На ринку надувається пузир. Перегрітий ринок житла — тема №1 першого номера журналу Новое Время у 2017 році

3 коментувати
На ринку надувається пузир. Перегрітий ринок житла — тема №1 першого номера журналу Новое Время у 2017 році
Ціни падають, а девелопери будують нові об'єкти темпами, що випереджають попит. У підсумку виграють покупці, а ось забудовники отримають проблеми і недобудови

Киянка Марія, розробник програмного забезпечення, цього року несподівано змогла придбати власне житло — однокімнатну квартиру. Несподівано, тому що придбала її значно дешевше, ніж розраховувала. І накопичити необхідну суму вдалося досить швидко. “Я думала, що доведеться викласти за нову квартиру $40-50 тис. І була здивована, коли побачила ціни від $20 тис.,— говорить вона. — Це ж як недорогий автомобіль".

Звичайно, за таку суму в столиці можна купити хіба що smart-квартиру, як у Марії, площа якої — не більше 20 квадратів — найчастіше менше навіть найскромнішого житла в хрущовці. Фактично це ліжко-місце з куточком для приготування їжі і санвузлом. Але ще пару років тому покупці могли лише мріяти про нове житло в Києві, маючи в кишені $20 тис.

На дно доларові ціни потягло падіння гривні і зниження доходів населення. За 2016 рік, за даними Лун.UA, середня вартість квадратного метра в столичних новобудовах втратила трохи більше 10% в американській валюті.

І це здешевлення нерухомості — частина тренду, який стартував у першій половині 2014‑го. Саме тоді житло різко знецінилося. У Києві квадрат вторинки за перший постмайданний рік, за даними консалтингової компанії SV Development, подешевшав зі $1.902 до $1.205, а аналогічний показник для новобудов знизився з $1.710 до $1.083.

В цілому ж з кінця 2013‑го по початок 2017‑го 1 кв. м столичного житла в доларовому еквіваленті, як свідчать оцінки SV Development, девальвував на 40-44%.

В результаті вартість квадрата вживаної квартири в Києві опустилася до рівня далекого 2005 року, коли той коштував $1.117. Аналогічна історія і з новобудовами: 1 кв. м у свіжих будинках на початку 2017‑го коштував лише трохи більше, ніж було в 2005‑му з його $1.199 за квадрат в споруджуваних житлових комплексах.

Для найбільших українських міст падіння вартості житла, продемонстроване столицею, — рекорд. Навіть в окупованому Донецьку ціна квадрата за три роки втратила в американській валюті менше — 39%.

Падіння, аналогічне донецькому, пережила нерухомість в Дніпрі. Трохи більше — 39,5% — втратили у вартості одеські квартири і трохи менше — 38% — львівські.

На цьому тлі найбільш благополучним виглядає Харків: там "квартирна девальвація" за підсумками трьох останніх років склала всього 27%.

Все це підштовхнуло забудовників змінити структуру пропозиції, відзначають аналітики Національного банку України. Так, середня площа нових квартир скоротилася з 76,2 кв. м в 2013 році до 65,8 кв. м за дев'ять місяців 2016‑го. Зросла не тільки частка однокімнатних квартир в загальній пропозиції по Києву і всій Україні — саме житло забудовники почали зменшувати у розмірах.

Ціни знижуються, а кількість угод зростає. Так, на столичному ринку, який оживає в країні в першу чергу, в цілому за минулий рік уклали 9,5 тис. договорів купівлі-продажу як нових, так і старих квартир, підрахували в агентстві ARPA Real Estate. Це на 16% більше, ніж у 2015-му (8,2 тис. угод), але не більше ніж на третину поступається показнику 2014‑го (14 тис.).

Все це змушує аналітиків НБУ вважати, що основна фаза спаду на ринку в 2017 році буде пройдена. Але це не значить, що стане легше. Навпаки, надувається новий пузир, назва якому — перегріта пропозиція.

Детальніше про те, що відбувається на ринку нерухомості і що буде з цінами на житло, читайте в новому номері журналу Новое Время — НВ №1 від 2017 року.


Обложка НВ №1 от 13 января 2017 года

Обкладинка НВ №1 від 13 січня 2017 року
Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: