Підвищення прожиткового мінімуму та пенсій, посилення карантину: що зміниться в Україні в грудні
З 1 грудня 2020 року в Україні зросте низка соціальних виплат — через планове підвищення прожиткового мінімуму. НВ розповідає, на що це впливатиме, та які зміни очікують на українців у грудні.
Прожитковий мінімум та відповідні соціальні виплати
З 1 грудня 2020 року прожитковий мінімум зросте з 2118 до 2189 грн. Востаннє цей показник підвищували з 1 липня 2020 року (до 2118 грн),
Відповідно прожитковий мінімум з 1 грудня зросте також для різних соціальних і демографічних груп населення:
- для дітей віком до 6 років: із 1859 грн до 1921 грн.
- для дітей віком від 6 до 18 років: із 2318 грн до 2395 грн.
- для працездатних осіб: з 2197 грн до 2270 грн.
- для осіб, які втратили працездатність: із 1712 грн до 1769 грн.
Також з 1 грудня зростуть «прив’язані» до прожиткового мінімуму виплати:
- розмір мінімальної декретної допомоги для безробітних — до 2 383 грн;
- загальна сума «пакунку малюка» — до 5763 грн;
- максимальна допомога з безробіття (не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб) — становитиме 9080 грн;
- мінімальний розмір аліментів на одну дитину (не може бути меншим ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку) — для дітей до 6 років не менше 960,50 грн; для дітей від 6 до 18 років — не менше 1197,5 грн.
При цьому розмір мінімальної заробітної плати не зміниться. Як і з 1 вересня 2020 року, він становитиме:
- у місячному розмірі — 5000 грн,
- у погодинному розмірі — 29,20 грн.
Мінімальна пенсія
Як пояснювали раніше в Міністерстві соціальної політики, планове підвищення пенсійних виплат також пов’язане зі зростання прожиткового мінімуму.
Відповідно, з 1 грудня 2020 пенсії зростуть так:
- мінімальна пенсія — з 1712 грн до 1769 грн (на 57 грн);
- максимальна пенсія — з 17 120 грн до 17 690 грн (на 570 грн).
Крім того, з 1 грудня зросте і надбавка пенсіонерам за стаж — щомісячна доплата для тих, хто має стаж понад 35 років (чоловіки) і 30 років (жінки). Вона складає 1% мінімальної пенсії за кожен додатковий рік і зросте з 17,12 грн до 17,69 грн.
Додатковий вихідний
У грудні українці відпочиватимуть дев’ять днів. Крім звичайних вихідних, неробочим днем буде п’ятниця, 25 грудня.
У цей день відзначається Різдво за Григоріанським календарем — його святкують католики, греко-католики і протестанти. Оскільки Різдво за Григоріанським календарем оголошене в Україні неробочим днем, на українців чекає три вихідні дні поспіль — 25, 26 і 27 грудня.
Робочий день напередодні Різдва, 24 грудня, і робочий день напередодні Нового року, 31 грудня, Кабмін рекомендував скоротити на одну годину.
У Кабміні і Офісі президента залишається на порядку денному питання про можливе введення в Україні нового локдауна — якщо карантин вихідного дня не доведе свою ефективність.

Що буде з карантином у грудні?
У Кабміні та Офісі президента залишається на порядку денному питання про запровадження в Україні нового локдауну. Раніше в уряді пояснили, що такий варіант знадобиться, якщо карантин вихідного дня не доведе свою ефективність. Як очікується, остаточне рішення про посилення карантину уряд прийме на засіданні 2 грудня.
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов наполягає, що для розриву ланцюжків зараження найбільш ефективним є тритижневий локдаун, який «стосуватиметься всіх без винятку, як це було навесні».
30 листопада питання обговорювали на селекторній нараді в Офісі президента, а також на спеціальному спільному засіданні Кабміну і РНБО.
Попередні підсумки цих консультацій оприлюднив журналіст Валерій Калниш. За його інформацією, уряд розглядає два сценарії:
- грудневий — передбачає запровадження локдауну з 7 грудня і до новорічних свят;
- січневий — передбачає більш жорсткий карантин від початку новорічних свят, умовно, з 28 грудня та на кілька тижнів у січні.
«Головний критерій — дати бізнесу заробити на святах. У сценаріїв є спільне — будь-який з них передбачає роботу транспорту», — додав Калниш.
Він також уточнив, що термін «локдаун» є не зовсім коректним, оскільки уряд планує дозволити роботу окремих галузей. «Наприклад, готелям дозволити працювати, а ресторанам — ні», — пояснив журналіст.
Газета Сегодня називала ймовірними датами локдауну запровадження обмежень з 23 грудня до 15 січня.
25 листопада Суспільне із посиланням на інформовані джерела повідомило схожу інформацію, що розглядаються два варіанти в залежності від того, якою буде статистика захворюваності на початку грудня. «У „лайтовому“ варіанті нам запропонують локдаун після Нового року, на три тижні, як раз на час новорічних канікул», — заявило джерело. Якщо ж кількість нових випадків коронавірусу зростатиме, локдаун в Україні запровадять вже з 20-х чисел грудня.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні Кабміну 25 листопада висловився на користь новорічного карантину: «Кінець грудня та початок новорічних свят — це зустрічі, ярмарки, тісні контакти між людьми. І це може значно підштовхнути хворобу, чого наша медична система може не витримати», — сказав прем'єр.
Тотальний карантин — із завчасним попередженням про нього — підтримує також міністр культури Олександр Ткаченко, який запропонував запровадити локдаун на новорічні свята.
«Паспорти в смартфоні» починають приймати в банках
З 1 грудня 2020 року українські банки почнуть приймати цифрові паспорти в застосунку Дія під час здійснення касових операцій.
Йдеться про можливість ідентифікувати та верифікувати особистість клієнта (або його представника) під час здійснення касових операцій за допомогою цифрового паспорта або закордонного цифрового паспорта в мобільному додатку Дія.
Про це йдеться в постанові правління НБУ від 23 листопада 2020 № 148 Про затвердження змін до інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, яка набуває чинності в перший день грудня.
Інші нововведення в банках
Вищевказана постанова НБУ, яка набуває чинності з 1 грудня, «осучаснить» ще кілька аспектів проведення касових операцій та роботи інкасаторів.
Зокрема регулятор спростив процедуру прийняття банками на дослідження банкнот і монет, щодо яких є сумніви в їх справжності та платіжності. Також це стосується і банкнот іноземної валюти.
У відповідній довідці замість паспортних даних клієнт має надати контактну інформацію (номер телефону і / або адресу електронної пошти).
Крім того, НБУ розповсюдив на інкасаторські компанії окремі вимоги, які раніше стосувалися лише банків.
Йдеться про необхідність вилучення і передачі сумнівних банкнот до Нацбанку для проведення перевірки. Також мова йде про вилучення і передачу до правоохоронних органів банкнот, забарвлених спеціальним розчином внаслідок несанкціонованого втручання в спецпристрій для зберігання цінностей.