Епілепсія – не вирок. Що треба пригадати про захворювання у "фіолетовий день"

26 березня 2019, 16:01
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

З 2008 року 26 березня в усьому світі відзначають так званий фіолетовий день – День боротьби з епілепсією. 

Започаткувала його 9-річна канадійка Кессіді Меган, яка страждала на епілепсію. Аби привернути увагу до цієї проблеми, вона поширила інформацію у соціальних мережах і позначила фіолетовим кольором. Пізніше її ініціативу підтримали міжнародні асоціації.

Відео дня

Про симптоми та походження хвороби – у сюжеті Радіо НВ.

Епілепсія не передається через контакт

Коли трапляється приступ епілепсії, людина непритомніє і падає на землю, тіло зводить судомами, а голова і кінцівки починають тримтіти. Це хронічне інфекційне захворювання нервової системи, не є психічною хворобою, характеризується розладом діяльності мозку. Воно спадкове і через контакт не передається. У 90% випадків розвивається у дитячому віці, частіше через травми або нейроінфекції.

Напади можуть супроводжуватися судомами а можуть і без них. На думку дослідників, приступи стаються через аномальні сплески електричної активності клітин головного мозку. Утім точна причина нападів досі не відома.

У немовлят до двух років захворювання виникає внаслідок внутрішньої черепної травми, отриманої при народженні. Передається у спадок у 10% випадків. Причини появи у дітей до 18 років – травми, синдром скасування ліків при тривалому вживанні та алкоголь. Дорослим до 35 років загрожує у випадку виникнення пухлини головного мозку та через надмірну пристрасть до алкоголю.

Епілепсія – не вирок

Епілепсія – не вирок, каже Дарина Пилипчук. Дівчина в 19 років дізналася, що хвора. Дарина стверджує, що люди з епілепсією нічим не відрізняються від інших. Лише тим, що іноді в них бувають приступи.

У 70% випадків у людей з епілепсією виникає ремісія після п'яти років без нападів

За її словами, помирають не від цієї хвороби, а від неправильно чи невчасно наданої допомоги. Дарина переконує, що обов’язково необхідно повідомити про хворобу найближчому оточенню, щоб могли допомогти. 

"Є десятки історій, коли дівчата на вулицях падали і вмирали в калюжі води, тому що до них ніхто не підходив, або від неправильної допомоги розбивали щелепу людині, тобто досить багато таких страшних історій, які чіпляють. Тут ще питання правильного лікування, і в 70% випадків у людей з епілепсією виникає ремісія після п'яти років без нападів", – наголосила Пилипчук.

Шість простих правил першої допомоги

В Україні епілепсію продовжують лікувати психіатри, а не невропатологи, як в інших цивілізованих країнах. Але це не є психічний розлад, розповідає PR-manager Української біржі благодійності Богдан Бердник.

Він назвав шість простих правил першої допомоги. По-перше, якщо почався напад, людину потрібно  перевернути  на бік, розв'язати краватку чи розстебнути ґудзика. Не можна переносити людину під час нападу, крім випадків, коли загрожує небезпека.

Універсальний спосіб – викликати швидку

Також не варто поливати хворого водою і не намагатися давати щось випити чи з'їсти. Якщо приступ триває п’ять і більше хвилин, треба викликати швидку.

"Грубо кажучи, якщо раптом ви бачите на вулиці, що у когось напад, ці правила абсолютно універсальні. Я реально уявляю собі цей момент, коли ти на зупинці, і людині стає погано, досить її повернути на бік. Універсальний спосіб – викликати швидку, коли бачиш, що комусь погано. Діагноз епілепсія – це, швидше за все, вони не зможуть адекватно влаштуватися на роботу, в дитячий сад буде дуже складно влаштувати дитину і таке інше", – зазначив Бердник.

В Україні нараховується щонайменше 100 тисяч людей з епілепсією, тому обізнаність щодо хвороби дуже важлива, зокрема для надання першої медичної допомоги і профілактичних заходів щодо вторинної епілепсії. Повністю вилікуватися від недугу не можливо, але можна контролювати його прояви за допомогою ліків. 

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X