«COVID-19 працює, як СРСР у 1930-х». Чому при коронавірусі організм вбиває власні легені і як цьому можуть зарадити українські вчені
Українські вчені досліджують запобігання гострому ураженню легень у хворих на коронавірус. Попередні результати дають підстави вважати, що з’являться медичні препарати для порятунку від найнебезпечнішого наслідку COVID-19 — дихальної недостатності.
Про перші результати дослідження українських вчених Радіо НВ розпитало Дениса Пашевіна, наукового співробітника Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України.
Денис Пашевін
— Коронавірус інфікує легені. Хвороба супроводжується сухим кашлем, який може призвести до проблем з диханням. Давайте роз’яснимо, яким чином COVID-19 впливає на легені?
— Наша імунна система працює у двох напрямках: або проти вірусів, або проти бактерій. Проти вірусів працювати важко. Тут треба розум, прорахунок варіантів. Цим займаються Т-лімфоцити. Проти бактерій працюють нейтрофільні гранулоцити — це найбільша частина лейкоцитів. Вони не переймаються [роботою]: «Ось це червоненьке треба вбити — ми його вбиваємо».
Проблема COVID-19 в тому, що він перемикає відповідь зі специфічної на неспецифічну. Аналогія така: якщо шпигун потрапив до якоїсь країни, то проти нього працює контррозвідка, тонко, чітко вираховуючи, де він заховався. А коронавірус працює, вмикаючи такий собі аналог 1930-х років СРСР, коли просто вибивають дані: «Ти працював із японською розвідкою? Працював, працював, працював?!» У результаті ці нейтрофільні гранулоцити активуються на вірусну інфекцію, як на бактеріальну, вбиваючи власні клітини легень. І це основна проблема. Саме це викликає цитокіновий шторм — це невідповідність [відповіді на інфекцію] з боку імунної системи.
— Як можна цьому зарадити? Розкажіть про дослідження, над яким ви працюєте.
— Ми і працюємо над тим, як вимкнути цю неадекватну відповідь зі сторони нейтрофільних гранулоцитів. Світовий науковий доробок каже, що є спеціальний протеїн зі складною назвою — протеїнкіназа С бета, який вимикає ці нейтрофіли, які неадекватно відповідають. Таким чином знижується можливість ураження легенів. Це дуже тонка методика.
Нам вдалося отримати речовини завдяки Інституту молекулярної біології і генетики. Вони спеціальним 3Д-моделінгом підібрали під цей фермент-вимикач «ключик», а ми вже працюємо, як ведмежатники. Ми показуємо: цей ключик працює чи не працює. Нам надали півтори сотні речовин. Зараз ми з них обрали дві і перейшли з ними вже на наступний рівень. Ці дві речовини перевіряємо на щурах, на моделі ковідного ушкодження легень.
— Ви інфікуєте щурів коронавірусом?
— Ні, це аналог. Ми без вірусу працюємо. Ми механічно подразнюємо легені, порушуємо їх цілісність, викликаючи аналог коронавірусного ушкодження легенів.
— Коли варто очікувати прогресу чи конкретної пігулки, яка нас всіх врятує?
— На сьогодні ми маємо певні позитивні результати, які свідчать про те, що можна використовувати ці речовини.
На жаль, на немає добровольців, які зараз згодилися б отримати ін'єкцію чи дві. І це все одно не буде адекватним варіантом. [Розробка завершиться] не через місяць, не через рік. Треба проходження декількох етапів. Вони не від нас залежать, це юридична [процедура]. [Необхідно отримати] спеціальні документи, які дозволяють використовувати препарати.
