alt
11 карток

Пандемії COVID-19 — рік. НВ зібрав все, що ми знаємо про коронавірус до цього часу — 11 карток

11 березня 2021, 07:45

Рівно рік тому Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про світову пандемію коронавірусу. За цей час COVID-19, так само як і пов’язані з ним карантинні обмеження, міцно увійшли в наше буденне життя, ставши майже чимось звичним.

Незважаючи на трагічні наслідки пандемії, лікарі та експерти у сфері охорони здоров’я дедалі частіше говорять про стомленість людей від нового, багато в чому більш суворого режиму життя, через що ті часто-густо нехтують дотриманням правил індивідуальної безпеки і тим самим погіршують епідемічну ситуацію.

НВ зібрав головну інформацію про коронавірус — прогнози, поради, статистику, коментарі та інше, — щоб розібратися в можливих сценаріях розвитку ситуації і проаналізувати досвід боротьби з COVID.

1

Що взагалі таке коронавірус?

Вірус SARS-CoV-2 — це респіраторний патоген, що належить до сімейства коронавірусів, яке має доведений хвороботворний вплив на людину і тварин.

Дослідження генома нового коронавірусу привело вчених до висновку, що він має природне походження — імовірно, перший випадок зараження був зафіксований в результаті передачі SARS-CoV-2 від кажана людині.

Новий вірус є збудником захворювання COVID-19, зазвичай з перебігом з ускладненнями у вигляді вірусної пневмонії.

Дотепер SARS-CoV-2 — останній з коронавірусів, відкритих людиною.

2

Як передається ця інфекція?

COVID-19 — респіраторна інфекція, в основному передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус потрапляє в організм людини, коли та вдихає мікрокраплі або частки, — для їх позначення вчені використовують термін «аерозоль», — що виділяються з рота або носа іншої особи.

Ось за яких обставин може передаватися SARS-CoV-2:

— Під час перебування в закритому просторі разом з інфікованою людиною, і навіть нетривалий час після того, як вона залишить приміщення.

— Коли потенційно хвора людина займається чимось, що сприяє виділенню мікрочастинок з рота: фізичні вправи, спів, крик. Краплі можуть зависати на деякий час в повітрі.

— У маловентильованих приміщеннях, де респіраторні краплі і вірусні частинки можуть накопичуватися в повітрі.

Інший шлях зараження коронавірусом — контактний, коли людина торкається зараженої поверхні (наприклад, столу, на який осіли краплі людини з COVID-19, що чхнула), після чого доторкається до обличчя. В такому випадку вірус також потрапляє в організм через слизові оболонки людини — порожнину рота, слизову оболонку ока або носа.

3

Як дізнатися, чи є у мене COVID-19?

Основні симптоми коронавірусної хвороби — лихоманка, сухий кашель і підвищена стомлюваність.

Про наявність вірусу в організмі також можуть сигналізувати:

 • втрата нюху або смакових відчуттів;
 • закладеність носа;
 • кон'юнктивіт (або почервоніння очей);
 • біль у горлі;
 • головний біль;
 • біль в м'язах або суглобах;
 • різні види висипань на шкірі;
 • нудота або блювота;
 • діарея;
 • озноб або запаморочення.

Згідно з довідкою ВООЗ, як правило, симптоми мають слабо виражений характер. У декого з людей інфекція не супроводжується ними зовсім.

Важкий перебіг COVID-19 супроводжується задишкою, втратою апетиту, сплутаністю свідомості, болем у грудях і високою температурою тіла (вище 38 °C).

До ризику тяжкого перебігу коронавірусної хвороби особливо схильні: люди старшого віку (від 60 років), а також із супутніми розладами здоров'я — підвищеним артеріальним тиском, захворюваннями серця і легень, діабетом, ожирінням або онкологічними недугами.

Також у хворих на коронавірус може спостерігатися дратівливість, сплутаність свідомості, зниження рівня свідомості (іноді супроводжується судомами), тривожність, пригнічений стан, порушення сну, а також більш важкі і рідкісні неврологічні ускладнення: інсульт, запальне ураження мозку, делірій і враження нервів.

Для виявлення симптомів COVID-19 Кабінет Міністрів України також пропонує пройти спеціальний швидкий онлайн-тест — його результат не є повноцінним діагнозом, однак може допомогти оцінити шанси того, що ви захворіли коронавірусом, і потім якомога швидше звернутися до фахівця.

Зазвичай при зараженні COVID-19 перші симптоми проявляються через 5-6 днів, однак цей період може сягати двох тижнів.

4

Що робити, якщо я виявив(-ла) у себе один із симптомів?

Насамперед уникайте всіх контактів з іншими людьми, щоб не піддавати їх ризику зараження, і залишайтеся вдома. Зателефонуйте своєму сімейному лікареві і опишіть симптоми, а також детально розкажіть про ваші контакти з іншими людьми і поділіться будь-якою іншою інформацією, яка може допомогти йому у встановленні попереднього висновку.

Дотримуйтесь інструкцій свого лікаря. Якщо ж ваш стан невідкладний — температура вище 38 °C, яку не виходить збити, а також ускладнене дихання — викличте швидку допомогу за номером 103.

Телефони, за якими можна звертатися у разі виникнення питань:

 • Урядова гаряча лінія: 1545;
 • Гаряча лінія Міністерства охорони здоров'я України: 0 800 505 201;
 • Гаряча лінія Центру громадського здоров'я: 0 800 505 840.

Для точного встановлення наявності коронавірусу в організмі проводять тестування методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) — він дозволяє виявити вірус на ранній стадії захворювання.

Ось як до нього підготуватися: за 6 годин до тесту не використовуйте спреї або таблетки для горла, а за 3-4 години відмовтеся від жувальної гумки, пиття, прийому їжі (зокрема льодяників), полоскання горла, куріння і чищення зубів. Тест краще здавати вранці, у вас візьмуть мазок з носа або горла. Результати зазвичай стають доступними вже за 1-2 дні.

Ось список державних лабораторій, де можна здати ПЛР-тест.

5

У мене підтвердили коронавірус, і я хочу спробувати лікування антибіотиками. Вони ефективні?

Ні. COVID-19 — це вірусне захворювання, а антибіотики діють тільки щодо бактеріальних інфекцій. Всесвітня організація охорони здоров'я застерігає від використання антибіотиків для профілактики та/або лікування коронавірусу.

Якщо ви перебуваєте з діагнозом COVID-19 в лікарні, лікар дійсно може призначити вам препарати з групи антибіотиків, проте це робиться для профілактики або лікування супутніх бактеріальних інфекцій з метою полегшити перебіг коронавірусної хвороби. Призначати антибіотики при COVID-19 може тільки лікар і тільки для лікування вторинних захворювань, що мають бактеріальну природу.

Крім цього, часте й активне використання антибіотиків може призвести до виникнення стійких до них бактерій, в результаті чого може статися зараження суперінфекцією, коли на тлі ослабленого антибіотикотерапією організму людина з COVID-19 заражається новим вірусом/бактерією.

6

Перерахуйте основні міфи щодо COVID-19

Ось головні помилки і міфи про коронавірусну інфекцію:

Твердження: Вишки 5G можуть переносити коронавірус

Реальність: Це неправда. Коронавірус передається тільки повітряно-крапельним шляхом — тобто при потраплянні мікрокрапель з дихальних шляхів хворої людини на слизову оболонку здорової.

Вірус не може передаватися з радіосигналом або хвилями мобільного зв'язку — це неможливо. Крім цього, припущення про те, що електромагнітне випромінювання нібито згубно позначається на імунітеті людини, через що той стає вразливим перед COVID-19, абсолютно недієздатні. Ось що кажуть про них провідні світові організації зі сфери охорони здоров'я:

 • Всесвітня організація охорони здоров'я: «Віруси не можуть передаватися за допомогою радіочастот або мобільних мереж. COVID-19 поширюється в багатьох країнах, що не мають 5G-вишок».
 • Національний інститут онкології США: «Не існує відомого нам механізму, за допомогою якого неіонізуючі електромагнітні поля могли б зашкодити ДНК і викликати рак».
 • Управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США: «Немає жодних послідовних або достовірних наукових даних про проблеми зі здоров'ям, викликані впливом радіочастотної енергії, випромінюваної мобільними телефонами».

Твердження: Вакцини проти пневмонії захищають від коронавірусу

Реальність: Це не так. Як зазначають у ВООЗ, вакцини проти пневмонії, наприклад пневмококова вакцина або вакцина проти гемофільної палички типу В (Hib-вакцина), не захищають від коронавірусу SARS-CoV-2. Водночас у Всесвітній організації охорони здоров'я настійно рекомендують вакцинувати проти інших респіраторних захворювань.

Твердження: Коронавірус — невиліковна хвороба, в тому чи іншому вигляді він залишається з людиною назавжди

Реальність: COVID-19 можна вилікувати, а зараження коронавірусною інфекцією не означає, що людина стає довічним носієм вірусу.

Боротьба з коронавірусом передбачає симптоматичне лікування, — більшість людей з COVID-19 можуть одужати завдяки підтримувальній терапії.

Твердження: Коронавірус вмирає за високих температур, тому в країнах зі спекотним кліматом ймовірність заразитися менша

Реальність: Спекотний або вологий клімат не впливає на ймовірність зараження коронавірусною інфекцією. За даними ВООЗ, передача вірусного збудника COVID-19 може відбуватися в будь-яких районах.

Твердження: Мухи і комарі переносять COVID-19

Реальність: Фактичних даних, що підтверджують це твердження, наразі немає.

Хоча вчені припускають, що спочатку вірус передався людині від кажана, зараз немає достатньо доказів того, що тварини відіграють помітну роль в поширенні COVID-19, кажуть у Центрах з контролю і профілактики захворювань США.

Однак нещодавно на фермах в Данії у норок виявили мутований штам коронавірусу, який поширюється на людей і знижує здатність до утворення антитіл. Всього зафіксували 214 випадків передачі вірусу від норок людям. За даними ВООЗ, заражених коронавірусом норок також виявили на фермах Нідерландів, Іспанії, Швеції, Італії та США.

Твердження: Ультрафіолетові лампи ефективні як захід профілактики COVID-19

Реальність: Ультрафіолетові лампи не слід використовувати для дезінфекції рук або шкіри на інших ділянках тіла, повідомляють фахівці ВООЗ.

УФ-випромінювання може викликати подразнення шкіри і пошкодження очей. Для дезінфекції рук лікарі радять використовувати традиційне миття рук з милом і їх обробку спиртовмісними засобами.

7

Навіщо мені носити маску? Вона захистить мене від коронавірусу?

Саме носіння звичайних — немедичних — масок навряд чи захистить вас від зараження коронавірусом, основна їх функція — стримати поширення інфекції, яка передається іншим з мікрокраплі з носа або рота людини. Незважаючи на це, важливо використовувати маску, оскільки ви можете бути безсимптомним носієм COVID-19: період часу від контакту з джерелом зараження до виникнення симптомів, як правило, становить 5-6 днів і може сягати двох тижнів, кажуть дані Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Маски бувають медичними та немедичними. Медичні маски ВООЗ в пріоритетному порядку рекомендує використовувати медпрацівникам, людям із симптомами COVID-19; тим, хто за ними доглядає; а також людям старше 60 років із супутніми захворюваннями.

Декому експерти пропонують використовувати тканинні маски. Водночас ніхто не може заборонити вам користуватися медичною маскою, хоча фахівці в сфері охорони здоров'я радять утриматися від їх використання немедичними кадрами. Пам'ятайте, що медичну маску не можна прати, і якщо вона забруднена або зволожилася, її слід замінити.

Вчені підтверджують, що маски створюють критично важливий бар'єр, який скорочує кількість вірусних частинок в повітрі, що видихається, особливо у людей із безсимптомним перебігом COVID-19 і людей з помірно вираженими симптомами. Центри з контролю і профілактики захворювань США також рекомендують використовувати тканинні маски.

У той же час носіння двох масок одночасно — тканинної та медичної — істотно збільшує ступінь захисту від вірусних частинок, показує свіже дослідження.

Поєднання медичної маски і одягненої поверх тканинної маски стримує проникнення 85,4% вірусних частинок, показав експеримент вчених, у той час як зав'язана медмаска, що щільно прилягає до обличчя, — 77%, а одна лише тканинна маска — 51,4%.

А за даними іншого експерименту, проведеного шотландськими вченими з механічними манекенами і людьми, маски для обличчя знижують ризик поширення великих крапель, пов'язаних з COVID-19, при розмові або кашлі на 99,9%. Дослідження показало, що на людину, що стоїть за два метри від людини, що кашляє без маски, потрапить в 10 тисяч разів більше великих крапель у порівнянні з тим, якби вона був в масці і знаходилася всього за 50 см від іншого.

Ось як правильно одягати і носити маску:

— Вимийте або продезінфікуйте руки;

— Візьміть маску за гумки і надіньте маску так, щоб вона закривала ніс, рот і підборіддя і щільно прилягала до обличчя з обох боків;

— не торкайтеся маски під час використання;

— перед зняттям маски необхідно вимити або дезінфікувати руки;

— знімайте маску, тримаючись за зав'язки/гумки і не торкаючись до її передньої поверхні;

— після зняття маски обробіть або вимийте руки.

Тканинна маска може скоротити кількість вдиханих вірусних частинок на 17%, а медична — на 47%, показує дослідження Інституту медичних наук Токійського університету.

В Україні за перебування без масок в громадських будівлях, спорудах і громадському транспорті під час карантину загрожує штраф від 170 до 255 гривень. Його можуть виписати навіть в тому випадку, якщо маска надіта, але не покриває рот або ніс.

8

А одноразові рукавички носити варто?

Ні, це може тільки підвищити ризик інфікування. По-перше, рукавички створюють помилкове відчуття захищеності, через що людина може несвідомо доторкнутися руками до обличчя, заразивши себе інфекцією. Крім цього, матеріали, з яких виготовляються одноразові рукавички, — вініл, латекс, нітрит — пористі, тому згодом вони починають пропускати збудників хвороб.

Замість використання рукавичок ВООЗ рекомендує посилити контроль за гігієною рук - регулярно мити їх з милом і обробляти антисептиками.

9

Мені тривожно через новини про COVID-19. Що я можу зробити?

Для початку варто визначити, що ви відчуваєте — тривогу чи паніку. Ось чим вони відрізняються :

Тривога

 • Фізичні прояви: прискорене, нерівномірне або сильне серцебиття; запаморочення, головний біль, біль в грудях, втрата апетиту.
 • Психічні прояви: нервове напруження, неможливість розслабитися, турбота про власне минуле або майбутнє; поява відчуття, ніби ви готові розплакатися; безсоння.
 • Зміни в поведінці: неможливість насолодитися своїм вільним часом, виникнення складнощів з доглядом за собою, проблеми з концентрацією на роботі, труднощі з підтриманням здорових стосунків або з новими знайомствами, побоювання спробувати нове.

Панічна атака

 • Поява раптового і дуже сильного почуття тривоги або страху;
 • Відчуття втрати контролю над собою;
 • Сильне потовиділення, тремтіння в тілі;
 • Брак повітря або прискорене дихання;
 • Нудота.

Британські медики зазначають, що панічна атака зазвичай триває від 5 до 30 хвилин — під час неї ви можете бути дуже налякані, однак вона не є небезпечною для вашого здоров'я.

Як справлятися з тривогою:

Займіться фізичною активністю: тренажерний зал, спортивна ходьба, плавання, біг або йога приведуть вас в тонус і допоможуть зняти напруженість і тривогу. Важливо: якщо ваш лікар рекомендував вам залишатися вдома (наприклад, в межах карантину через коронавірус), дотримуйтеся його порад і займіться фізичними вправами в квартирі.

Почніть правильно харчуватися: пийте достатню кількість води (від 6 до 8 склянок на день), включіть у свій раціон кисломолочні продукти (тільки не знежирені), їжте рибу (бажано дику морську — в ній багато Омега-3 кислот); переконайтеся, що вживаєте достатньо продуктів з високим вмістом клітковини — наприклад, картопля, хліб і рис.

Оточуйте себе приємним спілкуванням: зателефонуйте родичам та друзям, поділіться з ними своїми почуттями.

Відмовтеся від шкідливих звичок: постарайтеся — хоча б тимчасово — не вживати алкоголь, сигарети, психостимулювальні речовини. Каву також рекомендується не вживати.

Не намагайтеся силою «погасити» тривогу або уникати збентежених ситуацій: сфокусуйтеся на правильному диханні (детально — в картці № 3) і відзначайте ваші відчуття з плином часу.

Налагодьте свій сон: почніть дотримуватися режиму — намагайтеся лягати спати в один і той же час кожен день; вимкніть агресивно-яскраві, дратівливі кольори у вашій спальні; провітрюйте приміщення перед сном і хоча б за півгодини до цього відмовтеся від гаджетів, телевізора й інших електронних пристроїв.

Не нехтуйте допомогою психолога: якщо ви відчуваєте необхідність поговорити з фахівцем — це абсолютно нормально. Розгляньте варіант онлайн-сесій на час карантину у вашому місті.

Що робити у разі панічних атак:

Зосередьтеся на своєму диханні:

 1. Зробіть повільний, глибокий і максимально м'який вдих через ніс;
 2. Повільно, глибоко і м'яко видихніть через рот;
 3. Спробуйте, не поспішаючи, рахувати від 1 до 5 при кожному вдиху і видиху;
 4. Заплющіть очі і сфокусуйтеся на процесі дихання.

Зосередьтеся на відчуттях. Спробуйте обійняти щось м'яке і приємне на дотик (наприклад, подушку або м'яку іграшку) або пожувати м'ятну жуйку.

Спробуйте один з методів «заземлення». Ось тільки деякі з них :

 1. Занурте ваші руки у воду: спочатку теплу, потім холодну; а після — навпаки.
 2. Насолоджуйтеся улюбленою їжею або напоєм. Спробуйте відчути всю повноту і відтінки смаку, а також запах.
 3. Потримайте в руці кубик льоду — зосередьтеся на тому, що ви відчуваєте, коли він починає танути.

10

Як проходить вакцинація від коронавірусу в Україні?

Вона стартувала 24 лютого 2021 року і поки тільки набирає темпи. Українців прищеплюють препаратом CoviShield виробництва індійського Інституту сироватки крові за ліцензією британських розробників — Оксфордського університету і AstraZeneca. Після надходження в країну інших препаратів їх також будуть використовувати для вакцинації — зокрема, постачання першої партії американсько-німецької вакцини Pfizer/BioNTech очікується в найближчі тижні.

Згідно з планом уряду, безкоштовна вакцинація в 2021 році буде проводитися в кілька етапів:

 • з лютого до квітня запланована вакцинація 367 тис. осіб — медиків стаціонарних установ, де лікують COVID-19, і військових, які беруть участь в ООС;
 • з квітня до травня — вакцинація людей старше 80 років і співробітників первинної медичної допомоги (1,9 млн осіб);
 • з травня до червня — вакцинація медиків інших категорій (363 тис. осіб);
 • з червня до липня — вакцинація 2,9 млн осіб у віці 70-79 років;
 • з липня до серпня — вакцинація співробітників структур держбезпеки (640 тис. осіб);
 • з серпня до вересня — вакцинація 2,3 млн осіб у віці 65-69 років;
 • з вересня до жовтня — вакцинація співробітників сфери освіти (1,4 млн осіб);
 • з жовтня до листопада — вакцинація 2,8 млн осіб у віці 60-64 роки;
 • з листопада до грудня — вакцинація інших категорій населення (1,7 млн осіб).

На щеплення можна записатися за допомогою програми або веб-порталу Дія. Це може зробити кожен повнолітній громадянин України.

Станом на 10 березня через Дія на щеплення від коронавірусу записалися 200 тис. українців, а отримали укол — 23,5 тис. В українському парламенті говорять, що темпи вакцинації недостатні: кампанія, згідно з оцінкою профільного комітету, проходить в три рази повільніше, ніж планувало Міністерство охорони здоров'я України.

11

За яким сценарієм розвивається пандемія COVID-19 в Україні і світі?

У березні 2021 року в Україну прийшла третя хвиля коронавірусу. МОЗ прогнозує, що пік захворюваності припаде на кінець квітня. Уряд вже допустив, що якщо більшість областей опиняться в червоній зоні, то в країні можуть ввести новий локдаун.

В останні два тижні кількість хворих за добу українців перевищує кількість тих, що видужали. Захворюваність коронавірусом в Україні тримається на рівні 6-10 тисяч осіб на день.

Найважча ситуація з COVID-19 зараз спостерігається в чотирьох українських областях: Закарпатській, Житомирській, Івано-Франківській і Чернівецькій — там введено карантин червоної зони. За останні дні епідемічні показники погіршилися і в ряді інших областей, а також у місті Києві, через що вони також виявилися під загрозою потрапляння в червону зону, що означає:

 • заборона на прийом відвідувачів закладами громадського харчування (закриваються ресторани, кафе тощо);
 • заборона на роботу ТРЦ та інших розважальних закладів;
 • заборона на роботу непродовольчих ринків і магазинів;
 • заборона на роботу закладів культури;
 • проведення спортивних матчів виключно без глядачів;
 • заборона на відвідування освітніх установ (5-7 класи шкіл також зобов'язані перейти на дистанційну освіту);
 • заборона на регулярні та нерегулярні транспортні пасажирські перевезення.

Якщо в червону зону карантину потрапить велика кількість областей, Кабінет міністрів України допускає можливість повернення до загальнонаціонального жорсткого локдауну.

У той же час президент країни Володимир Зеленський бачить вихід не в локдауні, а в збільшенні темпів вакцинації — він доручив уряду прискорити кампанію щеплення.

З початку пандемії в світі виявили ряд мутацій коронавірусу. Одна з найвідоміших мутацій — так званий "британський" штам SARS-CoV-2, який потрапив і в Україну. Як пояснили в українському Міністерстві охорони здоров'я, від "звичайного" він відрізняється:

 • коротким інкубаційним періодом, який триває від одного до трьох днів;
 • в три рази більшою заразністю;
 • зменшенням частки безсимптомних або легких форм хвороби;
 • високою смертністю;
 • ураженням печінки, нирок і центральної нервової системи;
 • підвищеною вірогідністю виникнення постковідного синдрому (фіксується у 52%-76% тих, що заразилися "британським" штамом, триває від трьох до шести місяців).

В цілому ж ряд міжнародних дослідників говорять про те, що рівень смертності від коронавірусу з плином пандемії знижується. Так, вчені проаналізували понад 5 тисяч випадків госпіталізації в місті Нью-Йорк: число летальних випадків впало з 25,6% у березні 2020-го до 7,6% в серпні того ж року.

Інший дослідник зі Стенфордського університету проаналізував 61 наукову роботу про COVID-19 і дійшов висновку, що станом на середину вересня 2020 року коронавірусом насправді могли заразитися 500 мільйонів осіб, а середня смертність від коронавірусу становить 0,23%.

Високу смертність в окремих регіонах світу вчений Джон Іоаннідіс пояснює цілою низкою чинників.

«Дуже велике число смертей в будинках для людей похилого віку; інфекції, які пацієнти підхоплюють в лікарнях, і переповнені шпиталі також можуть пояснювати високу смертність в окремих місцях Італії, Нью-Йорка і сусідніх держав. Невдалі рішення (наприклад, відправлення пацієнтів з COVID-19 в будинки престарілих), поганий менеджмент (наприклад, необов'язкова механічна вентиляція легенів) і використання гідроксихлорохіну також могли сприяти гіршим показниками [смертності]», — пише він у своїй роботі.

Зараз дослідники порушують питання, коли людство набуде колективний імунітет до коронавірусної інфекції після появи в широкому доступі вакцини від COVID-19. В одній з наукових робіт, опублікованій в авторитетному медичному журналі Lancet, її автори доходять висновку, що імунітет до SARS-CoV-2 може бути короткостроковим — від 12 до 18 місяців. Також вчені поки не можуть відповісти на запитання, чи дає раніше перенесена коронавірусна хвороба гарантію того, що людина повторно не захворіє важкою формою COVID-19.

Серйозною проблемою є і так званий «затяжний ковід»: у великої кількості людей зберігаються ті чи інші симптоми хвороби через досить тривалий час після початку лікування. Британські вчені провели експеримент за участю 163 пацієнтів з COVID-19: 74% з них після виписки з лікарні спостерігали у себе щонайменше один симптом коронавірусної хвороби.

Основні довгострокові наслідки коронавірусу: м'язовий біль, задишка, діарея, нудота, порушення сну, нерегулярне серцебиття, сплутаність свідомості і втома.

Олександр Стрельников для НВ

У матеріалі використані зображення: United Nations COVID-19 Response, Tai's Captures, Clay Banks via Unsplash, REUTERS / Dado Ruvic, Stephane Mahe

Радіо НВ