До 2050 року кількість населення України може скоротитися на третину

24 квітня 2018, 14:10

До 2050 року кількість населення України скоротиться на третину. Про це попереджає Bloomberg з посиланням на аналітиків ООН. В організації порахували населення України у минулому, у тому числі Крим.  Кількість становила більше 42 млн людей у порівнянні з 90-ми, коли  українців було 52 мільйони. Протягом січня - лютого цього року численність населення зменшилася на 40 тис. осіб, за даними Державної служби статистики. Про це у сюжеті Радіо НВ.

Така тенденція властива багатьом країнам Східної Європи та Балтії. Так, населення Молдови до 2100 року може скоротитися наполовину, Латвії - на 40%, Литви й Естонії - на третину, Росії - на 13%. Найбільшими за чисельністю населення залишаються Китай, Індія та США. Фактори, що впливають на зменшення чисельності населення в Україні та інших країнах Східної Європи, - низькі доходи порівняно з розвинутими країнами ЄС, повільний приріст населення і негативне ставлення до іммігрантів. За словами наукового співробітника Інституту демографії та соціальних досліджень Лідії Ткаченко, депопуляція на сьогодні визначає наше майбутнє. Оскільки головною її причиною залишається висока смертність, факт скорочення населення є свідченням глибокого соціального неблагополуччя. За кількістю смертей у світі станом на 1 січня 2018 року Україна посідає 5 місце з показником 14 смертей на тисячу душ населення.

Відео дня

“Головна причина - це величезні міграційні втрати у 90-х роках. Населення України йде на спад, тобто кількість людей похилого віку переважають над молодими. Це називається депопуляція”, - розповіла науковець.

Фактори, що впливають на зменшення чисельності населення в Україні, - низькі доходи, повільний приріст населення і негативне ставлення до іммігрантів.

Велика частка населення емігрує за кордон, серед них найбільше молодих та освічених людей. Така ситуація призводить до зменшення кількості працездатних дорослих, які можуть фінансувати виплати пенсіонерам. За даними ООН, нині за кордоном проживає 11% українців, яких країни Східної Європи активно стимулюють до імміграції. Через низький рівень життя і народжуваність не збільшується. Лише одну дитину або двох має кожна друга родина в Україні, свідчить Держстат. Причина знову у фінансах: виплат при народженні дитини не вистачає для забезпечення мінімальних потреб. Кандидат економічних наук, експерт з питань демографії Борис Крімер раніше підкреслив, що держава може і повинна надати що-небудь не в вигляді матеріальної винагороди: "Це дитячі сади, відпустки, гнучкі графіки, можливість часткової зайнятості та перекваліфікації".

Перепис населення України: коли і як він пройде

Кількість населення відіграє значну роль в економічному та геополітичному становищі країни. Основний ресурс для розвитку економіки - людський капітал. Саме на нього покладає надію Україна. Адже в міжнародних рейтингах за рівнем людського капіталу Україна займає значно вищі місця, ніж за рівнем економічного розвитку та доходів. Виконавчий директор громадської спілки Економічний дискусійний клуб Олег Пендзин коментує: “Валовий внутрішній продукт створюється робочими руками. Чим глибший рівень переробки, чим більше виготовляється продукту кінцевого, то й у країні створюється додана вартість. Підготувати кваліфікованого робітника коштує дуже багато грошей. Держава, яка витрачає на це гроші, повинна мати гарантії, що цей спеціаліст не поїде заробляти за кордон і не вивезе ці капіталовкладення”.

За даними Всеукраїнського перепису населення, проведеного у грудні 2001 року, кількість населення становила 48 млн 415 тис. осіб. Експерти з демографії наполягають на необхідності провести перепис населення навіть в умовах окупації Донбасу та Криму. В Уряді уже створили комісію, аби провести перепис у 2020 році і повідомили, що на це знадобиться щонайменше 2 млрд грн.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу NV

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X