Доповідь Amnesty International про Україну: "Таємні в’язниці" СБУ та тиск на ЗМІ

22 лютого 2018, 12:20
1502
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Доповідь Amnesty International про Україну: "Таємні в’язниці" СБУ та тиск на ЗМІ  - фото

Правозахисники: Усі раніше зафіксовані в Україні порушення гуманітарного права залишилися безкарними

У лютому 2018 року міжнародна правозахисна організація Amnesty International оприлюднила доповідь стосовно стану дотримання прав людини в Україні.

"Таємні в’язниці" СБУ

В доповіді правозахисники згадують "таємні тюрми" СБУ, а також неправомірні утримання людей з боку правоохоронних органів. Представники правоохоронних органів продовжували вдаватися до тортур, інших видів жорстокого поводження та порушувати права людини. Раніше зафіксовані порушення міжнародного гуманітарного права залишились безкарними, йдеться у доповіді.

У звіті йдеться, що представники ООН з недопущення катувань заявили, що СБУ надала їм доступ не до всіх місць позбавлення волі. Коли правозахисники приїхали вдруге на об'єкти, в них склалося враження, що приміщення спеціально очистили, щоб приховати сліди тортур. На момент перевірки затриманих перевезли до інших місць.

СБУ спростувала інформацію про "таємну в'язницю" під Харковом

Правохахисники згадали історію затримання Дар’ї Мастікашевої – громадянки України, яка приїхала з Росії відвідати свою матір та сина в Україні. Вона була затримана СБУ у серпні. Фотографії жінки, які зробив її адвокат поза залою суду, демонструють ознаки побиття і ймовірних тортур з боку службовців СБУ.

Також її адвокат повідомляв, що Мастікашева отримувала погрози на адресу своїх матері й сина, поки не згодилась зачитати вголос на камеру заяву, в якій їй інкримінувалися злочини. Наприкінці року вона ще була під вартою в очікуванні суду.

Представники так званих "ЛДНР" відмовили в будь-якому доступі до місць позбавлення волі на контрольваній ними території. Де-факто бойовики продовжували затримувати та ув’язнювати критиків і осіб, яких підозрювала в підтримці України.

Тиск на активістів і ЗМІ

В доповіді зазначено, що активісти, журналісти та члени неурядових організацій, які висвітлюють корупцію в Україні, стикаються із тиском та навіть насиллям.

"Влада знову намагалася обмежити право на свободу вираження поглядів, ініціюючи необґрунтовані кримінальні провадження проти журналістів, які критикували уряд за його політичний курс на сході України та неспроможність втілити в життя реформи", - сказано в доповіді.

Насильство щодо жінок

У звіті йдеться, що Верховна Рада України все ще не ратифікувала Стамбульську конвенцію – комплексний міжнародний документ, метою якого є протидія насильству стосовно жінок та щодо домашнього насильства. Крім того, ситуацію погіршує і війна на сході України.

Ситуація в окупованому Криму

У Криму продовжився наступ на права та свободу слова, об’єднань та мирних зібрань, окупаційна влада цькувала переважно етнічних кримських татар, а також українських активістів.

Намагаючись залякати критиків окупації півострова, російські силові структури влаштовували рейди на десятки домів кримських татар начебто в пошуках незаконної зброї, наркотиків та “екстремістської” літератури. Адвокати, які захищають в кримських судах інтереси незгодних, зазнавали переслідувань з боку російської влади.

Торгівля зброєю

У вересні Amnesty International оприлюднила доповідь щодо можливого постачання Україною стрілецької зброї та легкого озброєння Міністерству оборони Південного Судану на суму 169 мільйонів доларів США.

У відповідь на доповідь Державна експортна служба зробила заяву про те, що зазначена угода не була реалізована, а з України не було доставлено жодного озброєння до Південного Судану. В попередні роки Україна регулярно звітувала про експорт стрілецької зброї, легкого озброєння та основних збройних систем для південносуданського уряду. Україна досі не ратифікувала Договір про торгівлю зброєю, підписаний нею у вересні 2014 року.

28 вересня Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов заявив, що українські державні компанії прийняли рішення заморозити постачання зброї до Південного Судану.

Нова доповідь Amnesty International оцінює стан прав людини в 159 країнах світу протягом всього 2017 року, детально з нею можна ознайомитись за активним посиланням.Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською