Донецький, Кримський та перегорнутий догори дриґом. 5 цікавих фактів про український прапор

Донецький, Кримський та перегорнутий догори дриґом. 5 цікавих фактів про український прапор
Фото: Олена Трибушна

Найбільші українські прапори було пошито у Криму та Донецьку. Ці та ще чотири незвичайні факти про національний прапор України

23 серпня, напередодні Дня Незалежності, Україна відзначає День Державного прапора. Це свято започаткував президент Леонід Кучма в 2004 році. Щорічно в цей день о 9 ранку прапор урочисто піднімають у Києві, обласних та районних центрах країни та Севастополі.

НВ зібрало п'ять цікавих історій про український прапор.

Найбільші прапори України

Довгий час найбільшим прапором України вважався так званий Донецький прапор. У 2007-му прапор розміром 30 на 45 метрів (1.350 кв м) пошила у двокімнатній хрущовці донецька пенсіонерка, вдова шахтаря та етнічна росіянка Марія Беляткова. Зшити його її попросила сусідка для Спілки творчої молоді Донбасу. Пенсіонерка, недовго думаючи, погодилася. Але коли вранці у її хрущовку занесли матеріал, жінка остовпіла – 15 рулонів жовтого та 15 рулонів блакитного шовку. Прапор треба було зробити за три дні.

Вперше прапор розгорнули 23 серпня 2007 року у Донецьку. Протягом декількох років прапор, який потрапив до Книги рекордів Гіннеса, возили усію Україною – від Донецька до Львова.


Донецкий флаг во Львове Фото: zaxid.net

Донецький прапор у Львові Фото: zaxid.net


У 2011 році у Харкові під час репетиції до Дня прапора на площі Свободи в ході зіткнень між націонал-патріотами та регіоналами Донецький прапор було порвано в двох місцях.


Донецкий флаг в Харькове Фото: varta.kharkov.ua

Донецький прапор у Харкові Фото:varta.kharkov.ua


У 2012 році рекорд донецьких побив ще один прапор-рекордсмен. Прапор розміром 40 на 60 метрів площею 2.400 кв м також потрапив до Книги рекордів Гіннеса і об'їздив всю країну.


Флаг-рекордсмен в Луцке Фото: pravda.lutsk.ua

Прапор-рекордсмен у Луцьку Фото:pravda.lutsk.ua


Нарешті, ще один гігантський прапор – менший за розміром, але не за значущістю – 23 серпня 2007 року було піднято у Криму, над акваторією Каламітської затоки.


Гигантский украинский флаг в Крыму Фото: Мирослав Малиновський / ВКонтакте

Гігантський український прапор у Криму Фото: Мирослав Малиновський / ВКонтакте


Полотнище прапора розміром 21 на 14 метрів вагою 60 кг буксирував катер. Цей прапор також потрапив до Книги рекордів – як рекорд з підняття найбільшого прапора України над морською затокою.


Зшитий в Євпаторії прапор теж поїздив Україною. Наприклад, у 2013-му в День прапора авіатори піднімали його гвинтокрилом на аеродромі у Львівській області.


Гигантский Крымский флаг в небе над Львовом Фото: Пресс-служба Львовской ОГА

Гігантський Кримський прапор в небі над Львовом Фото: Прес-служба Львівської ОДА


Хто і навіщо перевернув прапор

Відомий історичний міф стверждує, що відпочатку український прапор був жовто-блакитним. Таке положення кольорів затвердила у 1918 році Центральна Рада за ініціативою історика Михайла Грушевського. Пізніше, з подачі гетьмана Павла Скоропадського, прапор став синьо-жовтим.

Беззаперечних аргументів, що пояснюють, навіщо він це зробив, у істориків немає. Наприклад, існує думка, що після скасування Української народної республіки та проголошення Української держави Скоропадський хотів, щоб у фактично нової держави був і новий прапор. Але вигадувати щось зовсім нове не було часу, і він просто перевернув догори ногами варіант Грушевського.

Як правильно говорити: синьо-жовтий чи жовто-блакитний?

В силу історичних аспектів у народі кажуть і так, і так. Багато хто в цьому не бачать принципової різниці. Наприклад, у відомому гаслі футбольних фанатів прапори саме жовто-блакитні: "Жовто-блакитні наші прапори, ми непереможні, шаблі догори...". В Конституції сказано, що прапор України – це стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.

От тільки якщо від перестановки доданків в математиці сума не змінюється, то тут порядок має значення. За юридичними, а також вексилологічними нормам (вексилологія – наука, що займається вивченням прапорів), кольори на прапорі читаються від верхнього до нижнього. Верхня половина вважається головною, нижня – допоміжною. Отож, слід використовувати той варіант, який зазначено у Конституції України – синьо-жовтий.


Фото: pravda.lutsk.ua

Фото: pravda.lutsk.ua


Що означають кольори: небо і пшениця, вода і вогонь

Мабуть, найзвичніше для нас трактування значення кольорів на прапорі, якого навчають ще у школі – небо і поле. Синій колір символізує чисте небо, а жовтий – поле золотої пшениці. Таким чином, на національному прапорі відображено типовий український пейзаж – краєвид нації хліборобів.

Проте, існують і інші точки зору. Приміром, за церковними канонами іконопису, жовтий або золотий – це колір духу, духовності, сяйво Бога, Небесного царства. Синій – небо, інший, безкрайній світ. Також – колір Богоматері. На тлі цього дослідники ототожнюють золотий з духовним, а синій – з матеріальним. Є думка, що в такому контексті те, що матерія переважає над духом на прапорі України – не найкращий знак.

Є й ще одне специфічне бачення – кольори позначають стихії. Так, синій – це вода, а жовтий – вогонь. Гармонійний розподіл стихій – вогонь згори, а вода знизу. Якщо перевернути стихії, як ми і бачимо на прапорі, вийде катастрофа: вода гасить вогонь, одна стихія вбиває іншу, вони не співіснують.


Старобельск Луганской области, май 2015-го. Фото: luguniv.edu.ua

Старобільськ Луганської області, травень 2015-го. Фото: luguniv.edu.ua


Прапор не відповідає геральдичним правилам?

За геральдичними правилами прапори зазвичай створювалися на основі гербів, які виникли набагато раніше. Так, колір верхньої смуги на прапорі продиктовано кольором знаку, а нижньої смуги – кольором гербового поля. Зрозумілий приклад – герб Польщі: білий орел на червоному тлі. Відповідно, прапор у поляків – біло-червоний. Герб України – жовтий тризуб на синьому полі. Відповідно, за геральдичними нормами, прапор має бути жовто-блакитним, а не навпаки.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: