Мільйон українців, які влаштувалися в Польщі, стали важливим чинником її економіки - НВ №17

2 коментувати
Мільйон українців, які влаштувалися в Польщі, стали важливим чинником її економіки - НВ №17

Кількість співвітчизників, які виїжджають в Польщу жити і працювати, постійно зростає: кількість студентів з України за останні роки зросла в сім разів, заробітчан — в 2,5 рази

У порівнянні з докризовим 2013 роком у 2015 році кількість українців, які отримали право на тимчасове або постійне проживання в Польщі, зросла в чотири рази. Зокрема, кількість виданих в минулому році поляками дозволів на тимчасове проживання становила 35,2 тис., а постійних — 6,4 тис. Загальне число українців станом на 2015 рік з урахуванням постійно проживаючих, сезонних робітників і студентів досягла 1 млн осіб. Про це заявила Беата Шидло, прем'єр-міністр Польщі.

У польському уряді гостям з України раді. Для залучення трудових мігрантів, фахівців та студентів тут запускають нові програми лояльності. Мета офіційної Варшави проста: заповнити прогалини на власному ринку праці та освіти, що сформувалися після приєднання до ЄС і, як наслідок, масової міграції поляків в Західну Європу.

Робота в Польщі на першому місці за популярністю серед українців, стверджують в групі Transnational Consulting Services, яка допомагає співвітчизникам шукати роботу за кордоном. Та й польські роботодавці — найактивніші в Україні серед інших іноземців. Їм потрібні як робочі руки — від штукатурів до збирачів полуниці, так і мізки — лікарі і програмісти.

За останні три роки кількість українців, які працюють у Польщі, зросла в 2,5 рази. Тепер їх, за даними місцевого міністерства сім'ї, праці та соцполітики за 2015‑й, вже 762,7 тис. осіб. А в цілому з урахуванням всіх категорій,— приблизно 1 млн.

“До 2013 року кількість українських працівників взагалі не перевищувала 130 тис., і поляки плакали, що нікому яблука збирати,— згадує Олена Малиновська, головний науковий співробітник відділу соціальної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень. Криза і війна призводять до того, що людям потрібно шукати роботу хоч десь".

Отримати низькокваліфіковану роботу в Польщі простіше простого — роботодавці самі залишають заявки в місцевих органах влади. Для сезонної роботи на п'ять-шість місяців українцям не потрібен навіть спеціальний дозвіл, варто просто отримати візу. Чоловіки в основному працюють різноробочими в сфері будівництва, жінки зайняті в сільському господарстві або наймаються прибиральницями і доглядальницями. Середня зарплата в цій сфері — близько $500 в місяць. Поляки такою роботою нехтують або воліють робити її за набагато більші гроші в Німеччині або Великобританії. Але для українців, особливо з депресивних регіонів, подібні суми привабливі.

Крім сезонних робіт, серед українців набирає популярність більш довготривале і серйозне працевлаштування. Попит є на технічних фахівців, офісних службовців, лікарів, програмістів, тощо. Для такої роботи українцям потрібно отримати спеціальний дозвіл, але тих, хто шукає кращого життя - бюрократичні процедури не зупиняють. У 2015 році, порівняно з 2014‑м, число запитів на подібні документи з боку українців подвоїлося, склавши 54,7 тис. “Українці потрібні Польщі. Від польських роботодавців я чую тільки найкращі відгуки. Це розумні і працьовиті люди,— пояснює Дзевіт.— І це не тільки прибиральниці, як випливає з стереотипів, а хороші програмісти, лікарі і педагоги".

Матеріал про те, як українці заповнили величезну нішу на польському ринку праці і що штовхає їх на переїзд, крім вищих зарплат і соціальних стандартів, читайте в новому номері журналу Новое Время — №17 від 13 травня 2016 року.


Обложка нового номера журнала Новое Время

Обкладинка нового номера журналу Новое Время


Також у новому номері шукайте спеціальний додаток, присвячений Землі обітованій — Ізраїлю.

Його автор, оглядач Олександр Пасховер, об'їздив цю країну вздовж і впоперек, щоб розповісти вам, як цей колись не найблагодатніший і не найпривітніший шматок суші перетворився на сильну економіку і одну з найбільш відвідуваних туристами країн світу.

Типовий ізраїльський анекдот.

— Ароне, де ти вчора був?

— Я об'їздив Ізраїль з півночі на південь і назад.

— А після обіду?

Цей народжений єврейською дотепністю анекдот — ілюстрація того, яка ж крихітна країна Ізраїль. Її площа менше Житомирської області. Причому більше половини території — це безживна пустеля Негев. Як сказав в 2011 році у своєму виступі в Ялті президент Ізраїлю Шимон Перес: "У нас є два моря: одне — Мертве, інше вмирає". Мова про Галілейське море, єдине джерело прісної води, за яким потрібно пильно стежити.

І ось в таких скрутних обставинах побудована країна, що стала комфортною для своїх і приїжджих. 32 тис. історичних об'єктів, кожен з яких — розмахом з цивілізацію. 68 національних заповідників, і щороку з'являються по одному-два нових. Тут сконцентрована найбільша в світі кількість святинь і пам'яток.

Дорожні покажчики ведуть вас до Єрусалиму, Назарету або в Акко, на гори Сіон, Хермон, до фортеці Масада і річки Йордан. Ізраїль — це збережена в декораціях Біблія. Його деталізована історія тягнеться на 4.000 назад. При цьому Ізраїль молодий. 14 травня він відзначатиме 68-му річницю своєї незалежності, яку все ще доводиться відстоювати зі зброєю в одній руці і з мацою і сіллю — в іншій.

У новому номері НВ представляє 10 місць, без яких Ізраїль не є самим собою і від відвідування яких стає тепліше.


Приложение к новому номеру НВ №17

Додаток до нового номеру НВ №17


  


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: