Нехай мені хоч язик відріжуть - я буду говорити до останнього подиху. 78-річна кримчанка розповіла про депортацію

18 травня 2016, 14:25
767
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Нехай мені хоч язик відріжуть - я буду говорити до останнього подиху. 78-річна кримчанка розповіла про депортацію - фото

Фото: hromadske.ua

Ельвіру Мамутову депортували з Криму, коли їй було сім

78-річна Ельвіра Мамутова з Бахчисарая, яку депортували з Криму, коли їй було сім років, поділилася своїми спогадами про цю жахливу трагедію

Як розповіла жінка Громадському, їй тоді було сім років. Її родина - троє дітей, батьки, бабуся, батькова мама, 78 роки жили у Бахчисараї. До них підселився радянський офіцер, який жив у бабусиній кімнаті.

"17 травня був сильний дощ. Десь о 3 годині ночі стукіт у двері в нашу спальню. Мама відкриває, а офіцер каже: "Можна до вас зайти?". Бабуся спить, мама спить, тітка спить - всі ми спимо, я сплю. Він сів на край дивану і каже: "Так, сьогодні всіх висилають з Криму, крім росіян, українців, греків, болгар і турків". Мама каже: "Це що виходить тільки кримських татар висилають?". А він каже: "Виходить так. Так що зберіться, не турбуйтеся", - згадує Ельвіра Мамутова.

"Ми їхали в вагонах для худоби. Нас було кілька сімей в одному вагоні. Вікна закривали, дихати нічим, задихалися, води немає - нічого немає. Якщо десь зупинявся на 5 хвилин поїзд, якщо є водокачка, хто встиг - набрав воду, а хто ні - немає", - продовжує кримчанка.

За спогадами жінки, по дорозі помирали люди і їх закопували просто на якихось станціях.

"Раптом приїжджаємо на якусь станцію, чуємо плач, крики - хтось помер. Виходять чоловіки і швидко-швидко за 5 - 10 хвилин повинні встигнути викопати могилу. Скільки вони встигли? Сантиметрів 20 - 30? Викопали землю, закопали, і поїхав далі потяг", - розповідає кримська татарка.

Ельвіра Мамутова та її родина потрапила в різні місця - мамина мама зі своїми чотирма дітьми - в Узбекистан, в Бухарську область, а вони з папиною бабусею і сестрою - в Ферганську область.

"Там вже нас солдати з автоматами зустрічали. А ці узбеки кричать нам, що ми зрадники: "Ось, зрадники приїхали!" Вони озброїлися камінням і палицями, щоб нас бити, розумієте? Ось так нас зустрічали", - згадує жінка.

Як вона розповіла, в Узбекистані вони знайшли в будинку одного узбека кімнату, а їх 9 людей: троє дітей і мама, бабуся і четверо дітей - 9 осіб. І їм дали узбецький будинок: "ні вікна, нічого - одні двері".

Як передає Громадське, в Узбекистані Ельвіра Мамутова закінчила університет, отримавши медичну освіту. Вийшла заміж та народила двох дітей. Під кінець 70-х років Ельвіра вперше повернулась до Криму. Щоправда, як турист. Радянська влада забороняла кримським татарам перебувати на території кримського півострову. Мови про повернення не було. Лише у 1989 році після пом'якшення радянської політики щодо депортованих кримських татар сім'я Мамутових приїхала в Крим з дітьми та тіткою жити.

"Приїхавши в Крим, я з тіткою та дітьми поїхала Бахчисарай до будинку, де народилась і звідки нас вислали. Ми його знайшли. Підійшла, дивлюся - двері, які тато поставив...Я клопотала цей будинок забрати, але мені не віддали його", - говорить Ельвіра Мамутова.

Також жінка додає, що тоді дуже складно було влаштуватись на роботу.

"Не брали, бо кримська татарка. Хоча терапевти тоді дуже потрібні були. Пощастило влаштуватись лише після того як побачили як я працювала. Пам'ятаю як виїхали до одного хворого ставити крапельницю. "Доктор, а де ви були 5 років тому?" - А я кажу: "В засланні", "В якому це засланні?" А я кажу: "В сталінському засланні", - згадує вона.

Після влаштування у лікарню Ельвіра Мамутова отримала багато вдячних відгуків від пацієнтів, а головний лікар допоміг з дозволом на будівництво будинку в Бахчисараї, де жінка живе й досі.

Жінка також говорить, що чекає дня повернення Криму і вірить, що дочекається.

"Нехай мені хоч язик відріжуть - я буду говорити до останнього подиху. Я чекаю повернення Криму і молюся Аллаху, щоб він нам повернув нашу Батьківщину...Ми дочекаємось. Витягнемо всі свої прапори, які ми дуже міцно заховали, вийдемо знову на дорогу і будемо радіти", - висловлює сподівання Ельвіра Мамутова.

Нагадаємо, 18 травня, в Україні відзначається День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Саме у цей день 1944 року в Середню Азію з півострова був відправлений перший ешелон кримських татар.

Офіційно причиною депортації вказувалася співпраця деяких кримських татар з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни, незважаючи на те, що представники кримськотатарського народу воювали в лавах Червоної Армії і навіть брали участь у партизанському русі.

У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною. 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію з Криму 1944 року геноцидом кримських татар.

Журнал НВ (№ 22)

Справа Порошенка

Експрезиденту Петрові Порошенку світить одразу декілька кримінальних справ. Які їх перспективи?

Читати журнал