Гроші у фонд школи. Що варто знати батькам про благодійність на шкільні потреби

31 серпня 2018, 12:12

Українські батьки сплачують кошти на шкільні потреби своїх дітей. Як цей механізм регулюється в Україні та що варто знати про перебіг коштів. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Батьки сплачують при вступі дитини до школи. На шкільні потреби, зазвичай, здають 500, 1000 та 2000 грн. Щомісячні внески з фіксованими сумами сплачували 9 з 10 батьків, свідчать результати дослідження DоZorro, Transparency International.

Відео дня

Рахунок і призначення

Як розповіла аналітик проекту DoZorro Аріна Куц, майже чверть усіх опитаних заявила, що сплачує приблизно 50 грн щомісяця. Найпоширенішими є внески в діапазоні від 30 грн до 200 грн - це приблизно 70% випадків. Куц нагадала, що, відповідно до законодавства, будь-яка благодійна допомога повинна бути добровільною.

“Якщо ви вирішите здавати кошти, то маєте це робити лише у безготівковій формі і саме на спецрахунок школи, тому що такий формат - це повна підзвітність. Це означає, що ці кошти точно підуть на вашу школу, зафіксуються. Дуже важливо також вказати призначення платежу. Тому що якщо ви не вкажете, то ці кошти можуть використати як завгодно”, - розповіла Куц.

На які потреби батьки здають

Найбільше грошей батьки здають на ремонт - кожен 5-й. Однак приблизно стільки ж українських батьків не знають, за що саме вони платять. На 3-му місці з-поміж потреб школи дорослі назвали господарські товари. Батьки мали на увазі закупівлю лампочок, серветок, миючих засобів, рушників тощо.

Без парт і підручників. Чому нова українська школа може зазнати фіаско

Далі канцтовари - 8%, за ними плата послуг охорони - 7%. Подарунки і премії вчителям - приблизно 6% батьків здавали на такі потреби. Також батьки відповідали, що здають кошти на купівлю техніки та утримання території - видатки, які і так повинні оплачуватися з бюджету.

Здебільшого внески сплачують готівкою - майже 90%. Лише кожен шостий назвав свої внески добровільними, інші - примусовими. У 60% випадків звіти про те, куди були використані кошти, є. Однак лише в одному випадку з 10 вони підкріплені чеками.

Опитування проводилося у середині липня. В дослідженні взяло участь майже 1,5 тисяч респондентів з усіх регіонів України, окрім окупованого Криму.

Модуль аналітики

За приблизними розрахунками, тільки у Києві за минулий рік батьки здали у різноманітні фонди в школах, садочках приблизно 2 млрд грн, повідомила співголова громадської організації Батьки СОС Олена Бондаренко. За її словами, неможливо дізнатися, наскільки ці кошти ефективно використали в освіті та чи покрили ними усі потреби.

“Я не проти благодійності. Але не тоді, коли ці гроші йдуть у пісок, і ми не знаємо, ані скільки, ані куди, ані як. Вона має бути цільова, за нею мають бути рахунки та відповідальність не менше, ніж за бюджетні кошти”, - зазначила Бондаренко.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Лише в одному випадку з 10 шкільні закупки були підкріплені чеками

Вона нагадала, що в системі PROZORRO існує модуль аналітики. Там кожен може дізнатися про цінові пропозиції кожного учасника тендера, технічну документацію, дані про переможців і замовників, про предмети закупівель, їх середню вартість.

Наприклад, якщо батьків просять здати внески на миючі засоби для школи, спочатку вони можуть зайти на модуль аналітики і подивитися, чи їхня школа або управління освіти вже не закупили ці товари, а тільки потім вирішувати, здавати кошти чи ні.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу NV

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X