22 млн українців замість 40 млн. У НАН озвучили демографічний прогноз до кінця століття та назвали причини кризи

У НАН озвучили демографічний прогноз: до кінця століття кількість населення України скоротиться до 22 млн (Фото:Unsplash/Hristo Sahatchiev)
До кінця ХХІ століття населення України скоротиться до 22 мільйонів людей, прогнозують у Національній академії наук. А ще у 2020 році, згідно з підрахунками ООН, у країні проживали майже 44 мільйони українців.
Що стає причинами демографічної кризи в Україні та чи можна змінити песимістичний прогноз науковців, Радіо НВ дізнавалося у співробітниці Інституту демографії та соціальних досліджень Лідії Ткаченко.
Лідія Ткаченко
— Згідно з даними ООН, у липні 2020 року в Україні було майже 44 мільйони людей. Чи ці дані актуальні зараз?
— Цифра, яку дає ООН, — це [населення] України в територіальних межах, які визнані міжнародним законодавством: це Україна разом із Кримом і Донбасом, включно з непідконтрольними територіями.
Якщо вилучити звідти Крим і непідконтрольні території, то чисельність населення зараз становить близько 38 мільйонів.
Збройний конфлікт в гарячому стані показує наші проблеми і консервує їх ще надовго. Країна, на території якої є збройний конфлікт, — це країна з дуже великими проблемами і досить неясними перспективами.
— Який фактор є ключовим у тому, що населення стає менше? Низька народжуваність, висока смертність, заробітчани, військові конфлікти?
— Скорочення населення почалося набагато раніше, ніж збройний конфлікт. На сьогодні збройний конфлікт — це те, що заважає нам нормально розвиватися.
Ще на початку 1990-х років почалася депопуляція — явище, коли помирає людей більше, ніж народжується впродовж якогось періоду. Так, у нас дійсно дуже низька народжуваність, але головна проблема нашої країни — надзвичайно коротка тривалість життя. Особливо — у чоловіків. Очевидно, це те, що найважче буде виправити.
За більш-менш сприятливих, спокійних економічних умов народжуваність відновлюється, принаймні до рівня 1,5 дитини. Для Східної Європи це зараз може вважатися більш-менш нормальним показником. А от із тривалістю життя у нас найбільша біда. На відміну від більшості країн світу і всіх країн Європи, в Україні тривалість життя практично не зростає, на жаль.
— Які причини того, що тривалість життя не збільшується? Військові, економічні чи інші?
— Потрібно розуміти, що цей військовий конфлікт всіх нас однаково пригнічує. Нашому суспільству дуже потрібно кардинально покращити ставлення один до одного і ставлення до життя. Багато людей в депресивному стані, країна законсервувалася в цьому депресивному стані. Нам потрібно вирватися з цього всього.
Звичайно, [те, що тривалість життя не збільшується], пов’язано і з економікою, але не настільки прямо. Тут дійсно головне — стосунки між людьми: нам всім не вистачає поваги; спокійного, розслабленого ставлення до життя. Ми постійно чекаємо якихось негараздів, що буде ще гірше, а мають бути хороші очікування.
— У дослідженні йдеться, що спостерігається статевий дисбаланс на користь жінок у вікових групах старших 35 років. І дівчаток, і хлопчиків народжується однакова кількість, але після 35 років чоловіків меншає. Чому так?
— Справа в тому, що ця підвищена смертність в чоловіків починається одразу, як тільки вони вступають в доросле життя. Серед новонароджених трохи більше чоловіків. Втім, чоловіки мають вищі ризики смерті в усіх вікових групах. Але коли вони вступають в доросле життя (десь після 20 років), відбувається різке зростання ризиків смерті саме для чоловіків.
— Що це за ризики?
— Так звані зовнішні дії - різноманітні травми, самогубства, вбивства, ДТП.
— Тобто чоловіки частіше потрапляють в ДТП?
— Зокрема тому, що частіше працюють водіями, частіше ризикують, частіше їздять нетверезими. А головна причина — це серцево-судинні хвороби. На них припадає більше половини всіх смертей чоловіків.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.