День захисту дітей: сім головних фактів про те, чому це свято по-справжньому важливе
1 червня Україна разом з багатьма іншими країнами світу відзначає День захисту дітей. Це міжнародне свято покликане привернути увагу до проблем дотримання прав дітей — зокрема їхнього права на життя і свободу думки, можливості здобувати освіту.
Свято заснували в 1949 році за рішенням конгресу Міжнародної демократичної федерації жінок, який відбувся в Парижі. Уперше 1 червня як День захисту дітей відзначили в 1950 році.
Крім цієї дати, у світі повсюдно святкують ще одну — 20 листопада як Всесвітній день дитини. У 1954 році це свято рекомендувала запровадити всім країнам світу Генеральна Асамблея ООН. Пізніше саме 20 листопада було затверджено Декларацію прав дитини (1959) і Конвенцію прав дитини (1989).
В Україні більше відомий День захисту дітей, який відзначають 1 червня. Цю дату в 1998 офіційно закріпив своїм указом президент Леонід Кучма — свято було засновано «на підтримку ініціативи Міністерства у справах сім'ї та молоді, Всеукраїнського комітету захисту дітей, Національного фонду соціального захисту матерів і дітей Україна — дітям та інших громадських організацій».
До міжнародного Дня захисту дітей НВ нагадує про найважливіші факти та цифри, які відображають ситуацію з правами дітей у нашому світі.
1. Абсолютна більшість дітей живуть у країнах, які розвиваються
На нашій планеті живе 2,2 млрд дітей, з яких близько 2 млрд мешкають у країнах, які розвиваються. Такі дані наводить міжнародна неурядова організація Humanium, яка відстежує порушення прав дітей в усьому світі.
2. Щомиті у світі народжується понад дві дитини
Німецький фонд Населення Землі (Deutsche Stiftung Weltbevölkerung, DSW) підрахував, що населення нашої планети щорічно збільшується приблизно на 82 млн осіб, а кожної секунди у світі народжується в середньому 2,6 дитини.
Ситуація з народжуваністю вважається найменш контрольованою в африканському регіоні на південь від Сахари, де доступу до протизаплідних засобів позбавлена кожна друга жінка, за даними DSW. Тут на кожну жінку припадає 4,4 дитини (в середньому у світі - 2,4 дитини). Це означає, що кількість жителів регіону, згідно з прогнозами ООН, вже до 2050 року зросте з 1,3 млрд до 2,5 млрд осіб.
3. Кожна десята дитина на планеті - жертва експлуатації дитячої праці
Близько 152 млн дітей у світі (або «майже кожна десята дитина», за оцінками UNICEF) змушені працювати, причому половина з них — у небезпечних умовах. «Якою б не була причина, дитяча праця посилює соціальну нерівність і дискримінацію, позбавляє дівчаток і хлопчиків дитинства, — нагадують в дитячому фонді ООН. — На відміну від активностей, які допомагають дітям розвиватися, таких як виконання легкої роботи по дому чи робота під час шкільних канікул, дитяча праця обмежує доступ до освіти та шкодить фізичному, розумовому і соціальному розвитку дитини. „Потрійний тягар“, пов’язаний зі школою, роботою і домашніми справами, є особливо важким для дівчаток, оскільки збільшує ризик їхнього відставання [від інших однолітків], роблячи їх ще більш уразливими для бідності та ізоляції».

4. Діти — основні жертви сучасних військових конфліктів
На сьогодні понад 400 млн дітей у всьому світі живуть в країнах, охоплених насильницькими конфліктами, дає оцінку UNICEF. Чимало з них при цьому піддаються примусовому переселенню або переміщенню, залишаються сиротами. Діти складають понад половину всіх мирних жителів, які гинуть на планеті через вибухи мін та інших небезпечних «поствоєнних» предметів.
Наприклад, в Сирії з 2011 року було вбито або поранено близько 12 тис. дітей — і це лише підтверджені ООН випадки. А понад 5700 дітей, деяким з яких було не більше семи років, були залучені до бойових дій у сирійському конфлікті за той же період.
5. «Смертоносне десятиліття»: за 10 років випадки атак на дітей почастішали втричі
З 2010 року кількість підтверджених випадків нападів на дітей зросла в три рази, і складає в середньому 45 випадків на день у всьому світі, підрахували в UNICEF наприкінці 2019 року. За цей період ООН підтвердила понад 170 тис. серйозних порушень прав дітей в умовах конфліктів.
ООН відносить до таких порушень вбивства, нанесення каліцтв дітям, сексуальне насильство, викрадення, відмову в доступі до гуманітарної допомоги, вербування дітей та нападу на школи й лікарні.
6. Війна на Донбасі: наслідки для дітей України
За даними моніторингової місії ООН, від початку військових дій на Донбасі в 2014 році загинули майже півтори сотні дітей (147 неповнолітніх за даними на 2020-й рік), ще близько 400 були поранені.
Загалом за сім років війни на Донбасі загинули 13,1−13,3 тис. осіб, з яких щонайменше 3375 цивільних осіб. За оцінками ООН, конфлікт торкнувся 0,5 млн українських дітей.
7. Індекс реалізації прав дітей в Україні - 7,68 з 10
Таку оцінку наводить організація Humanuim. У сфері реалізації прав дітей вона відносить Україну до країн помаранчевої зони — це означає, що в державі спостерігаються «помітні проблеми» з дотриманням таких прав.
Найактуальнішими для українських дітей проблемами в Humanuim називають такі:
- загальна бідність населення («Злидні позначаються на добробуті дітей та реалізації їхніх прав. Вплив такої економічної ситуації відчувають чимало сімей [в Україні], особливо ті, де є діти віком до 3 років», — підкреслюють експерти);
- право на здоров’я (формально безкоштовна медицина насправді не є такою в Україні, а отже частина дітей отримує доступ до послуг нижчої якості), підкреслюють в Humanuim);
- епідемія СНІДу в Україні - і дискримінація дітей, які отримали ВІЛ від матерів;
- жорстоке поводження та насильство (фахівці Humanuim вказують на поширену досі практику тілесних покарань в українських родинах, а також жорстоке поводження правоохоронців із затриманими неповнолітніми);
- дискримінація — зокрема дітей з інвалідністю, а також проблеми расизму та ксенофобії;
- дитяча праця — зокрема залучення дітей до нелегальної торгівлі;
- проблема безпритульних дітей;
- нездорове довкілля, зокрема проблеми екології та наслідки аварії на ЧАЕС.