Ортодоксальні православні та ID-картки: релігія більше не привід відмовитися від сучасного паспорта

27 березня 2018, 18:17

Відмовитися від отримання ID-картки з релігійних переконань відтепер не можна

Про це йдеться в сюжеті Радіо НВ.

Як ухвалили заборону

Рішення про заборону відмови від ID-паспорта ухвалив Касаційний адміністративний суд Верховного Суду. Про це повідомили Українські новини із посиланням на прес-службу суду. Позов був розглянутий як зразок до інших справ. Таким чином, рішення суду у цій справі є обов’язковим і має виконуватися в усіх аналогічних судових спорах.

Відео дня

Постанову, згідно з якою забороняється оформляти паспорт громадянина України із використанням бланка у формі книжки, уряд схвалив 21 березня. У Кабміні зазначили, що Міграційна служба забезпечена ресурсами, необхідними для оформлення ID-карт. Більше того, зараз там навіть немає можливості видавати паспорти старого зразка - паперові книжки були вилучені з обігу, розповіла Радіо НВ заступниця начальника прес-служби Державної міграційної служби Інна Герасюк. Водночас, за її словами, зараз є можливість не вносити деякі дані про себе в електронну картку.

"Паспорти-книжечки вже вилучені, навіть самі форми. Оформлення зараз можливе виключно ID-карток. Відмовитися особа може лише від внесення певних даних до чипу ID-картки. До ID-картки можуть не вноситися відбитки пальців або ж якщо в ДФС вони приносять справку про те, що відмовилися оформлювати ІПН", - пояснила Герасюк.

Провадження у справі Верховний суд відкрив у лютому цього року, оскільки отримав відповідне подання Житомирського окружного адмінсуду про законність відмови громадян від ID-карт. Позов до суду ще восени минулого року подала жителька Коростеня Житомирської області Наталія Дігтяр. У своєму позові вона просила зобов'язати Державну міграційну службу оформити їй не ID-карту, а паспорт у вигляді книжки.

Позивачка через свої релігійні вірування відмовилася отримувати картку з безконтактним електроннім носієм, що містить її персональні дані. На її думку, виготовлення паспорта у формі безконтактної картки є правом, а не обов’язком громадянина. І Міграційна служба не має права зобов’язувати громадян отримувати виключно ID-паспорти.

Хто відмовляється від ID-карток та Індивідуальних податкових номерів

Такої відмови церкви від своїх прихожан не вимагають, зазначив у коментарі Радіо НВ релігієзнавець Дмитро Горєвой. Але частина віруючих, за його словами, не сприймає ідею отримання ані ID-карток, ані ідентифікаційних податкових номерів.

"Це передусім стосується віруючих Української православної церкви Московського патріархату. У них є такі ультраконсервативні групи всередині цієї церкви, які виступають проти отримання ID-карток. Раніше вони виступали проти присвоювання індивідуальних податкових номерів. Але водночас, як мені відомо, всі церковні інституції, чи то єпархії, чи то монастирі, - священики всі номери необхідні мають", - розповів релігієзнавець.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Хоча окремі церковні лідери на неформальному рівні ідею відмови від ID-карток та Індивідуального податкового номера підтримують, додав експерт. Однак в офіційній церковній документації, в рішеннях Соборів ця проблема не порушується. Дозвіл не вносити до ID-карток відбитки пальців, на його думку, може влаштувати якусь частину вірян. Всередині руху проти ID-карток серед конфесій є помірні групи та радикальні.

Як віряни виступали проти внесення даних про себе в електронні реєстри

Перспектива отримання ідентифікаційних кодів у податковій інспекції схвилювала православних у деяких пострадянських країнах ще на початку 2000-х років.

Після прийняття у 2010 році в першому читанні Податкового кодексу України, який передбачав облік за серією та номером паспорта, з якого формується ідентифікаційний номер в електронному реєстрі, ініціативна група православних християн організувала безстрокову молитовну акцію під стінами Верховної Ради з метою запобігти такому обліку. Врешті держава пішла назустріч ревним віруючим та дозволила відмовлятися від ідентифікаційного податкового номера.

У 2011 році богословська канонічна комісія при Священному синоді Української православної церкви розробила висновки щодо механізму обліку фізичних осіб-платників податків. Комісія наголосила, що прийняття реєстраційного номеру облікової картки платника податків не може кваліфікуватися як відмова від християнського імені. Як прийняття коду, так і відмова від нього не є гріховним діянням.

Проте не всіх священнослужителів та віруючих це пояснення задовольнило. Деякі з них пізніше так само категорично поставилися до ідеї отримання сучасних біометричних паспортів - закордонних та внутрішніх ID-карток.

Нагадаємо, за даними Державної міграційної служби, за минулий рік було оформлено майже 4 мільйони біометричних паспортів для виїзду за кордон, а також більше мільйона ID-карток.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X