«Вистава Лукашенка для одного глядача». Інтерв'ю з Ждановим — про навчання в Білорусі, контрнаступ і «довгу руку» до Кримського мосту
Білоруський диктатор дистанціюється від війни та влаштовує для російського виставу — навчання військ, щоб Володимир Путін не змусив Олександра Лукашенка вести бойові дії в Україні, переконаний експерт Олег Жданов. Але, додає він, попри те, що це імітація загрози, українці, як і раніше, мають пильнувати за союзником РФ.
Війна Росії проти України — головні події 3 червня
Що відбувається на ізюмському напрямку та на заводі Азовсталь, який вклад у перемогу України здійснює розвідка США та якою зброєю Збройні сили зможуть дотягнутися до Кримського мосту, щоб зруйнувати канал постачання армії РФ розповів Жданов в інтерв'ю Радіо НВ.
— Генштаб ЗСУ заявив про те, що Україна перейшла в контрнаступ на харківському та ізюмському напрямках. Що це означає для росіян? Що нам дало таку змогу?
— Таку змогу нам дало постачання західного озброєння. Означає, що необхідна кількість зразків озброєння вже знаходяться в цих районах, ми зібрали відповідний резерв для того, щоб провести контрнаступальну операцію.
— Експерти говорили про те, що на цьому ізюмському напрямку росіяни зібрали дуже багато своїх військ. Тож, що робитимуть російські війська?
— Дійсно, ізюмський напрямок був найзагрозливіший — там не припинялися наступальні дії. Вочевидь, Генеральний Штаб зметикував таким чином, що для того, щоб це припинити і завдати розгрому угрупованню військ, яке найбільше з-поміж усіх напрямків — там [близько] 20 тисяч російського війська. Вочевидь, Генеральний Штаб планував локальну контрнаступальну операцію для того, щоб це угруповання максимально розгромити або змусити його відступити в бік РФ. І таким чином, ми, по-перше, локалізуємо загрозу на Ізюмському напрямку, а по-друге — продовжуємо звільняти нашу територію.
— З'явилася новина про те, що захисники Маріуполя відтіснили війська Росії з Азовсталі, в районі комбінату тривають бої. Ізраїльський військовий експерт Ігаль Левін каже про те, що «росіяни тупо женуть м’ясо у вузькі катакомби, де їх утилізують». Це відповідає дійсності?
— Фактично — так. Для того, щоб вибити наші війська з заводу Азовсталь, їм треба зайти в ці катакомби. Вхід у катакомби — це не широкий бульвар, а вузькі проходи. Якщо наші там тримають оборону, то складається ситуація, коли російські війська своїми тілами закидають ці входи, а потім їх розгрібають. Дуже важко вибивати з таких укріплень наші війська.
— Але вони це роблять, тому що наближається 9 травня…
— Так. Є інформація, що вони хочуть урочисті заходи провести в Маріуполі. Для них це було б подарунком до 9 травня — представити в Маріуполі хоч якусь перемогу.
— The New York Times повідомили про те, що американська розвідка забезпечує Україну даними про пересування командних пунктів російської армії. За непідтвердженою інформацією, 12 російських генералів загинули, тому що Україна отримала ці дані. Як ми можемо оцінити роль американської розвідки у нашому спротиві РФ?
— Дуже висока. У нас, припустимо, працює агентурна і військова розвідка на полі бою. Що стосується інструментальної розвідки, то тут немає рівних Сполученим Штатам. До речі, вони навіть внесли поправку в закон для того, щоби дозволити передавати Україні частину державної таємниці Сполучених Штатів, що стосується розвідданих. Завдяки таким надходженням розвідданих ми маємо змогу завдавати ураження по пунктах управління і порушувати систему військового управління російських військ. Що в результаті призводить до розбалансування, зокрема і дій військ на полі бою.

— Пропагандисти запитали речника Володимира Путіна Дмитра Пєскова, чи буде вжито спеціальних заходів реагування? І він відповів: «Зрозуміло, російські військові роблять все, що необхідно в цій ситуації». Про які заходи може йтися?
— Проти інструментальної розвідки Сполучених Штатів або наших країн-партнерів вони нічого не можуть зробити. Тут ми можемо спостерігати суттєве технологічне відставання РФ від розвинених країн Заходу. Вони можуть надувні макети розставити для того, щоб спробувати оминути засоби розвідки США, як вони робили напередодні.
— ВВС написало про американські ракетні системи HIMARS. Говорять про те, що поки що у нас їх немає, але є можливість їх отримання. Це викликає велике занепокоєння з боку росіян, тому що «довгою рукою українська армія зможе дістати навіть Кримський міст». Що нам ще можуть дати ці HIMARS?
— Сама система HIMARS-142 — це пускова установка. Вона універсальна, там є пакетне заряджання. Тобто на неї ставиться пакет і з нього робляться пуски. Але в пакеті можуть бути різні види боєприпасів — починаючи від реактивних снарядів, коли дальність становить до 40 кілометрів, закінчуючи оперативно-тактичною ракетою. Тоді ця «довга рука» летітиме аж на 300 кілометрів. Які пакети для цих HIMARS ми отримаємо — питання наших домовленостей з партнерами, але наявність таких пускових установок дозволяє робити їх універсальною зброєю.
— Наскільки важливо нам було б зруйнувати Кримський міст? Кримські жителі панічно пишуть про те, що треба тікати з Криму, бо скоро міст зруйнують.
— Ліпше пізно, ніж ніколи. Треба руйнувати, тому що йде дуже велика підтримка російських військ через півострів, а саме через цей Кримський міст — і технікою, і боєприпасами, і паливно-мастильними матеріалами. Треба зробити з Криму глухий кут, тоді постачання військ буде ускладнене тим, що все треба буде перекидати в Ростовську область.
— Британська розвідка повідомила, що білоруські сухопутні війська перекидають з гарнізону на поле для сезонних навчань. З іншого боку, говорять, що таким чином Росія буде намагатися відтягнути українські сили, щоб вони були і на півночі. Як ви гадаєте, чи маємо ми реагувати на ці пересування білоруських військ?
— Ми повинні пильно спостерігати за білоруськими військами і, на жаль, повинні утримувати війська на цьому напрямку. Ми це робимо з першого дня війни, для нас це великої проблеми не складає.
Але ці навчання мене особисто ще більше переконують, що [білоруський диктатор] Лукашенко намагається якомога далі віддалитися від цієї війни. Як кажуть, є вистава з одним актором, а тут вистава для одного глядача. Лукашенко цими раптовими перевірками бойової готовності Білорусі намагається показати бурхливу діяльність перед Путіним. Він імітує загрозу з Заходу для того, щоб Путін не вимагав від нього втрутитися в цю війну і ввести війська в Україну.
— Лукашенко каже: «Якщо чесно, я не думав, що ця операція затягнеться таким чином. Але я не настільки занурений у цю проблему, щоб сказати, за планом там у них йде, у росіян, як вони кажуть, чи так, як я це відчуваю.»? Здається, він намагається відповзти…
— Так. Він дуже хитрий і набагато досвідченіший політик, ніж Путін. І він дійсно відповзає якомога далі від цієї війни, розуміючи, що вона добром для Росії не кінчиться.
— Чи розуміють російські військові, що операція затягується, що це для них великі проблеми?
— Думаю, що розуміють. Чим далі, тим більше стає тих, хто розуміє, що ця операція була спланована з помилкою, яка призведе до катастрофи в плані втрати боєздатності збройними силами РФ.