Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Бойова готовність. Сім важливих фактів про українську армію

6 грудня, 11:53
936
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Українська армія входить у топ-30 найсильніших у світі

Фото прес-служби Міноборони України

6 грудня в Україні відзначають день національних Збройних сил (ЗСУ). Цього року українська армія відсвяткує його 25-й раз.

Дату відзначають з 1993 року, коли Верховна Рада заснувала свято на честь дня створення ЗСУ - саме 6 грудня був прийнятий закон Про Збройні сили України (в 1991-му).

За ці роки українська армія зазнала величезних змін. Успадкувавши від СРСР одне з найпотужніших військ у Європі, Україна практично втратила його до моменту анексії Криму та початку збройної агресії Росії на сході країни в 2014 році.

Однак за останні 4,5 роки ЗСУ було радикально реформовано: їхня чисельність та боєздатність зросла, а структура і стандарти наближаються до стандартів НАТО.

До дня Збройних сил НВ розповідає про сім найбільш цікавих фактів про сучасну українську армію.

1. Українська армія входить до топ-30 найсильніших у світі

Згідно з рейтингом Global Firepower Index 2018, Збройні сили України займають 29-е місце в списку 136 найбільш потужних армій світу (перші три позиції - США, Росія та Китай). Це на одну сходинку краще, ніж Україна займала роком раніше.

Рейтинг враховує людські ресурси країни; актуальну потужність її сухопутних, військово-морських та повітряних військ; логістичні можливості держави (у тому числі для переміщення військ); паливні ресурси; фінансові можливості і витрати на оборону, а також географію (включаючи протяжність кордонів тощо).

Міжнародні навчання Сі Бриз 2018 на півдні України / Фото Міноброни України

Згідно з цим дослідженням, близько 15,7 млн ​​українців з 44 млн населення теоретично придатні до військової служби, а призовного віку щорічно досягають більше 480 тис. осіб.

За даними Міноборони України, чисельність ЗСУ зросла з 168 тис. у 2013 році до 255 тис. у 2018-му.

2. Наймолодший рід військ - Сили спеціальних операцій

У складі Збройних сил України Сили спеціальних операцій (ССО) з'явилися лише три роки тому - з 5 січня 2016-го. Тепер це один з п'яти основних родів військ (разом із сухопутними, повітряними, військово-морськими силами та десантно-штурмовими військами ЗСУ).

ССО - це спеціально навчені підрозділи, які призначені для виконання особливих місій у сфері розвідки, а також найбільш складних і небезпечних військових операцій та інших завдань.

Це найбільш секретний рід військ в українській армії - дані про їх особовий склад, детальну структуру цих сил, а також про тих, хто раніше служив у ССО на конфіденційній основі, є державною таємницею.

3. Кількість учасників бойових дій на Донбасі перевищила число українців, які воювали в Афганістані

З початку вторгнення російських військ до східних областей України в 2014 році та старту Антитерористичної операції на Донбасі (сьогодні - Операція об'єднаних сил) близько 224 тис. українців отримали статус учасника бойових дій.

Для порівняння - за десять років війни СРСР в Афганістані (1979 - 1989) її учасниками стали близько 160 тис. українців.

За останні роки 224 тис. українців отримали статус учасника бойових дій / Фото прес-служби Міноборони України

Керівництво ВСУ називає бойовий досвід однією з головних визначних рис сучасної української армії. Зокрема, про це заявив начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко в нещодавньому інтерв'ю агентству Укрінформ.

За його даними, до 25% молодих офіцерів-випускників 2018 року вже мають бойовий досвід, який набули ще в статусі солдатів і сержантів.

Вони обирали свою професію, точно знаючи, що на них очікує і які є загрози

"Хочу нагадати - у цьому році у нас випускаються офіцери, які поступали на навчання в 2014 році, - зазначив Муженко. - Тобто  більшість з цих людей - з числа військовослужбовців строкової служби або служби за контрактом, які брали участь у бойових діях в 2014-му. Ці люди прийшли у військо свідомо. Вони обирали свою професію, точно знаючи, що на них очікує, якими є загрози і які можуть виникнути проблеми під час служби".

4. За кількістю резервістів Україна входить у топ-10 на планеті та випереджає США

Global Firepower Index 2018 оцінює загальне число потенційних військовослужбовців в Україні в 1 млн 182 тис осіб. З них 182 тис. - чинні військовослужбовці, а 1 млн осіб - ймовірні резервісти.

За останнім показником Україна посідає дев'яте місце у світі, випереджаючи навіть США (11-я позиція). Більш потужний військовий резерв мають лише КНДР (1 місце - 5,5 млн осіб), Південна Корея (2 місце - 5,2 млн осіб), В'єтнам (3 місце - 5 млн осіб), а також Індія, Росія, Тайвань, Бразилія і Куба.

За даними генерала-лейтенанта Ігоря Павловського, заступника міністра оборони України, чисельність оперативного резерву першої черги становить 178 тис. осіб (станом на листопад 2018 року).

Це рекордний показник відтоді, як в 2006 році було запроваджено службу у військовому резерві ЗСУ України.

5. У 2019 Україна отримає рекордний оборонний бюджет

З моменту початку російської збройної агресії на сході України в 2014 році оборонний бюджет України зріс у кілька разів.

Якщо в 2013 році на потреби Міноборони України було виділено 18,8 млрд грн ($2,4 млрд. за курсом того часу), то на 2019 рік ці витрати заплановані в обсязі понад 102 млрд грн ($3,6 млрд). Це найбільша сума в історії Збройних Сил України та Міноборони незалежної України.

Близько третини цих коштів буде направлено на закупівлю нової техніки для армії.

Бойові стрільби зенітних ракетних підрозділів Повітряних сил і Сухопутних військ ЗСУ / Фото Міноборони України

6. Одна з найновіших посад в ЗСУ - військові капелани

З травня 2017 року в усіх бойових частинах і підрозділах ЗСУ з'явилася посада військових капеланів. У бойових бригадах, в залежності від їх чисельності, працюють від двох до чотирьох таких священиків.

Військові капелани є у більшості армій світу. Вводячи аналогічну посаду в ЗСУ, Україна вивчила досвід Канади, Німеччини, Польщі, Великої Британії та США.

У 2019 року в Україні навіть планують прийняти закон Про військове капеланство.

"Є багато моделей військового капеланства, дві основні - це капелан-військовослужбовець і капелан - цивільний працівник Збройних сил. Модель, яку використовує Україна, — це штатний цивільний працівник Збройних сил", - пояснив в одному з інтерв'ю Андрій Зелінський, штатний капелан 36-ї окремої бригади морської піхоти.

"Як на мене, це одна з найбільш ефективних моделей, враховуючи те, що ми живемо у пострадянському суспільстві й для армії присутність священика - це все ж таки новина, тому необхідно створити умови, які забезпечать ефективність служіння капелана", - вважає Зелінський.

7. Чверть складу Збройних сил України - жінки

Із загальної чисельності ЗСУ (225 тис. осіб) більше 55 тис. складають жінки. З них 25 тис. - військовослужбовці, а решта - цивільні штатні співробітниці ВСУ. При цьому майже 3,4 тис. українок-військових мають офіцерські звання.

Такі дані у вересні 2018 року озвучив генерал-лейтенант Анатолій Петренко, заступник міністра оборони України з питань європейської інтеграції.

Крім того, за його словами, у центральному апараті Міноборони 47% держслужбовців є жінками.

Головне

Україна/Події

Сьогодні, 01:32

article_img
Вселенський патріархат офіційно запросив Епіфанія отримати томос

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися