Рейки єднання. Як 155 років тому одна залізнична колія зблизила українців Австро-Угорщини і Російської імперії

4 листопада 2021, 07:15
НВ Преміум
Міст через Дністер поблизу Галича, 1868 рік (Фото:Jozef Eder via Albertina)

Міст через Дністер поблизу Галича, 1868 рік (Фото:Jozef Eder via Albertina)

Автор: Олег Шама

До Дня залізничника, який святкується 4 листопада, НВ публікує матеріал журналіста Олега Шами про те, як 155 років тому Львів і Чернівці з'єднала залізнична колія, яка дала промисловий поштовх Галичині та Буковині, а також полегшила взаємини українців Австро-Угорщини і Російської імперії.

— Ну от, шановний пане, ми й перетнули азійський кордон.

— Він же починається десь на Уралі…

— Звісно, так кажуть гео­графи. Але тут та межа вже за Лембергом [Львовом] …

Відео дня

Ця розмова відбулася між письменником Карлом Емілем Францозом і його випадковою попутницею в потягу з Відня до Чернівців восени 1871‑го. Залізниці, якою торохтів їхній вагон, виповнилося тоді всього п’ять років. З величної столиці Австро-Угорщини до її найвіддаленішого закутка можна було дістатися за півтори доби. Довгенько, бо цей рейковий шлях ішов в обхід Карпат: спочатку на північ через Брно до Кракова, далі на схід до Львова, від якого колія через Станіслав і Коломию спускалася на південь до Чернівців, які стоять майже на одній паралелі з Віднем.

Аудіоверсія колонки:

У тій імперії кабінетна географія справді відступала перед інженерами, яким доводилося будувати дороги. Вони одразу стикалися зі строкатістю ландшафтів і мішаниною народів, чиї мови, віросповідання та навіть закони химерно збивалися в одне ціле. Як-от батько Францоза був із сефардів, але вже вважав себе німцем і на свої лікарські гроші відправив сина до престижної гімназії Чернівців, яку той називав «передпокоєм німецького раю», а саму столицю Буковини — «оазою вглибині східної некультури».

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X