Куди поїхати на вихідні. 10 найкращих туристичних маршрутів з відправною точкою у Києві
За власним досвідом, НВ розробив 10 маршрутів із відправною точкою у Києві для невеликих, але захопливих подорожей на один-два дні.
Жорстокий пандемічний світ має свої плюси: звиклі до подорожей європейці відмовляються від великих поїздок на користь локальних. Поїздки на один день із мінімальними контактами в дорозі стають трендом цього року.
Україна не виняток: вітчизняні любителі далеких подорожей тепер мандрують батьківщиною, вишукуючи в інтернеті ідеї, куди б поїхати на вихідні. Щоб допомогти вирішити цю проблему своїм читачам, а також для особистих цілей НВ розробив 10 ідей поїздок вихідного дня. Редакція сподівається, що ця тема буде для вас корисною, а ваші вікенди стануть яскравішими.
Анна Мороз, заступниця головного редактора журналу НВ
10 найкращих маршрутів на вихідні

1. Дорога на Вишгород: страуси і захід сонця
Межигір'я — парк XII місяців — Соломахине ранчо — Київське море — Комплекс Shelest

Ідеальний маршрут для поціновувачів природної краси і любителів тварин пролягає через найпівнічніший виїзд із галасливої столиці. За пів години їзди від району Оболонь у бік Вишгорода розташована одна з найпопулярніших локацій для відпочинку останніх років — колишня резиденція президента-втікача Віктора Януковича, яка нині стала національним парком.
На 140 га угідь можна прогулятися набережною і навколо озера, зазирнути в зоопарк і зробити фото зі знаменитими страусами або зі Ждуном на сходах гігантського дерев’яного особняка — хонки. Особливий інтерес можуть становити гараж із раритетними автомобілями і собачий розплідник. Щоб заощадити час і швидко пересуватися величезною територією парку, краще взяти в оренду велосипед або сеґвей.

Всього за пів години їзди від Межигір'я розташований парк XII місяців, де живуть три сотні тварин, серед яких такі рідкісні й екзотичні, як бенгальський тигр або перуанська альпака. З миролюбними можна поспілкуватися ближче, наприклад, погодувати просто з руки жирафів. Єдине, що варто врахувати заздалегідь, — квитки в цей зоопарк можна придбати лише до 19:00, хоча сам він працює до пізнього вечора.
Далі стрибаємо в машину і вирушаємо на Соломахине ранчо — кінний клуб, до якого навігатор показує всього дев’ять хвилин їзди. На цю локацію ми відводимо близько години — бо найдовший урок верхової їзди і тривала прогулянка верхи (обійдеться в 400 грн) займають не більше 45 хвилин.

Потім ми маємо неспішно йти додому, але з однією невеликою зупинкою. Проводити присмерк на Київському водосховищі — це обов’язковий пункт програми для досвідченого мандрівника і любителя гарних фото.

До води ми підбираємося біля села Лютіж: саме тут відкривається чудовий краєвид на знаменитий сосновий ліс і піщаний обрив.

Якщо ж ви маєте ще день у запасі, то можна переночувати в заміському комплексі Shelest. Дозвольте собі провести наступний день біля басейну і в спа або ж покататися на каяках і вейкборді на Київському морі.
2. Чернігівська траса: святі печери і спа
Козелець — Чернігів — спа-готель ШишкiNN — Батурин — Качанівка

Насичений дводенний маршрут ідеально підійде любителям місць з великою історією. До першої локації, невеликого селища Козелець, нам належить їхати близько години Чернігівською трасою. Головна тутешня визначна пам’ятка — старовинний собор Різдва Пресвятої Богородиці XVIII століття, побудований у стилі бароко, а в ньому — чудовий 27-метровий іконостас.
За легендою, іконостас дістався собору від імператриці Єлизавети Петрівни і спочатку був замовлений французьким архітектором Бартоломео Растреллі в Італії для Смольного монастиря у Санкт-Петербурзі. Однак там замовлення не підійшло за розмірами і його передали в Козелець, на малу батьківщину тодішнього фаворита імператриці Олексія Розумовського.

Понад годину на цю локацію відводити все-таки не варто, бо попереду ще годинна поїздка до головного пункту призначення цього дня — Чернігова. Його must visit — комплекс Антонієвих печер прямо під Іллінською церквою. Місця ці вважають містичними і енергетично зарядженими, оскільки печери побудували ще в 1069 році.
Решту часу в місті теж можна провести з користю: піднятися на дзвіницю Свято-Троїцького собору, прогулятися в парку, зробити фото зі знаменитими гарматами, а вечір завершити у сквері Богдана Хмельницького. Там із настанням темряви вмикається підсвічування П’ятницької церкви і починають працювати світлові фонтани.
Щоб відновити сили для другого екскурсійного дня, зупиніться у спа-готелі ШишкiNN, розташованому неподалік від міста у сосновому лісі на березі річки. Насичений день можна завершити спа-процедурами, на яких спеціалізується комплекс.

Вранці на нас чекає ранній підйом і майже двогодинний переїзд до міста Батурин — славної гетьманської столиці. Крім Батуринської фортеці, зведеної у 1625 році поляками-колоністами, місто відоме своїм архітектурним ансамблем козацьких часів і палацом гетьмана Кирила Розумовського. Все це розташовано на території національного культурно-історичного заповідника, а отже, шлях від об'єкта до об'єкта можна долати в комфортному прогулянковому темпі під кронами паркових дерев. Єдине, що слід врахувати, — підкріпитися на території заповідника не вдасться, і про провізію варто подбати заздалегідь.

Тепер від останньої зупинки нас відділяють лише півтори години їзди, бо обов’язковий пункт цього маршруту — палацово-парковий ансамбль у селі Качанівці. Створений на базі дворянської садиби 1770-х років, сьогодні ансамбль — єдиний повноцінний подібний комплекс у країні, що дожив до наших часів.
Крім палацових будівель, Качанівка пишається величезним парком із 12 озерами, амфітеатром, скульптурами й альтанками. Тут варто зробити фото на знаменитих «романтичних руїнах»: бутафорська фортеця, збудована в парку за модою тих часів, сьогодні є одним із найбільш інстаграмних місць Чернігівщини.
3. Бориспільська траса: суперриболовля і місто-музей
Подорож вздовж Дніпра — ферма Кийлівська Асканія — заміський комплекс Selfish Club — Переяслав
Це маршрут для тих, хто більше тяжіє до легкої і розслабленої подорожі у своє задоволення. План такий: виїжджаємо зі столиці з боку Осокорків і прямуємо до села Кийлів. А далі або півтори години їзди на швидкості Бориспільською трасою, або неспішна подорож уздовж Дніпра, якщо повернути біля станції метро Славутич. Перевага другого варіанта полягає в тому, що на шляху буде можливість зупинитися і викупатися на одному з численних пляжів.

Діставшись до пункту призначення, ми відразу ж вирушаємо у Кийлівську Асканію — другу страусину ферму в околицях столиці. Тут, звісно ж, куштуємо фірмовий стейк зі страуса, зазираємо в контактний зоопарк і вирушаємо далі за маршрутом.

Наступна й остання зупинка на сьогодні — заміський комплекс Selfish Club. На перебування тут краще відвести мінімум пів дня, бо комплекс з будиночками на воді пропонує своїм гостям захопливі й нестандартні заняття: полювання на 12 різновидів риб зі спеціальними гідами з риболовлі, екскурсія теплицями екзотичних фруктів і їх дегустація у фреш-барі, проживання в підводному номері або відпочинок у підводній альтанці, а також різні квести і катання на всюдиході.

Наступного дня вирушаємо у місто-музей Переяслав. До речі, він є одним із прадавніх поселень Київської Русі, й перша згадка про нього датується 907 роком. Тому турист-дебютант у Переяславі знайде чим себе зайняти — до його послуг як мінімум 25 музеїв із 166 тис. експонатів.
Знайдуться варіанти на будь-який смак: від колегіуму, де навчався Григорій Сковорода, до Музею космосу і від Козацької церкви Іоанна Богослова до музею Шолом-Алейхема.
4. Полтавська область: кераміка і дуби-велетні
Миргород — Дібрівський кінний завод — релакс-парк Verholy — Диканька — село Опішня

Шлях на Полтавщину хоч і не близький і займає цілих три години, але подорож напевне того варта. Принаймні Микола Гоголь точно б із цим погодився: цей регіон надихнув його на літературні шедеври. Однак перш ніж зануритися у гоголівську містику, ми їдемо в Миргород — місце, відоме цілющими мінеральними джерелами. У тутешніх бюветах можна не просто освіжитися в спеку, а й оздоровитися, особливо це стосується діабетиків і людей із проблемами травлення.

Потім можна зазирнути до Музею кераміки, щоб подивитися на унікальний майоліковий іконостас 1902 року з миргородського Свято-Успенського собору — його точна 30-метрова копія прикрашає Свято-Троїцьку церкву в аргентинському Буенос-Айресі.
Ну і буквально за 25 км їзди від міста розташовано Дібрівський кінний завод: тут розважать двогодинною екскурсією на стайні й іподром, а також навчать кататися верхи.
А найкращим варіантом завершення цього насиченого дня буде зупинка у релакс-парку Verholy в повній тиші й оточенні сосен.

Новий день починається з подорожі у найбільш гоголівське місце Полтавщини — в Диканьку, а точніше в місцевий ландшафтний парк. Тут обов’язково потрібно зробити фото біля чотирьох 800-річних дубів-велетнів, що ростуть біля родового маєтку славного козацького роду Кочубеїв. У цьому ж парку є невелика тріумфальна арка, зведена в 1820 році на честь проїзду через село російського царя Олександра I. Ця арка — єдина споруда в Україні, що оспівує перемогу над Наполеоном у 1812 році.

Дорогою додому радимо зробити невеликий 20-хвилинний гак і заскочити в селище Опішня, яке з XIX століття вважається українською керамічною Меккою — сто років тому там працювало понад 1.000 майстрів, які займалися гончарством і розписом. Сьогодні крім десятків крамниць і магазинів із тутешньою керамікою тут є Музей гончарства.
5. Житомирська траса (лайт): Дісней і аромавечірки
Victoria Films Studio — етно-комплекс Українське село — Добропарк — ферма Долина страусів — замок Радомишль — Коростишівський каньйон

Обравши для подорожі Житомирський напрямок, не сумнівайтеся: локації тішитимуть око розмаїттям. Для цього ми стартуємо одразу з інстаграмного місця — кіностудії Victoria Films Studio за 30 хвилин їзди від метро Житомирська. Завдяки фантазійним декораціям із різних фільмів її називають «українським Діснейлендом».
Всередину витріщак не пускають, але 15-хвилинну зупинку можна зробити заради гарних фото на тлі копії знаменитого Діснєєвського замку і в легендарному кріслі з Гри престолів.

Ще буквально 10 хвилин трасою, один поворот праворуч, і перед очима зовсім інша картинка — етно-комплекс Українське село. Це ніби портал у світ української старовини, де можна зануритися в особливості культури, ремісництва і традиційного українського побуту. Вхід на територію безкоштовний, а за екскурсію в музей і за майстер-класи просять суто символічні гроші.
Щоб дістатися до наступної зупинки, потрібно проїхати 10 хвилин і повернути ліворуч. Тут милуватимемося полями із різноманітних квітів у модній локації цього сезону — новому дендропарку Добропарк. Його площа займає 400 футбольних полів, і залежно від сезону ці поля встелені петуніями, лавандою, прянощами, тюльпанами й іншими квітами. Зараз, наприклад, там виділяють аромат понад мільйон ліатрисів.

А ще тут проводять різні ярмарки, квіткові фестивалі й навіть аромавечірки. Щоб потрапити на такий захід, варто заздалегідь ознайомитися з афішею.
За 15 хвилин їзди від Добропарку, в Ясногородці, розташована знаменита страусина ферма. Зголоднілі можуть замовити омлет із яєць тутешніх страусів.

Підкріпившись, ми повертаємося на трасу і прямуємо до замку Радомишль. У 2007-му його викупила екснародна депутатка і докторка медичних наук Ольга Богомолець і переобладнала з млина 1902 року, який своєю чергою був споруджений на фундаменті старовинного паперового виробництва. Тепер тут влаштовано музей домашньої ікони з 500 експонатами, ландшафтний парк зі скелями й водоспадами, а також працює невеликий заводик, де продовжують робити автентичний папір під замовлення. Також ця локація популярна для фотосесій і кінозйомок.
А завершити подорож можна чудовими пейзажами Коростишівського каньйону. Заради природних принад, зокрема затопленого гранітного кар'єру якраз у серці соснового лісу, їхатимемо приблизно годину. До речі, саме у цих місцях відбувалися зйомки фільму Сторожова застава, серіалів Нюхач і Слуга народу.
6. Житомирська траса (хард): Середньовіччя і рибний ринок
Самчики — Старокостянтинів — Меджибіж — Летичів — заміський комплекс Butterfly — Вінниця
Для такої подорожі потрібні сили і як мінімум два вільні дні: маршрут старовинними замками Поділля нелегкий, але припаде до душі любителям історії й ефектних знімків.

Стартуємо з Києва по Житомирській трасі й через 3,5 години прибуваємо до села Самчики, саме те, де розташовано український Версаль. Це палацово-парковий комплекс у стилі ампір, який з кінця XVIII століття належав родині полковника Петра Чечеля. Крім химерного внутрішнього оздоблення на кшталт римських і японських кімнат тут можна помилуватися ландшафтним дизайном ірландського ботаніка Діонісія Мікклера майже на 19 паркових гектарах. Зважати потрібно тільки на те, що у вихідні дні комплекс приймає гостей до 16:00.
Далі стрибаємо в автівку і за пів години вже в іншому невеликому містечку Старокостянтинові шукаємо замок князів Острозьких. Побудований у XVI столітті на березі річки, сьогодні він перетворився на мальовничі руїни, які туристи облюбували як колоритну фотозону. Бувалі мандрівники радять відшукати місцеву сторожову вежу: вона вважається must have для автентичних знімків.
Ще година їзди на автомобілі — і ви знову в Середньовіччі, у монументальній фортеці на березі річки в містечку Меджибіж. Укріплення датується XVI століттям і до наших днів встигло змінити дюжину господарів: у оздобленні є елементи бароко, романтизму, а в радянську епоху будівлю використовували як маслозавод.

І тут, добряче зголоднівши, звісно ж, ви шукаєте місце для трапези і знаходите його за пів години їзди від Меджибожа — в селі Летичів. Тут є відомий на всю країну рибний ринок, де можна не тільки вибрати рибу ідеальної свіжості, але й покуштувати локальний спеціалітет — смажені котлети з м’яса коропа.
Наступний етап маршруту — прогулянка до Домініканського монастиря, де раніше зберігалася знаменита чудотворна ікона Летичівської Богородиці. Щоправда, після того як її вивезли до Польщі, давній монастир може похвалитися тільки копією.

Що стосується планів на вечір, то у мандрівника цим маршрутом є кілька опцій. Від Києва його відділяє чотири години їзди у темряві. Тому тим, хто має в запасі ще один день, краще переночувати у заміському комплексі Butterfly. Тамтешні кілька басейнів і спа знімуть втому після насиченого дня. А повернутися додому наступного дня можна через Вінницю, де варто під'їхати до старовинної водонапірної вежі, вивчити ретротехніку в музеї Автомотовелофоторадіо, а за бажання залишитися на нічну виставу знаменитих співочих фонтанів.
7. Обухівська траса (лайт): найкращий краєвид на Дніпро і Київська Русь
Кінний клуб Equides club — парк Київська Русь — Витачів

Цей маршрут не потребує великих фізичних навантажень і відмінно підійде для сімейного відпочинку з дітьми. Отже, виїжджаємо на Обухівську трасу, де перший пункт призначення — кінний клуб Equides club у селищі Лісники. За попереднім бронюванням тут можна отримати урок верхової їзди, прогулянку на конях і навіть взяти в оренду клубного коня. Дорослі можуть витратити час на гру в гольф або похід у спа.

Після того як програму з активного фізичного відпочинку виконано, вирушаємо відпрацьовувати культурну програму в парк-реконструкцію Київська Русь. Він розташований у селі Копачів, до якого їхати на автомобілі хвилин 40. Тут нудьгувати точно не доведеться, бо парк пропонує 1001 активність для повного занурення в атмосферу побуту й архітектури Київської Русі практично в натуральну величину. Крім кінних шоу, костюмованих фестивалів, вуличного театру, бойових турнірів і ярмарків гості можуть самі постріляти з лука, спробувати себе в метанні списа і навіть викарбувати власні монети.

Тут головне вчасно зупинитися і згадати, що потрібно повертатися до Києва. Бажано це зробити до присмерку, бо спостерігати його ми наполегливо радимо у Витачеві. Річ у тім, що тут відкривається чудовий краєвид на Дніпро — це щось на кшталт визначного місця, оскільки досвідчені мандрівники називають його буквально «найкращим у країні».
До речі, саме селище Витачів теж вельми давнє: воно засноване
8. Обухівська траса (хард): Кобзар і місто-привид
Канів — заміський комплекс Selena family resort — Чигирин — Орбіта
Другий варіант подорожі в цьому напрямку потребує ретельнішої підготовки і витривалості. Насамперед тому, що на нас чекає двох-тригодинна дорога до Канева, і на цю локацію можна сміливо відводити цілий день. Класична програма у цьому місті — могила Тараса Шевченка, Музей-світлиця і просто Музей Кобзаря. З Тарасової гори відкривається захопливий краєвид на Дніпро, тут таки облаштовано кілька оглядових майданчиків.

Далі ненадовго потрібно обов’язково зазирнути в Успенський собор, побудований у далекому 1144 році. Тут похований козацький отаман Іван Підкова, відомий військовими подвигами, дивовижною силою й унікальним зростом — деякі його біографи припускають, що зріст отамана сягав 2 м 29 см.
Завершити цей день пропонуємо прогулянкою в Канівському природному заповіднику і купанням у Дніпрі. Вважається, що тут на 2 тис. га росте ледь не найрізноманітніша флора в Україні.

На відстані годині їзди на автомобілі звідси є місце, де можна відновити сили і переночувати — заміський комплекс Selena family resort.
Наступного ранку виїжджаємо на нову локацію — до гетьманської столиці Чигирина. За Богдана Хмельницького тут розміщувалися військова і державна адміністрації, тому Чигирин свого часу пережив чимало боїв і був чи не одним із найбільших поселень на території центральної України того часу. Тепер тут можна пройтися у реконструйованій резиденції Богдана Хмельницького й оглянути залишки споруд козацької доби на Замковій горі.

А щоб враження від поїздки були яскравіші й насиченіші, перед поверненням додому ми даємо 15-хвилинний гак і заїжджаємо в місто-привид Орбіту. Без сумніву, це найзловісніша локація України після чорнобильської Прип’яті. Тут у порожніх п’ятиповерхівках мали б жити 20 тис. співробітників Чигиринської АЕС, яку так і не добудували. Тепер локація регулярно потрапляє до світових туристичних добірок міст-привидів і занедбаних місць.
9. Одеська траса: сакура й українські фіорди
Парк Олександрія — парк Острів сакури + комплекс Forest Club Sherwood/ландшафтний парк Буки — парк Софіївка — Буцький каньйон
Завдяки одразу кільком розкішним паркам цей маршрут буде ідеальним варіантом для цінителів флори. До того ж у кожному з парків цього напрямку можна за бажанням провести цілий день.

Перший на карті — парк Олександрія в Білій Церкві. Дорога туди займе дещо більше години, а ось прогулянка може зайняти цілий вихідний, бо дендропарк — не просто пам’ятка садово-паркового мистецтва, а й один із найбільших подібних об'єктів у Східній Європі — його площа 300 га. Крім водоспадів і фонтанів тут розбиті 11 ставків, альтанки й алеї скульптур, ростуть 200-літні дуби та інша різноманітна флора. Рекомендуємо зробити фото на знаменитих китайському мосту й арковому містку.
Якщо ж вам якимось дивом вдалося вмістити Олександрію у кілька годин, далі треба вибирати одну з двох опцій. Так, за 10 хвилин звідси можна дістатися до ще одного невеликого, але симпатичного парку в селі Володарка — Острова сакури. Його відвідування буде актуальним для мандрівників з дітьми, оскільки в стилізованому японському саду є ще й контактний зоопарк.
Потім можна зупинитися переночувати в готельному комплексі Forest Club Sherwood. З мінусів — до нього їхати цілу годину, з плюсів — він в Умані, звідки і стартує маршрут наступного дня.

Альтернативний варіант — ландшафтний парк Буки, за пів години їзди від Олександрії. Цей приватний парк 1996 року побудови — це цілий комплекс на річці, з греблею, храмом, фонтанами, скульптурами і, головне, готельним комплексом, де можна зупинитися.
Який би з вищеописаних маршрутів ви не обрали, наступного дня у вас за графіком парк Софіївка в Умані, де майже на 200 га землі росте понад 3.000 видів зелені, від тюльпанового дерева до ліан. Серед місцевих розваг — плавання на човні підземною річкою, дослідження гротів і годування лебедів. За бажанням можна взяти на прокат веслову гондолу.

Дорогою до Києва не можна проїхати повз Буцький каньйон — однієї з найкращих фотолокацій в околицях столиці. На це місце краще відвести хоча б годину, щоб спокійно помилуватися крутими скелями, що нависають над річкою, — недарма це місце називають «українськими фіордами».
Локація популярна серед альпіністів і каякерів. Якщо ці заняття входять у спектр ваших інтересів, то у вас є додатковий аргумент на користь піт-стопа в Буцькому каньйоні.

10. Чорнобиль: зона відчуження
Один із найпопулярніших туристичних напрямків України розташований всього за дві години їзди від столиці. І якщо ви з якихось причин там ще не були, то витратити на нього вікенд безперечно варто. Щоправда, вирушити туди самостійно не вдасться — на територію Чорнобильської зони пропускають автомобілі тільки за спецдозволами, отримати які в приватному порядку складно.

Зате в'їзд не проблема для екскурсійних турів, які стали особливо популярними після появи серіалу Чорнобиль виробництва HBO.
Зазвичай програма займає один день, із раннього ранку до пізнього вечора. Хоча можна залишитися переночувати в місцевому готелі. Всіма спецзасобами організатори забезпечать, з собою потрібно взяти тільки паспорт і подбати про провізію — або ж харчуватися у тамтешній їдальні. І якщо для українців такий одноденний тур обійдеться приблизно $50, то з іноземців візьмуть вже $100.

Тут програму і маршрут формують організатори туру, але ми рекомендуємо обов’язково вибрати варіант із розширеною екскурсією містом-приводом Прип’яттю. Ця локація просто створена для неймовірних кадрів і вражень, що розбурхують кров: подивитися на залишені в поспіху квартири, зазирнути в магазини з радянськими касовими апаратами, зробити фото біля знаменитого колеса огляду в покинутому парку атракціонів, побувати у басейні Лазурний, де знімали зокрема і сцени для серіалу Чорнобиль, і жахнутися облуплених стін медсанчастини 126, куди звозили перших постраждалих на ЧАЕС у 1986 році. Також у обов’язковій програмі — занедбаний дитсадок у Копачах і цвинтар барж у затоці річки Прип’ять.
Варто побачити і Рудий ліс, який прозвали так через хвою цегляного кольору, яка прийняла на себе гігантську дозу радіації. Також цікава секретна радіолокаційна дуга, яка мала відслідковувати запуск ракет у США.