцини (анафілактичний шок) або гіперчутливість до одного з компонентів вакцини. Постанова № 1236 не передбачає, що громадяни можуть пред’являти під час міжрегіональних поїздок документ про протипокази до вакцинації», — пояснили в МОЗ.
Як перевозити дітей? Чи є інші винятки?
Вищезазначені правила не поширюються на дітей до 18 років — вони можуть подорожувати без тестів та вакцинації.
Як і раніше, неповнолітнім достатньо проїзного документа та документа, що підтверджує особу.
Діти від 12 років мають використовувати захисні маски.
Інших винятків з правил не передбачено.
Хто і коли перевірятиме документи пасажирів
Функції контролю за дотриманням нових правил покладені на Міністерство внутрішніх справ.
Провідники потягів перевірятимуть документи про вакцинацію та негативні тести під час посадки пасажирів — разом з проїзними документами. Під час посадки на поїзди Інтерсіті+ перевіряти наявність документів будуть стюарди.
У провідників потягів будуть зразки, за якими вони звірятимуть надані пасажирами документи.
Якщо пасажир не буде дотримуватися нових правил, поїзна бригада повідомить про це правоохоронні органи.
Повернення грошей за квитки у разі відмови від поїздки здійснюється «згідно з правилами перевезень», пояснили в УЗ.
У компанії також попередили про можливі черги при посадці, які може спричинити перевірка більшої кількості документів. «Просимо пасажирів із розумінням поставитися до ситуації та прибувати на вокзал завчасно, зберігати спокій та дистанцію на пероні», — закликали в Укрзалізниці.