Інформаційна і не тільки атака на Центр протидії корупції: що сталося і хто за цим стоїть

9 червня 2017, 15:27
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
7 червня голові громадської організації Центр протидії корупції Віталію Шабуніну при дивних обставинах вручили повістку до військкомату. Він підозрює, що це було своєрідне залякування

Це не перший випадок, коли ЦПК і його активісти зазнають провокацій. А почалося все з того, що 6 березня організація подала в суд на Службу безпеки України в зв'язку з засекречуванням е-декларацій співробітників відомства.

Відео дня

Практично відразу ж після цього почалася інформаційна кампанія з дискредитації ЦПК. НВ зібрало інформацію про нападки на ЦПК і його главу Віталія Шабуніна та про те, хто до них причетний.

Питання про майно Шабуніна на прес-конференції про позов до СБУ

Після звернення до суду ЦПК організував у зв'язку з цим прес-конференцію. Як пише заступник шеф-редактора з авторських проектів Детектор Медіа Гала Скляревська у своїй колонці, вже на цій прес-конференції кілька журналістів почали ставити питання про стан фінансів, декларації і нерухомість самого Шабуніна.

Скляревська також зазначає, що деякі журналісти згодом повідомляли, що їх та їхніх колег нібито просили поставити ці питання за винагороду представники силових структур.

Задекларуйся, будь мужиком, а не боягузом. Замовна акція під будинком Шабуніна

9 квітня під приватний будинок Віталія Шабуніна прийшли "активісти" і влаштували пікет. Про це 10 квітня повідомив на своїй сторінці у Facebook сам Шабунін, опублікувавши фото та відео того, що відбувалося.

"Вчора СБУшники під моїм будинком провели перформанс. Спочатку проїхали повз будинок на автомобілі – впевнилися, що вдома. І через годину прийшли. Шість громадян, куратор з фотіком і 5 плакатів. На плакатах – всі фобії і вся біль СБУшників: "Задекларуйся, будь мужиком, а не боягузом", "Продай будинок – купи в НАБУ прослушку!", "Віталік! Тікати марно – не знайдуть наші, знайдуть американці!", "Звідки гроші на будинок?" - написав він.

Фото: Vitaliy Shabunin via Facebook
Фото: Vitaliy Shabunin via Facebook Фото:

Фото: Vitaliy Shabunin via Facebook
Фото: Vitaliy Shabunin via Facebook Фото:

Фото: Vitaliy Shabunin via Facebook
Фото: Vitaliy Shabunin via Facebook Фото:

Фото: Vitaliy Shabunin via Facebook
Фото: Vitaliy Shabunin via Facebook Фото:

Фото: Vitaliy Shabunin via Facebook
Фото: Vitaliy Shabunin via Facebook Фото:

Шабунін стверджував, що пікет організовував заступник голови СБУ Павло Демчина, а виконавцем був Роман Матковський – чинний керівник управління СБУ із захисту національної державності.

Шабунін також наголосив, що учасники пікету не змогли відповісти на питання про мету акції та зміст плакатів.

..і розслідування про організаторів

20 квітня 2017 року журналісти програми Схеми опублікували розслідування, в якому йдеться про те, що пікет під будинком Шабуніна дійсно організувала СБУ.

В опублікованому Схемами відео голова департаменту захисту національної державності СБУ Роман Матковський підтверджує, що перебував біля будинку Шабуніна під час акції.

Дещо плутаючись у власних заявах Матковський розповів журналістам, що "відстежував замовну акцію", замовників та організаторів якої знайти поки що не вдалося.

Коментар Матковського починається з 8 хвилини 40 секунд

Крім того, 10 квітня на офіційній сторінці Автомайдану у Facebook з'явилося повідомлення про те, що приблизно за тиждень до акції під будинком Шабуніна, до активістів звернувся ветеран АТО Жора Турчак.

Він передав активістам прохання СБУ за допомогою дрона зняти приміщення підозрюваних у сепаратизмі осіб, які нібито на даний момент проживають на території Київської області.

9 квітня один з автомайданівців виїхав з цією метою разом зі співробітниками СБУ на місце, яке до самого початку зйомок було невідомим.

Впізнавши вже під час зйомки Шабуніна, автомайдановец її припинив.

Снятый с дрона во время пикета "роскошный дом" Шабунина / Фото: АвтоМайдан - AutoMaidan via Facebook
Снятый с дрона во время пикета "роскошный дом" Шабунина / Фото: АвтоМайдан - AutoMaidan via Facebook Фото:

Причому в Автомайдані зазначили, що в СБУ "навіть забули попросити відео з дрона з будиночком "сєпара" Шабуніна"".

Єдиною офіційною реакцією СБУ на подію стала заява на сторінці у Facebook прес-секретаря спецслужби Олени Гітлянської про те, що заява Шабуніна здивувала СБУ.

"У наших співробітників достатньо завдань і викликів щодо протидії зовнішнім і внутрішнім загрозам державній безпеці. У них немає часу, бажання і правових підстав організовувати "перформанси" для окремих амбітних політиків і громадських діячів, які таким чином намагаються привернути увагу до власних персон і підняти рейтинги", - сказано в її повідомленні.

Відео Голосу народу і каналу Україна

10 квітня 2017 року на YouTube-каналі TVgolosnaroda з'явилося відео, у якому журналіст, член партії 5.10 Геннадія Балашова Всеволод Філімоненко, говорив про Шабуніна.

На відео, опублікованому каналом, його співробітники намагаються з'ясувати у матері Віталія Шабуніна, де голова ЦПК взяв гроші на свій будинок, а також поставити питання про його нерухомість самому Шабуніну, заставши його на вулиці разом із Юлією Марушевською.

В кінці відео озвучується припущення, що "на рахунках антикорупціонерів зберігаються мільйони відмитих доларів", а також зафіксовано від'їзд від будинку Шабуніна вантажівки, яка, згідно з коментарем на відео, привезла йому матрац.

Варто зазначити, що будинок Шабуніна у селі Гнідін Бориспільського району Київської області площею 122,8 квадратних метра зазначений у його електронній декларації за 2016 рік, опублікованій у травні. Згідно з декларацією, його вартість становить близько 2 млн грн. Причому в декларації зазначено, що частину грошей на купівлю будинку Шабунін отримав від продажу квартири, а частину взяв у кредит.

19 квітня TVgolosnaroda опублікував ще один ролик про будинок Шабуніна, у якому, зокрема, знову присутній епізод під час якого Шабуніну привозять матрац і стверджується, що його будинок "побудований за готівку".

Крім Шабуніна, у сюжеті фігурують також нардепи Мустафа Найєм, Світлана Заліщук, Сергій Лещенко та Єгор Соболєв.

29 квітня на телеканалі Україна вийшов спецрепортаж Слідами грантоїдів. Як зазначає Скляревская, в титрах спецрепортажу не вказані його автори, а на питання про те, чи є він продукцією каналу чи стороннього продакшну, прес-служба каналу відповіла: "Авторський колектив складається з журналістів, які мають великий досвід у новинах і хочуть реалізувати себе у нових проектах поза новинним мовленням".

У спецрепортажі повторюються заяви про те, що Шабунін та ЦПК займаються "грантоїдством" і знову показаний будинок Шабуніна.

Скляревська також вказує, що у спецрепортажі використані коментарі Максима Гольдарба, голови громадської організації Публічний аудит, джерела фінансування якої на її сайті не вказані, та друга нардепа від Народного фронту Тетяни Чорновол Андрія Дзіндзі, який уже багато місяців постійно пише про нерухомість Лещенка, Найєма, Соболєва, Заліщук та Шабуніна.

Причому саме Чорновол подала правки в закон про електронне декларування, які зобов'язують членів антикорупційних громадських організацій публічно декларувати свої доходи.

Голос народу та Олександра Устінова в аеропорту

7 травня співробітниця ЦПК Олександра Устінова повідомила, що в аеропорту, куди вона прилетіла після відпустки, її "зустріли" невідомі особи, які раніше знімали будинок голови ЦПК Віталія Шабуніна.

"Виявляється Шрі-Ланка, де за 5 дол на двох можна добре повечеряти, - це елітний відпочинок, а я як секретар ради при НАБУ ... не маю права таке робити", - коментує Устинова пред'явлені їй претензії.

Вона також пише, що "не витримала і почала ревіти", коли їй заявили, що поки вона відпочивала, "хлопці гинули на Сході".

Устинова опублікувала фото людини з камерою, яка зустріла її в аеропорту та її посвідчення на ім'я Гриньова Антона Михайловича.

В сюжеті сказано, що Устінова, яка нібито "ніколи не займалася бізнесом" не змогла б заробити на квартиру площею 120 квадратних метрів у новобудові. Водночас Скляревська зазначає, що Устінова прийшла у ЦПК з менеджерської посади в компанії E-bаy, у якій пропрацювала майже шість років.

Шабунін у Школі корупції

22 травня Шабуніна обговорювали у програмі Школа корупції, яку ведуть Володимир Петров, Тетяна Гончарова, головний редактор Рагулів Тетяна Микитенко, співвласником яких є Петров, і Василь Крутчак.

Про Шабуніна там згадували в контексті його інтерв'ю Тетяні Даниленко. Крім того, Крутчак поставив Шабуніну питання, чи є в його організації непорядні люди, і отримав негативну відповідь.

ЦПК і нардеп Павло Пинзеник

23 травня нардеп від Народного фронту Павло Пинзеник заявив на брифінгу в Раді, що буде просити перевірити діяльність ЦПК щодо відмивання коштів.

Він також продемонстрував відео "розслідування", яке, за його словами, провели співробітники громадської організації Національний інтерес України.

Причому директор цієї організації Василь Апасов заявляв на своїй сторінці у Facebook, що її сайт почав працювати лише за день до заяви Пинзеника - 22 травня.

Демонструючи це відео Пинзеник повідомив, що в переданих йому матеріалах сказано, що, незважаючи на велику заробітну плату членів ЦПК, кошти також виводилися на фізичних осіб-підприємців.

Пинзеник також заявив, що очікує, що ЦПК позбавлять статусу неприбуткової організації.

У відповідь у ЦПК заявили, що інформація, озвучена нардепом і продемонстрована на відео, є брехнею. Як сказано на сайті ЦПК, ця інформація містить фактологічні помилки та маніпулятивні твердження, які не відповідають фінансовій звітності ЦПК.

У ЦПК також пообіцяли подати в суд на Пинзеника.

Колективне вручення повістки Шабуніну та напад з газовим баланчиком під військкоматом

7 червня Шабунін повідомив на своїй сторінці у Facebook, що до нього додому прийшли троє людей у формі, а також "ескорт з камерою і пацани гопницького виду в супроводі".

Шабунін зазначив, що з трьох людей у формі назвався лише один, а хлопці не у формі та з камерою заявили, що вони "зрітєлі" з організації колишніх військовослужбовців.

Голова ЦПК опублікував фото та відео інциденту, а також посвідчення, що підтверджує, що він був визнаний непридатним до військової служби.

Він також припустив, що "зрітєлі" пов'язані з Ігорем Півнем, членом правління ГО Національний інтерес, яка зняла маніпулятивний фільм про ЦПК, представлений у Раді Пинзеником.

Шабунін закликав журналістів приєднатися до нього наступного дня о 9:00 у Дніпровському військкоматі, куди він прибув, щоб з'ясувати, чому йому принесли повістку.

8 червня, коли Шабунін прибув у військкомат, до нього у черговий раз підійшов Філімоненко, який працює в TVgolosnaroda, і почав ставити якісь питання, після чого Шабунін вдарив його в обличчя. Відповідне відео без звуку з'явилося на каналі YouTube TVgolosnaroda.

Філімоненко стверджує, що Шабунін його вдарив після запитання про те, чому він не воює в АТО. Сам Шабунін каже, що вдарив відеоблогера за те, що він довів до сліз колегу Шабуніна по ЦПК Олександру Устінову.

Причому Філімоненко не став публікувати відео зі звуком на підтвердження своїх слів, але заявив, що у нього струс мозку і пошкодження щелепи.

Однак нібито отримані травми не завадили Філімоненку ще раз підійти до Шабуніна вже після того, як він вийшов із Дніпровського військкомату.

Причому Філімоненко спочатку "тікав" від Шабуніна, а потім бризнув йому в очі з балончика. ЗМІ зазначали, що під час цого також постраждали також журналісти, які перебували поруч.

Після цього швидка допомога відвезла Шабуніна в Олександрівську лікарню, щоб промити очі.

У той самий день, коментуючи свій похід у військкомат, Шабунін заявив на своїй сторінці у Facebook, що, за словами воєнкома на прізвище Орел, претензій до нього немає і у військкоматі не розуміють, що відбувається.

Шабунін також стверджує, що, за словами воєнкома, до нього надійшла вказівка від ЗСУ скерувати на його адресу трьох представників комісаріату як "групу розшуку", яку використовують для відлову дезертирів або призовників. Водночас Шабунін наголошує, що у Дніпровському військкоматі визнали, що в його випадку не повинна була застосовуватися така група, а "зрітєлі" навряд чи з'явилися біля його будинку випадково.

Шабунін також повідомив, що у Дніпровському військкоматі йому сказали, що він повинен звернутися до військкомату за місцем прописки, де він, у свою чергу, отримав направлення на проходження медкомісії.

НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X