План з дестабілізації. Хто відповідальний за напади на українські релігійні споруди

19 лютого, 16:07
317
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
План з дестабілізації. Хто відповідальний за напади на українські релігійні споруди - фото

EPA

Як зазначили в СБУ, напади на культові споруди УПЦ МП були організовані з території окупованого Донбасу

Напади на українські храми координує і здійснює ФСБ Росії. Спецслужба також намагається залякати священиків Московського патріархату.

Про це заявив глава Служби безпеки України Василь Грицак. За його словами, це відбувається без відома самих священників, щоб викликати якомога природнішу реакцію на такі провокаційні дії.

Плани по дестабілізації ситуації на релігійному ґрунті узгоджувалися з органами ФСБ

"Напади на культові споруди Московського патріархату, очевидно, були організовані з території окупованого Донбасу, але в нас є підтверджені дані про те, що плани по дестабілізації ситуації на релігійному ґрунті узгоджувалися з безпосередньо органами ФСБ у Ростовський області", – зауважив Грицак.

Минулого тижня правоохоронці зафіксували підпал невідомими дверей храму Вознесіння Господнього Української православної церкви Московського патріархату у Кривому Розі.

Наприкінці 2018 року в СБУ попереджали про ймовірну терористичну діяльність російських спецслужб в Україні та використання Росією у гібридній війні релігійних структур Московського патріархату.

Надія на мирську допомогу вичерпана

Натомість, за словами архієпископа Української православної церкви Московського патріархату Климента, сьогодні церква очікує провокацій та протиправних дій від будь-кого. За його словами, священнослужителі більше не вірять у людську допомогу, тому залишається лише молитись, зазначив Климент у коментарі Радіо НВ.

Загрози, образи, заклики до агресії можна почути від будь-кого

"Мені не відомо, якою інформацією послуговується Служба безпеки України, тому я не можу коментувати їх заяви. Загрози, образи, якісь конкретні заклики до агресії щодо Української православної церкви сьогодні можна почути від будь-кого, починаючи від якихось просто маргінальних, радикальних угруповань і закінчуючи політиками якогось ледь не найвищого ґатунку. У нас надія на мирську допомогу вичерпана. Ми молимося Божій матері і Святителю Миколаю, і надії лише до них спрямовуємо", – зазначив Климент.

Жодних вагомих доказів 

В заяві голова СБУ не наводить жодних вагомих доказів причетності Росії. Водночас є факти вливу на церкви з боку влади, зокрема через місцеві адміністрації. Таку думку у коментарі Радіо НВ висловив експерт у сфері безпеки Сергій Шабовта.

Ситуація з провокаціями у храмах безвихідна

За його словами, ситуація з провокаціями у храмах безвихідна. Поставити систему відеоспостереження для храму – дорого, зрештою її можна легко пошкодити. Чергування релігійної громади – не ефектвне. Неможливо передбачити і попередити більшість таких випадків, додав Шабовта.

"Пакет законів, які приймалися поспіхом Верховною Радою в розвиток ситуації, пов’язаною з отриманням томосу, це, по-перше, просто відкрило очі людству для того, щоб діяти далі. Коли захоплення, наприклад, відбувалося у Чернігівській області, активну участь приймала місцева адміністрація, не скриваючи навіть того. При такому підході хіба можна очікувати якоїсь ефективної лінії від місцевих правоохоронних органів? Я думаю, що ні", – наголосив Шабовта.

Як повідомив голова СБУ Василь Грицак, у розпорядженні відомства є план провокацій проти культових споруд. За його словами, пропонувалось атакувати близько 20 об'єктів. Автор плану – громадянин України, колишній співробітник СБУ Єгор Соболєв, який погоджував усі дії з російською ФСБ.

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською