НАБУ vs НАЗК. Як протистояння між двома відомствами стало скандальним

1 коментувати
НАБУ звинувачує у зловживаннях Корчак, а НАЗК — Ситника
Фото НВ, Корчак Наталія via Facebook. колаж НВ

НАБУ звинувачує у зловживаннях Корчак, а НАЗК — Ситника

10 листопада, після спроби детектива НАБУ допитати свекруху глави НАЗК Наталії Корчак, протистояння відомств стало скандальним — жінка закрила детектива в своїй квартирі і кілька годин відмовлялася випускати

НВ розповідає, в чому НАБУ звинувачує главу НАЗК Наталію Корчак, а НАЗК — директора НАБУ Артема Ситника, і як Корчак, Ситник та детективи НАБУ коментують те, що відбувається.

НАБУ допитало Корчак. У чому її звинувачують

9 листопада в ЗМІ з'явилася інформація про те, що НАБУ допитало главу НАЗК Наталію Корчак у справі про покупку нею паркомісць і їх використання для незадекларованих автомобілів.

Факт допиту в НАБУ підтвердила і сама Корчак на своїй сторінці в Facebook.

"Бюро чомусь оперативно не поставило до відома громадськість про те, що вранці допит відбувся... Сподіваюся, що професіоналізм і неупередженість допоможуть моїм колегам з антикорупційного бюро провести досудове розслідування на гідному рівні", — йдеться, зокрема, в її повідомленні.

За півроку до цього, в середині травня 2017 року, журналісти програми Наші гроші з Денисом Бігусом зафіксували на паркомісці Корчак в столичній новобудові бізнес-класу нову машину Skoda Octavia A7, яку вона нібито не вказала в декларації.

За даними журналістів, 10 квадратних метрів на підземній парковці Наталія Корчак придбала в грудні 2017 року, і це зазначено в її декларації. Однак, згідно з цим документом, в її власності немає автомобілів. Чоловік і сини Корчак також не володіють ніякими транспортними засобами.

На паркомісці глави НАЗК журналісти виявили нову Skoda Octavia A7. За їхніми даними, автомобіль вартістю близько $20 тисяч було придбано в жовтні 2016 року і зареєстрований на ім'я свекрухи Наталії Корчак. У той же час, свекруха Наталії Корчак живе окремо і у неї немає водійських прав.


Чоловік Наталії Корчак заявив журналістам, що автомобілем користується його батько. А сама Корчак стверджувала, що цим авто її чоловік користується, але рідко. Однак в сюжеті йдеться, що чоловік Корчак користується Skoda Octavia A7 і часто підвозить на ній саму главу НАЗК, а значить вона повинна внести її в свою декларацію. За словами чоловіка Корчак, він почав користуватися машиною в 2017 році, і її потрібно буде внести тільки в декларацію за цей рік, а минулого року автомобілем ніхто не користувався.

Він також заявив, що його дружина допомогла свекрусі із придбанням автомобіля. Але таких витрат в декларації Корчак не вказано, хоча, якщо вони склали 69 тисяч гривень (250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб) і більше, вона зобов'язана була їх вказати. В іншому випадку, за словами юриста Центру протидії корупції Андрія Савіна, їй загрожує кримінальна відповідальність.

Свекруха Корчак закрила детектива НАБУ в квартирі

10 листопада в НАБУ повідомили, що свекруха Наталії Корчак закрила в своїй квартирі детектива НАБУ, який прибув, щоб вручити їй повістку на допит.

Згідно із заявою НАБУ, свекруха Корчак висловила бажання бути опитаною вдома, але після допиту в момент підписання протоколу зателефонувала своєму синові, який є чоловіком глави НАЗК. Поговоривши з сином, вона відмовилася підписувати протокол, закрила детектива в квартирі і сховала ключ.

Поки детектив перебував в квартирі, туди прибула Корчак разом з чоловіком і повідомила співробітникам НАБУ, які перебували зовні, що покличуть на місце подій ЗМІ.

"Співробітники Бюро викликали 102 і ніяких силових дій не здійснювали. Зараз детектив покинув приміщення свідка", — говорилося в повідомленні.

НАБУ також опублікувало відео з квартири свекрухи Корчак, зняте закритим там детективом.

На відео видно, як детектив сперечається зі свекрухою Корчак, яка стверджує, що не запрошувала його в будинок, а детектив заявляє, що його утримують в квартирі проти його волі.

Заяви Корчак і детектива НАБУ на місці подій

Наталія Корчак в ефірі телеканалу 112 Україна заявила, що її свекруха дала свідчення детективу, підписала протокол і після цього подзвонила і запитала, що їй робити. Глава НАЗК підкреслила, що її мати — людина пенсійного віку і тому може не знати своїх процесуальних прав.


Корчак зазначила, що до її матері прийшов той же детектив, який вручав повістку на допит і їй самій. Вона підкреслила, що не впевнена, що детектив роз'яснив її свекрухи її права і підозрює, що він здійснював на неї тиск.

Корчак запропонувала свекрусі закрити двері, поки не приїде вона сама, журналісти і поліція. За словами Корчак, коли вони з чоловіком прибули на місце, туди ж приїхав "цілий підрозділ НАБУ, щоб виручати одного детектива Нечипоренка".

Глава НАЗК також повідомила, що наприкінці серпня в її відомство звернувся інформатор і звинуватив директора НАБУ Артема Ситника "в здійсненні певних дій в умовах потенційного конфлікту інтересів". За словами Корчак, в рамках перевірки цієї заяви 18 вересня НАЗК надіслало Ситнику лист з проханням надати інформацію, необхідну для проведення перевірки. У відповідь на це і ще один лист з аналогічним проханням, в НАБУ нібито заявили, що НАЗК не має право займатися такою перевіркою. Корчак стверджує, що на початку листопада НАЗК направило ще один лист в НАБУ і 3 листопада їм надали запитувану інформацію, але не в повному обсязі. У зв'язку з цим НАЗК через свою сторінку в Facebook розмістив запрошення Ситнику 13 листопада для пояснень, сказала Корчак.

Запрошення Ситника в НАЗК дійсно опубліковано на сторінці відомства в Facebook 8 листопада.

Корчак висловила думку, що детектив НАБУ прийшов до її свекрухи з метою здійснення тиску на неї саму і співробітників департаменту протидії конфліктам інтересів, щоб вони не складали на нього адміністративний протокол.

Керівник відділу детективів НАБУ на ім'я Олександр, який попросив не називати своє прізвище в ефірі, розповів 112 Україна свою версію подій.

За його словами, детектив НАБУ прибув до свекрухи Наталії Корчак близько 17:30, щоб вручити їй повістку про виклик її як свідка на допит в рамках кримінального провадження.

Коли він подзвонив у двері, свекруха Корчак відкрила йому двері і запросила в квартиру. Детектив представився, показав службове посвідчення, пояснив, в рамках якого кримінальної виробництва її викликають в НАБУ для надання свідчень в якості свідка.


Детектив розповів, що його запросили зайти і випити кави. Також жінка запропонувала йому дати пояснення безпосередньо в квартирі, і він вирішив допитати її за місцем проживання, так як жінка — особа похилого віку.

Детектив почав допит і жінка поставила підписи на двох аркушах протоколу. За словами керівника відділу детективів НАБУ, свекрусі Корчак роз'яснили її процесуальні права. Коли вони з детективом дійшли до третього листа допиту, вона зателефонувала своєму синові, чоловікові Наталії Корчак, який сказав жінці закрити двері і нічого не підписувати. Вона закрила квартиру зсередини на ключ і заявила детективу, що не відчинить. Керівник відділу детективів НАБУ повідомив, що детектив відомства пробув проти своєї волі в закритій на ключ квартирі близько двох годин. На місце подій разом з керівником відділу прибуло "близько п'яти" детективів, щоб розібратися в ситуації, що склалася.

Чиновник НАБУ також повідомив, що повістка на допит була вручена свекрусі глави НАЗК. Він заявив, що не розуміє, чому Наталія Корчак стверджує, що повістка її матері була вручена незаконно і свідчення у неї були взяті також незаконно, так як присутність адвоката не є необхідним для здійснення зазначених дій.

За словами глави відділу детективів НАБУ син жінки, якому вона подзвонила, і який дав їй вказівку закрити детектива НАБУ в квартирі, знаходився в нетверезому стані, пручався "представнику правоохоронного органу" і нецензурно лаявся. У зв'язку з цим НАБУ має намір звернутися в Нацполіцію.

Чиновник НАБУ також розповів, що свекруха Корчак є свідком у справі про декларування недостовірних відомостей самою Наталією Корчак. У той же час, він відмовився уточнити, чи йде мова про незадекларовану Skoda.

Корчак: свекруха звернулася в поліцію через незаконне проникнення в квартиру, зараз вона в лікарні

11 листопада Наталія Корчак написала на своїй сторінці в Facebook, що її свекруха Надія Іванівна Тімер-Булатова звернулася в поліцію із заявою про перевищення детективом НАБУ службових повноважень і незаконне проникнення в її квартиру. Глава НАЗК перерахувала процесуальні порушення, які, за її версією, скоїв детектив НАБУ.

Поліція Києва вже повідомила, що відкрила кримінальне провадження у зв'язку з заявою Надії Тімер-Булатовою про незаконне проникнення в її квартиру.

За словами Корчак, її свекрусі не вручали повістку на допит, а детектив НАБУ лише сказав, що йому треба поставити кілька запитань.

"При виході з квартири він залишив якийсь документ на столі, вже потім показуючи на камеру, що це була повістка. Як випливає з її змісту, підписи свекрухи про отримання такої повістки на ній відсутні", — йдеться в заяві Корчак.

Крім того, за словами Корчак, її свекрусі не роз'яснили права свідка, зокрема не повідомили про право на правову допомогу адвоката, право відмовитися давати показання про себе і близьких родичів, право ознайомлюватися з протоколом допиту і вносити в нього доповнення і зауваження.

На думку глави НАЗК, слідчий порушив порядок проведення допиту, так як не пояснив її свекрусі, що має намір її допитати. Вона також пояснила, що свекруха зателефонувала синові, так як подумала, що детектив НАБУ — шахрай.

"Коли заходив до квартири, слідчий швидко махнув документом, схожим на посвідчення, але вона не встигла розібрати, що там написано. Оскільки спочатку він сказав що задасть кілька запитань, а сам почав заповнювати заздалегідь заготовлений протокол допиту, не давав їй його прочитати і вимагав поставити підписи, свекруха подумала що це шахрай і зателефонувала синові. Він викликав поліцію. До приїзду поліції, щоб шахрай нікуди не втік, закрила замок", — написала Корчак.

Глава НАЗК також повідомила, що після приходу детектива НАБУ її свекруху довелося госпіталізувати.

Ситник відвідав НАЗК і заявив, що його можуть заарештувати

13 листопада Артем Ситник прийшов в НАЗК, після чого заявив про можливість свого арешту в зв'язку з антикорупційною діяльністю НАБУ.

Глава Бюро був запрошений для вручення протоколу про нібито вчинення ним адміністративного правопорушення, яке полягає в тому, що він не надав якісь документи на вимогу НАЗК.


"Ми чекали такої реакції, чекали, що буде максимальна медійна атака, з використанням всіх підконтрольних ресурсів, таких як НАЗК. Тому я не буду виключати подальше використання адміністративних ресурсів, підозр, арештів, в тому числі особисто мене", - сказав ЗМІ директор НАБУ.

Ситник додав, що владі не вдасться зупинити роботу НАБУ з розслідування гучних антикорупційних справ.

Зокрема, це розслідування проти екс-нардепа від фракції Народний фронт Миколи Мартиненка, відстороненого від виконання обов'язків глави ДФС Романа Насирова і остання гучна справа "рюкзаків Авакова".

"Потрібно бути наївним, щоб не розуміти, що ті справи, які розслідує НАБУ, влада просто так не залишить і не пробачить... Але я хочу звернутися до тих людей, які все це організовують: хлопці, можете тиснути скільки завгодно - ви нас не зламаєте!", — зазначив глава НАБУ.

Директор Бюро розповів, що в НАЗК вважають, що він використовував юридичні можливості Бюро в своїх особистих інтересах. За словами Ситника, коли НАБУ або його директор стають стороною якогось спору, тоді їх інтереси представляє, на підставі довіреності керівника НАБУ, представник юридичного управління Бюро.

"Чому зроблено висновок, що я використовував це в якихось особистих інтересах, мені невідомо. Це було подання не моїх особистих інтересів, а інтересів директора НАБУ", — підкреслив Ситник.

Також він заявив, що зараз ведеться ряд розслідувань, в тому числі і стосовно голови НАЗК Наталії Корчак, але, на його думку, його виклик в НАЗК не є особистою ініціативою керівника Агентства.

За словами Ситника, інформація журналістського розслідування про те, що Наталія Корчак і її чоловік користувалися автомобілем, не зазначеним в декларації, підтвердилася. Він додав, що якщо доказів буде достатньо, то детектив складе повідомлення про підозру і направить її до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Протокол про адміністративне правопорушення, скоєне Ситником

В той же день, 13 листопада, НАЗК направило до суду протокол про адміністративне правопорушення відносно директора НАБУ Артема Ситника.

Протокол був складений за "невиконання законних вимог". НАЗК направило в НАБУ запит з проханням надати документи, необхідні для перевірки можливого конфлікту інтересів Ситника. Йдеться про те, що Ситник доручив своєму підлеглому, керівникові юридичного управління НАБУ Ігорю Ярчаку представляти в суді його інтереси — як фізичної особи.

Копії документів та іншу інформацію Ситник надав із запізненням і в неповному обсязі, стверджують в НАЗК.

НАЗК просить суд оштрафувати Ситника на суму від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1,7-4,3 тис. грн).

Голова департаменту НАЗК звинуватила своє відомство у корумпованості

14 листопада керівник Департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя НАЗК Ганна Соломатіна звинуватила своє керівництво у фальсифікації перевірок е-декларацій держчиновників за вказівкою влади.

З такими звинуваченнями Соломатіна виступила у вівторок, 14 листопада.

"Е-декларування використовується для покриття чиновників, лояльних до влади, розправи над неугодними і з метою особистого збагачення голови і членів НАЗК", - сказала чиновниця.

Вона додала, що результати перевірок фальсифікуються так, як того вимагає керівництво НАЗК.

За її словами, вона передавала у Генпрокуратуру пакет документів щодо цих порушень з боку свого керівництва. Однак документи "з незрозумілих причин" їй повернули без розгляду.

Після цього Соломатіна звернулася у НАБУ, а також до кількох народних депутатів, зокрема, до Мустафи Найєма, який запросив її зробити публічну заяву.

Чиновниця вже прийняла рішення звільнитися з НАЗК, яке "не є самостійним органом, а повністю контролюється владою".

Крім того, Соломатіну "особисто викликали в Адміністрацію президента України" щодо попереднього проведення там перевірок електронних декларацій.

НАБУ почало розслідування отримання хабара співробітниками НАЗК

14 листопада НАБУ повідомило, що детективи Бюро відкрили справу за фактом можливого отримання співробітниками НАЗК в особливо великих розмірах.

Передбачається, що співробітники НАЗК займалися вимаганням. Не виключається також, що підозрювані чиновники могли діяти у складі організованої групи.

Згідно п. 1 примітки ст. 368 Кримінального кодексу України, неправомірною вигодою в особливо великому розмірі вважається хабар від 8500 грн.

Реакція Адміністрації президента на звинувачення голови департаменту НАЗК Соломатіної

В адміністрації президента України заявили, що у них немає осіб, причетних до фальсифікації перевірки електронних декларацій, і немає інструментів впливу на НАЗК.

АП назвала звинувачення Соломатіної особливостями робочих та особистих стосунків співробітниці НАЗК з її керівництвом.

На Банковій озвучили також і коментар президента Петра Порошенка. Він розраховує на ефективну роботу новостворених правоохоронних органів і вважає категорично неприйнятною "інформаційну війну" між НАБУ і НАЗК, "яка посилилася в останні дні і завдає шкоди суспільним інтересам".

НАЗК обіцяє подати на Соломатіну до суду

Через кілька годин після заяви Соломатіної у НАЗК назвали її звинувачення недостовірними і пообіцяли найближчим часом скерувати до суду позовну заяву з вимогою їх спростування.

"Поширена інформація екс-чиновниці, без конкретних фактів, є особистою атакою на голову, членів і колектив Національного агентства", - сказано в заяві прес-служби відомства.

НВ


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: