Половина місць для жінок в українському парламенті. Чи можливо таку рівність закріпити у законі

31 серпня 2018, 14:04

Квоти на 50% представництва у парламенті вимагають жіночі громадські організації. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Ці квоти повинні забезпечити жіночі конституційні права бути представленими нарівні з чоловіками в парламенті, заявила координаторка Громадської ради з гендерних питань при міжфракційному депутатському об’єднанні Рівні можливості Лариса Кобелянська. Таким чином, додала вона, жінки отримають можливості впливати на ухвалення рішень.

Відео дня

Політичні партії ігнорували вимоги до рівної кількості жінок та чоловіків

Квота у 50% - це визнання справедливості, яка має бути в суспільстві, зазначила Кобелянська. Вагомий внесок на шляху до впровадження стандартів гендерної рівності в політиці був зроблений ще у 2013 році з прийняттям закону про місцеві вибори.

Він встановив, що у виборчому списку партії має бути не менше 30% жінок. Чимало політичних партій ці вимоги проігнорували.

“Вперше вимога дотримуватися квот була у 2015 році. Зі змінами фінансування політичних партій передбачалося, що партії, які дотримуються цієї квоти, будуть мати додаткове фінансове заохочення, яке вони зможуть витратити на жінок, на підтримку ініціатив. Оскільки у законі не містилися санкції за невиконання закону, то партії легко змогли їх обійти. Під час виборів 20 із 29 взагалі проігнорували це”, - сказала Кобелянська.

"Революційна" кількість жінок

У такому недосконалому вигляді застосування квот завжди буде половинчастим або навіть неможливим для застосування, зазначила вона.

В українському парламенті наразі квот немає. Та сьогодні там - революційна в українській історії кількість жінок - майже 12%, зазначила народний депутат, голова підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації Ірина Суслова.

Суслова нагадала, що, за рекомендаціями Ради Європи, середній показник має складати 40%. Та сподіватися на підтримку квоти у 50% в сесійній залі не варто, додала вона.

“В Україні є 52% жінок і 48% чоловіків. І було б правильно, аби було перехресне представництво чоловіків і жінок у парламенті. Але я не впевнена, що реально знайти підтримку у сесійній залі на квоту у 50%. Потрібен механізм, щоб виборчі комісії не могли реєструвати партії, у яких не буде дотримана квота”, - зазначила Суслова.

Квоту у 30-40% для жінок парламент підтримати може, зазначила Суслова. У Верховній Раді вже зареєстрований законопроект, який передбачає квоту на рівні 30%, додала депутат, проте без прописаних запобіжників.

Внести до Конституції

Аби запобігти маніпуляціям, виборчі гендерні квоти варто вказати, в тому числі, у Конституції України, зазначив заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера. За його словами, лише цей крок унеможливить в подальшому Конституційному суду визнавати виборчі закони такими, що не відповідають Конституції.

Сьогодні у парламенті 12% - жінки

Ця стаття знаходиться в другому розділі Конституції. Законопроект, нагадав він, може ініціюватися президентом або не менш ніж 150 народними депутатами.

За інформацією Всесвітнього економічного форуму, у 2017 році у світовому рейтингу гендерної рівності Україна займала 103 місце серед 144 країн за рівнем участі жінок у політичному житті. Високий рівень представництва жінок в парламентах розвинених країн був досягнутий саме завдяки квотам.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X