Директор Інституту національної пам'яті пояснив, чому Бориспіль повинен носити ім'я Мазепи, а не Малевича

1 коментувати
За словами В'ятровича, Мазепа один з найбільш видатних військово-політичних діячів України
Фото: kbp.aero

За словами В'ятровича, Мазепа один з найбільш видатних військово-політичних діячів України

Історик і директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович розповів в інтерв'ю НВ, чому київський аеропорт Бориспіль має носити ім'я гетьмана Івана Мазепи, а не художника Казимира Малевича

- Перейменування міжнародного аеропорту Бориспіль, яке, ймовірно, незабаром станеться, викликає не менше суперечок. Ви прихильник перейменування Борисполя в аеропорт імені Івана Мазепи. Чому?

- По-перше, це один з найбільш видатних військово-політичних діячів в історії України, а по-друге, ім'я Мазепи є елементом західноєвропейської культури, це герой літературних творів Байрона та інших. Це якраз є прикладом інтеграції українського наративу з західноєвропейським.

- І все ж Мазепа більше романтизована літераторами фігура, а не реальний історичний персонаж. Не збереглося портретів, немає точних біографічних відомостей про нього. Казимир Малевич або Ігор Сікорський набагато ближче і зрозуміліше сучасному світу.

- Я не думаю, що Мазепа сприймається як романтичний герой. В епоху романтизму він став одним із символів боротьби нехай і маловідомого народу за свою незалежність. Що стосується Малевича, то тут слід розуміти, що для абсолютної більшості неукраїнців Малевич асоціюється з російською культурою. Поява цього імені на карті України для них скоріше буде сигналом того, що ця територія є об'єктом "російського світу", а не прагненням відвоювати Малевича для української культури.

- Але Бандера і Мазепа за кордоном теж відомі в своїй російській інтерпретації – як "зрадники". Російська пропаганда продовжує використовувати їх імена в Європі для дискредитації України.

- Я вважаю природним становлення української ідентичності через розмивання ідентичності російської. Але Мазепа не тільки антиросійський символ. Він - сильний символ України і для західноєвропейської культури. І це ще один аргумент на користь аеропорту імені Мазепи. Щодо Бандери, очевидно, що його ім'я увіковічується в першу чергу як символ антирадянського опору. Сучасна агресія Росії, по суті, є спробою відновлення Радянського Союзу. Тому зараз в Україні і актуалізується увага до таких героїв, які організовували і очолювали цей опір. І саме тому російська пропаганда зараз докладає багато зусиль, щоб очорнити ім'я Бандери.

Повне інтерв'ю з директором Українського інституту національної пам'яті Володимиром В'ятровичем читайте у свіжому номері журналу Новое Время №27 від 29 липня 2016 року.

НВ


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: