Півтора року на місці. Розслідування трагедії в Будинку профспілок в Одесі визнано неефективним

1 коментувати
2 травня 2014 року в Одесі під час масових заворушень загинуло 48 чоловік і більше 200 було поранено

2 травня 2014 року в Одесі під час масових заворушень загинуло 48 чоловік і більше 200 було поранено

Розслідування трагічних подій в Одесі 2 травня 2014 року є неефективним, заявили у Міжнародній консультативній групі (МКГ)

"Незважаючи на те, що такий результат можна певною мірою пояснити складними умовами, в яких проводилися ці розслідування, МКГ вважає, що недоліки слідства, зазначені в цьому звіті, негативно позначилися на здатності органів влади з'ясувати обставини злочинів, скоєних під час подій в Одесі, і встановити винних осіб", - йдеться в звіті групи, текст якого має агентство Інтерфакс-Україна.

Згідно зі звітом, перешкоди на шляху розслідування цієї трагедії є серйозними, однак вони не можуть виправдати недоліки слідства.

МКГ зазначає, що виходячи з доказів, які вказують на причетність співробітників міліції до масових заворушень 2 травня 2014 року в Одесі, статті 2 і 3 Європейської конвенції з прав людини вимагають, щоб розслідування масових заворушень у цілому здійснювалося органом, повністю незалежним від співробітників міліції. Враховуючи структурні зв'язки між ДСНС і МВС, розслідування дій пожежної служби не можна вважати незалежним.

"Ці проблеми ще раз підкреслюють необхідність незалежного та ефективного механізму розслідування серйозних порушень прав людини, здійснених співробітниками правоохоронних органів та іншими державними посадовими особами", - сказано в звіті.

У цілому експерти групи прийшли до висновку, що розподіл розслідування між Генпрокуратурою і МВС є малопродуктивним і шкодить ефективності розслідування, а рішення доручити проведення розслідування місцевим органам внутрішніх справ негативно позначилося на якості та ефективності розслідування.

"МКГ вважає, що в кожному з проваджень слідчі органи не проявили належної повноти і ретельності, як на стадії відкриття провадження, так і під час подальшого його розслідування, в результаті чого загальна ефективність розслідування була поставлена під загрозу", - наголошується в звіті.

Також група висловила серйозну стурбованість з приводу рішень "про припинення справи відносно двох підозрюваних через відсутність доказів". Згадуються і неодноразові відводи суддів, що призвело до затримки початку судового розгляду кримінальних проваджень в цілому.

Як повідомлялося, 2 травня 2014 року в Одесі під час масових заворушень загинуло 48 осіб і більше 200 було поранено. Більшість жертв трагедії загинули в Будинку профспілок. Слідство встановило, що масові заворушення в Одесі були організовані і навмисне сплановані.

За фактом подій різні правоохоронні органи України розпочали близько десятка кримінальних проваджень, що стосуються різних фактів. Зокрема, Головне управління МВС України в Одеській області розпочало низку проваджень за фактами одержання травм і за фактом загибелі людей в місцях зіткнень проросійських і проукраїнських активістів. Пізніше за ці провадження взялося Головне слідче управління МВС України в Одеській області. Деякі з них уже передані до суду.

Крім того, прокуратура Одеської області та Генеральна прокуратура України розслідують діяльність посадових осіб ГУ МВС України в Одеській області та ГУ ДСНС України в Одеській області в ході подій 2 травня.

Також відомо, що досудове слідство по як мінімум одному кримінального провадження щодо подій 2 травня веде управління Служби безпеки України в Одеській області.

У судовому розслідуванні на сьогоднішній день знаходиться мінімум чотири кримінальні провадження щодо підозрюваних у скоєнні злочинів 2 травня 2014 року в Одесі.

Найбільш резонансна справа щодо злочинів, скоєних на Грецькій площі в Одесі, де відбулися перші зіткнення проукраїнських і проросійських активістів. На лаві підсудних у цій справі – понад 20 осіб, у т. ч. два громадянина Росії (всі – учасники Антимайдану). Частина з них утримується у СІЗО, частина – під домашнім арештом. Сама справа потрапила до суду близько року тому, проте досі процес судового розслідування перебуває на етапі зачитування обвинувального акта через різні, часом формальні затримки.

При цьому справа про події в Будинку профспілок, де загинула велика частина загиблих, і в якій більше 100 підозрюваних, досі не передана до суду.

Частина підозрюваних і обвинувачуваних по цьому та іншим провадженням нині знаходяться в розшуку, у т. ч. один з головних підозрюваних – колишній заступник начальника Головного управління МВС України в Одеській області Дмитро Фучеджі. Не йдуть на контакт зі слідством і багато свідків, в першу чергу, з числа учасників Антимайдану. Деякі з них поїхали в Росію чи Крим.

Свої розслідування подій 2 травня 2014 року ініціювали Верховна Рада і Одеська облрада. Проте розслідування ВР завершилося загальним висновком про те, що до трагедії призвела бездіяльність правоохоронних органів. А Одеська облрада перервала своє розслідування і розпустила депутатську групу, яка ним займалася, у зв'язку з тим, що не могла отримати потрібну інформацію від правоохоронних органів.

Також власне розслідування проводить т. зв. Група 2 травня, куди входять журналісти, активісти та низка експертів. Нині саме ця група оприлюднила найбільш повну і докладну інформацію про події 2 травня і обставини, які до них призвели, зокрема хронологію подій, різні експертизи. Також члени групи відстояли в суді право суспільства на оприлюднення інформації, що стосується розслідувань подій 2 травня, яку слідчі органи не хотіли оприлюднювати.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: