Доступ ГПУ до особистих даних українських журналісток: Схеми знайшли низку невідповідностей у заявах Луценка

12 вересня 2018, 11:18
670
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Журналісти проаналізували заяви Луценка щодо отримання доступу до даних журналістів

Генеральная прокуратура України отримала доступ до широкого масиву інформації з телефонів двох українських журналісток – головного редактора програми розслідувань Схеми: корупція в деталях Наталії Седлецької та кореспондента журналу Новое время Христини Бердинських. Суд дозволив вивчати дзвінки, смс-переписку та місцезнаходження журналісток за останні півтора роки.

ГПУ домоглася такого рішення у рамках розслідування щодо директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника. Його підозрюють у розголошенні державної таємниці та даних досудового слідства.

Рішення суду викликало хвилю критики в українській медіаспільноті. На тлі скандалу генпрокурор Юрій Луценко запропонував Седлецькій провести закриту зустріч. У свою чергу журналістка заявила, що готова зустрітися з Луценком, але не за зачиненими дверима.

Генеральний імітатор: Як Луценко став зручним для Порошенка генпрокурором

Глава ГПУ і досі не погодився на пропозицію дати інтерв’ю журналістам Схем, однак поговорив з іншим виданням, де торкнувся теми доступу до даних українських журналістів.

За даними Схем, Луценко у своїх поясненнях припустився низки неточностей, висунув звинувачення у бік самих журналістів і не прокоментував деякі питання, які досі залишаються відкритими.

Нижче наводимо повний аналіз відповідей генпрокурора:

Юрій Луценко:

"Я запросив Седлецьку не на закритий "міжсобойчик", а на зустріч з генеральним прокурором. А вона хотіла зробити з цього шоу".

Редакція Схем:

"Прес-секретар Луценка зателефонувала Наталці Седлецькій майже опівночі, повідомивши про запрошення до ГПУ. Редакція Схем разом з керівництвом у Празі ухвалила рішення погоджуватись на зустріч лише в присутності камери, щоб на всі питання почула відповідь не лише Наталка, а все суспільство. Оскільки цей випадок є безпрецедентним в Україні з точки зору кількості журналістських даних, доступ до яких через суд отримали силовики.

На цей же час редакція забронювала ефір для Луценка і кликала його і в наступні дні. Пропозиція досі в силі. Утім, він відмовився йти на відкриту розмову з журналістами Радіо Свобода".

Юрій Луценко:

"Я запрошував пані журналістку на зустріч щодо цього ж питання із десятьма депутатами, включно із головою профільного журналістського комітету".

Редакція Схем:

"Група народних депутатів самостійно ініціювала зустріч із генеральним прокурором, бо за статусом депутати мають право на невідкладний прийом. Седлецьку на цю зустріч не запрошували. Про присутність голови парламентського комітету з питань свободи слова Вікторії Сюмар на зустрічі з генпрокурором стало відомо постфактум з її слів".

Юрій Луценко:

"Я показую вам офіційний документ – слідчі хочуть отримати лише дату, коли ці журналісти (упродовж 17 місяців) були конкретно у "соті" мобільної вежі на території НАБУ. Де за цей час були журналісти, окрім цього місця, нас не цікавить".

Редакція Схем:

"Документ, який показує Луценко – це лист слідчого в Київстар, а не сама ухвала суду, яка дає дозвіл на доступ до повної карти пересувань журналістів протягом півтора року, їхніх дзвінків та SMS. Зокрема,слідчий Іжук просив суд і отримав доступ до такої інформації:

  • дата, час, тривалість кожного з'єднання;
  • номери всіх абонентів;
  • відправлені та отримані текстові та інші повідомлення (SMS, MMS) (включно зі змістом);
  • місцезнаходження абонента (базової станції оператора та азимуту до неї) під час телефонних з'єднань;
  • imei-код пристрою.

Виходить, що слідчий почав визначатися з дійсно потрібним йому обсягом інформації не до того, як йти в суд за ухвалою, а після. І лише після гострої суспільної реакції на цей факт.

Луценко визнав надмірним обсяг даних з мобільних журналістів, доступ до яких його підлеглим відкрив суд. Однак замість вказівки слідчому не використовувати судову ухвалу, уточнити потреби і звернутися до суду за новою, генпрокурор навпаки прискорив отримання ГПУ даних від оператора.

Адже вдень, коли історія набула резонансу, слідчий написав листа в Київстар з вимогою таки видати інформацію, ще й встановивши дедлайн до 18 вересня.

У листі слідчий дійсно звузив перелік запитуваної інформації, попросивши надати лише дані про дату, час та тривалість місцезнаходження телефонів журналісток у зоні дії веж оператора в декількох кварталах навколо НАБУ у період з липня 2016-го по листопад 2017-го. Втім, у листі слідчий прямо зазначив, що "наразі" потрібна лише ця інформація.

Тобто до кінця дії ухвали, 27 вересня, слідчий може звернутися до оператора повторно і запросити повний обсяг даних з мобільних розслідувачів?

Жодних документально закріплених гарантій, що цього не буде зроблено, не надано. Як і немає доказів, що слідчі не скористались цією ухвалою суду ще ДО того, як вона стала публічна і викликала хвилю резонансу в суспільстві".

Юрій Луценко:

"Слідство не цікавить нічого з їхньої журналістської діяльності, лише дата перебування у приміщенні, де відбулося розголошення НСРД (негласні слідчо-розшукові дії – ред.)".

Редакція Схем:

"Чому тоді слідчі отримали доступ до даних журналістів за такий довгий час – 17 місяців? Якщо орієнтовний період слідству був відомий зі звернення в ГПУ депутата Олени Масоріної?

Невже слідчі ГПУ за майже рік розслідування цієї резонансної справи справді не знайшло інших методів встановити дату однієї події, аніж як простежити за пересуваннями журналістів-розслідувачів протягом півтора року?

На ці запитання ані генпрокурор, ані слідство так і не дали пояснень.

Натомість за цей період і співробітники ГПУ, і сам генеральний прокурор неодноразово ставали фігурантами журналістських розслідувань команди Схем. Тому редакція не може повністю виключати, що під приводом збору доказів підлеглі Луценка насправді просто вирішили відслідкувати всі контакти та виявити джерела головного редактора програми".

Юрій Луценко:

"Моє зустрічне запитання обивателю: чи погодиться він, що якщо журналіст перебуває на місці будь-якого злочину, з тим, що ми не маємо права розглядати його як повноцінного свідка? Якщо у присутності журналіста дві людини вбили одна одну, чи можемо ми цього журналіста так само допитувати? Якщо ні, то давайте так і запишемо у законі: журналісти належать у нас до касти недоторканних".

Редакція Схем:

"Ніхто не ставить під сумнів можливість та потребу слідства допитувати журналістів як свідків. Більше того, журналісти нерідко свідчать у справах, порушених за результатами їхніх розслідувань, і надають слідству додаткові документи або інформацію про фігурантів своїх опублікованих матеріалів. І Схеми теж. Утім, журналіст має законне право не розкривати своїх джерел та обставин спілкування з ними. Якщо журналіст став свідком вбивства, вочевидь, не йдеться про захист його джерел. Тому таке порівняння навряд чи можна вважати коректним".

Юрій Луценко:

"Чи маю я як генпрокурор "у відповідь" право порушувати в інтересах слідства зону журналістської й особистої приватності? У мінімально необхідній мірі, так".

Редакція Схем:

"Генпрокурор має керуватися законами, а не політичною доцільністю. А слідчі ГПУ та судді мають ухвалювати рішення з огляду на практику Європейського суду з прав людини. За законом та стандартами професії, журналіст має право не розкривати своїх джерел та обставин спілкування з ними. Більше того, за журналістом не можна слідкувати для збору інформації про його роботу та коло контактів. Отримання інформації про місцезнаходження журналістів протягом такого тривалого часу загрожує розкриттю їхніх джерел".

Читайте також думку на НВ: Одна безглузда дія Луценка - Бердинських

Головне

Бокс

Вчора, 15:00

article_img
Визначився суперник Ломаченка 12 квітня
Геополітика

Вчора, 20:30

article_img
Держсекретар Обами – про американську зброю для України, випадах проти Трампа і хвилювання за Європу
Футбол

Вчора, 21:40

article_img
Коли і де дивитися матч Ліги Європи Динамо - Олімпіакос

Вибір редакції

Події

Сьогодні, 08:40

article_img
Подолання бідності. Як працюватиме державний онлайн-реєстр вакансій
Події

Вчора, 16:57

article_img
Туалети й електронні табло. Як у Києві облаштовуватимуть зупинки громадського транспорту
Made in Ukraine

Вчора, 12:49

article_img
Повстали з попелу. Призабута українська соцмережа Nimses представила масштабне оновлення

ТОП 3

Події

Вчора, 11:48

article_img
Порошенко допомагав виносити поранених із Маріїнського парку - відео
11120
Події

19 лютого, 16:09

article_img
Мальдіви-Москва: ЗМІ дізналися, як живе дружина прокурора-антикорупціонера
9285
Події

Сьогодні, 10:13

article_img
А якби Майдан не переміг? Відомі українці - про те, якою була б зараз країна
4993